23 Ապրիլ 2009 - 17:26 AMT
Վերջին օրերին Եվրոպայի տնտեսական վիճակի բարելավման մասին առանձին հաղորդագրությոններն առավել հաճախակի են դարձել, իսկ հինգշաբթի առաջին անգամ հիմքեր հայտնվեցին նման տվյալների մի ողջ «փաթեթի» մասին խոսլեւ համար: Ֆրանսիայի Insee Վիճակագրության ազգային ինստիտուտը հինգշաբթի հայտարարել է 2009թ. մարտի համեմատ ապրիլին երկրում գործարար տրամադրությունների վարկանիշի 2 կետով բարձրանալու մասին` 68-ից հասնելով 71-ի, այն դեպքում, երբ վերլուծաբաններն ակնկալում էին այդ ցուցանիշի աճ մինչեւ 69 կետ:
Գործարար տրամդրությունների վարկանիշը հաշվարկվում է 2 հազար խոշորագույն ընկերությունների ղեկավարների հարցման արդյունքում, ինչպես նաեւ հաշվի են առնվում նրանց կանխատեսումները գործարարության եւ տնտեսության զարգացման վերաբերյալ:
Դրանից 2 օր առաջ հեղինակավոր գերմանական տնտեսական հետազոտությունների ինստիտուտի հաշվարկած ZEW տնտեսական տրամադրությունների ցուցանիշը (Indicator of Economic Sentiment) Գերմանիայի համար 2009թ. ապրիլին 2007թ. հուլիսից ի վեր առաջին անգամ դրական էր` միանգամից բարձրանալով 16,5 կետով, ասվում է երեքշաբթի ինստիտուտի պաշտոնական կայքում հրապարակված հաղորդագրության մեջ:
Փորձագետների հարցումների հիման վրա կազմված այս կարեւոր ցուցանիշը հասել է 13 կետի` մարտի մինուս 3,5 կետի համեմատ:
«Այլ ցուցանիշների հետ միասին ZEW ցուցանիշը ցույց է տալիս, որ լավ հիմքեր ունեն ակնկալելու համար, որ անկում արձանագրող գործարար ցիկլի դինամիկան հասնում է հատակին»,-այս կապակցությամբ հայտարարել է ZEW-ի նախագահ Վոլֆգանգ Ֆրանցը:-Նույնիսկ հավանական է դառնում, որ տնտեսությունը կարող է դանդաղ վերականգնվել այս տարվա երկրորդ կիսամյակում»:

23 Апрель 2009 - 17:26 AMT
Разрозненные сообщения об улучшении экономического положения в Европе поступают в последние дни все чаще, однако четверг впервые дал основания говорить о целом “пакете” таких данных. Национальный институт статистики Франции Insee сообщил в четверг о повышении индекса деловых настроений в стране в апреле 2009 года на 2 пункта по сравнению с мартом – до 71 пункта с 68 в марте, тогда как аналитики ожидали роста этого показателя лишь до 69 пунктов.
Индекс деловых настроений рассчитывается при помощи проведения опроса двух тысяч руководителей крупнейших компаний, а также учитывает их прогнозы по развитию бизнеса и экономики в целом.
Двумя днями ранее рассчитываемый авторитетным германским институтом экономических исследований ZEW Индикатор экономических настроений (Indicator of Economic Sentiment) для Германии в апреле 2009 года впервые с июля 2007 года показал положительное значение, подпрыгнув сразу на 16,5 пункта, говорится в опубликованном во вторник на официальном сайте института сообщении.
Этот отслеживаемый на основании опросов экспертов важный для оценки положения в крупнейшей экономике Европы индикатор достиг 13 пунктов по сравнению с минус 3,5 пункта в марте.
“Вместе с другими показателями индикатор настроений ZEW демонстрирует, что имеются хорошо обоснованные ожидания того, что направленная вниз динамика делового цикла достигает дна, – заявил в этой связи президент ZEW Вольфганг Франц. – Становится даже более вероятным, что экономика начнет медленно восстанавливаться во второй половине этого года”.