25 Ապրիլ 2009 - 07:42 AMT
«Զբաղվածության պետական ծառայության» գործակալության տվյալներով ապրիլի 1-ի դրությամբ Հայաստանում գործազրկության մակարդակը նախորդ ամսվա համեմատ աճել է 0,3 տոկոսով եւ կազմում է 6,8 տոկոս, իսկ 2008 թ. նույն ժամանակահատվածի համեմատ` 0,1 տոկոսային կետով: Այդ մասին PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին տված հարցազրույցում հաղորդել է գործակալության պետի տեղակալ Արտակ Սիմոնյանը: Ընդ որում Սիմոնյանը նշել է, որ գործազրկության մակարդակի ցուցանիշը միջինից բարձր է Սյունիքում` 12,8, Շիրակում` 12,7, Լոռիում` 10,8, Տավուշում` 8,5, Կոտայքում` 7,4 տոկոսով:
Նրա խոսքերով, ապրիլի 1-ի դրությամբ աշխատանք որոնողների թիվը կազմում է 99 000 մարդ, ինչը բարձր է անցյալ տարվա նույն ժամանակահատվածի ցուցանիշից 11,1 տոկոսով (89 100 մարդ), իսկ ընթացիկ տարեսկզբի համեմատ ցուցանիշն աճել է 9,8 տոկոսով (90 200 մարդ): Աշխատանք որոնողների թվաքանակում երիտասարդների տեսակարար կշիռը կազմում է 20,7 տոկոս կամ 20 500 մարդ: Գործազուրկների քանակը կազմում է 78 700 մարդ կամ աշխատանք փնտրողների 79,5 տոկոսը, ինչը բարձր է անցյալ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ եւ ընթացիկ տարեսկզբի նկատմամբ 5,4 տոկոսով (74 700 մարդ): Գործազուրկների թվաքանակում շարունակում է բարձր մնալ կանանց տեսակարար կշիռը` 72 տոկոս: Իսկ երիտասարդների տեսակարար կշիռը կազմում է 18,9 տոկոս կամ 14 900 մարդ:
Ըստ գործակալության տվյալների, գործազրկության նպաստ են ստանում 17 944 գործազուրկներ: «Այս ցուցանիշը ավելացել է 1 108-ով ընթացիկ տարվա անցած ամսվա համեմատ»,-հավելել է պետի տեղակալը:
«2009թ. սկզբին մեր ծառայությունն աշխատանքի է տեղավորել 2061 հոգու»,-ասել է Սիմոնյանը: Այս առնչությամբ նա նշել է, որ այս ցուցանիշն ավելացել է 13,7 տոկոսվ նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի (1812 մարդ) համեմատ աճել է 13,7 տոկոսով, ընդ որում աշխատանքի տեղավորված երիտասարդների թիվը 478 է, որը նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ աճել է 21 տոկոսով:
Ինչպես հաղորդել է պետի տեղակալը, մարտին գործակալություն թափուր աշխատատեղերի հայտ է ներկայացրել 326 գործատու: Ներկայացված թափուր աշխատատեղերի թիվը 894 է, նախորդ ամսվա 966-ի փոխարեն: «Այս աշխատատեղերից չեն լրացվում հիմնականում բժիշկների, վարորդների, կարողների եւ գործակալների աշխատատեղերը»,-ասել է Արտակ Սիմոնյանը:

По данным агентства «Государственной службы занятости» Армении по состоянию на 1-ое апреля 2009 года в республике уровень безработных по с ранению с прошлым месяцем текущего года увеличился на 0.3 процентных пункта и составил 6.8%, а по сравнению с аналогичным периодом 2008 года – на 0.1%. Об этом в интервью журналисту PanARMENIAN.Net сообщил заместитель начальника агентства Артак Симонян.
При этом Симонян отметил, что показатель уровня безработицы выше среднего в Сюнике – 12.8%, Шираке 12.7%, Лори – 10.8, Тавуше – 8.5% и Котайке – 7.4%.
По его словам, число ищущих работу в апреле текущего года составило 99 000 чел., что выше показателя того же периода прошлого года на 11.1% (89 100 чел.), а по отношению к началу текущего года показатель вырос на 9.8% (90 200 чел.). Среди ищущих работу удельный вес молодежи составляет 20.7% или 20 500 чел. Численность безработных составляет 78 700 чел. или 79.5% от общего числа ищущих работу, что выше аналогичного периода прошлого года и по отношению к началу текущего года на 5.4%. (74 700 чел.). В численности безработных продолжает оставаться высоким показатель удельного веса женщин – 72%. Удельный же вес молодежи в численности безработных составляет 18.9% или 14 900 чел.
Согласно данным агентства, право на получение пособий по безработице имеют 17 944 безработных. «Этот показатель увеличился на 1 108 по отношению к прошлому месяцу текущего года», – добавил замначальника.
«К началу 2009 года наша служба устроила на работу 2061 человек», – сказал Симонян. В связи с этим он отметил, что этот показатель увеличился на 13.7% по отношению к аналогичному периоду прошедшего года, который в прошлом году составлял 1812 чел., при этом число устроенных молодых людей составляет 478, что по сравнению с тем же периодом 2008 года выше на 21%.
Как сообщил замначальник, в течение марта в агентство поступили заявки на имеющиеся вакантные рабочие места от 326 работодателей. По его словам, число представленных вакантных рабочих мест составило 894 – против 966 прошлого месяца. «Среди этих рабочих мест, как правило, не пополняются рабочие места докторов, водителей, портных и агентов», – сказал Артак Симонян.