23 Ապրիլ 2009 - 16:46 AMT
Հայաստանի կառավարությունը հինգշաբթի օրը կայացած նիստին հաստատել է Տեղեկատվական տեխնոլոգիների ոլորտի զարգացման համար պետական աջակցության 2009թ. ծրագիրը:
«Ծրագրի հաստատման նպատակը աջակցությունն է Հայաստանում գիտելիքների եւ տեղեկատվական տեխնոլոգիաների հիմնված հասարակության ձեւավորմանն եւ ընդհանուր առմամբ տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտի կայացումը»,- ասել է Հայաստանի էկոնոմիկայի նախարար Ներսես Երիցյանը: Նրա խոսքով, ծրագիրն իրագործվելու է պետության հետ սերտ փոխգործակցության, Համաշխարհային Բանկի 30 մլն ԱՄՆ դոլարի չափով ֆինանսական աջակցության պայմաններում:
Ինչպես հաղորդել է Էկոնոմիկայի նախարարը, ծրագիրը ներառում է 8 ուղղություն, այդ թվում` գյուղական համայնքներում հեռուստահաղորդակցման սարքավորումների ստեղծումն ու շահագործումը, որը թույլ կտա մի շարք ծառայություններ օգտագործել եւ այդ ծառայությունները հնարավոր կդառնա հասցնել երկրի մարզեր: Նախատեսվում է նաեւ HP ծրագրի շրջանակներում յուրաքանչյուր բնակչին մեկական համակարգիչ հատկացնել: Ծրագիրը ենթադրում է համաֆինանսավորում, անցել է քննարկման զանազան փուլեր եւ դիտարկվել է նախարարական կոմիտեում:

Правительство Армении на заседании в четверг утвердило программу государственного содействия развитию сферы Информационных технологий в 2009 году. «Целью утверждения программы является содействие формированию в Армении основанного на знаниях и информационных технологиях общества и становление сферы информационных технологий в целом», – сказал министр экономики Армении Нерсес Ерицян. По его словам, программа будет реализована при тесном содействии государства, при финансовой поддержке Всемирного Банка в 30 млн. долларов.
Как сообщил глава Минэкономики, программа включает 8 направлений, в том числе создание и эксплуатация в сельских районах центров телекоммуникационного оборудования, которое позволит использовать ряд услуг и станет возможным донести эти услуги до районов страны. Также предполагается предоставление каждому жителю по компьютеру в рамках программы HP. Программа предполагает софинансирование, прошла разные этапы обсуждения и была рассмотрена в министерском комитете.