13 Հունիս 2023 - 07:53 AMT
Հայ-իրանական սահմանին գտնվող «Մեղրի» սահմանային անցակետի արդիականացման գործընթացը կշարունակվի մինչև 2026 թվականը։ Այդ մասին հայտնել են Պետեկամուտների կոմիտեից, տեղեկացնում է Sputnik Արմենիան։
Մեղրիի մաքսատան վերակառուցման և արդիականացման աշխատանքներն արդեն սկսվել են։ ՊԵԿ-ից հայտնել են, որ միջազգային չափանիշներին համապատասխանող ժամանակակից անցակետ կկառուցվի։
«Մեղրիի սահմանային անցակետի գործառույթները լիարժեք ապահովելու նպատակով՝ պայմանագրով նախատեսվում է կառուցել 4000 քմ կառուցապատման մակերեսով երկհարկանի վարչական շենք։ Անցակետը կունենա մուտքի ուղղությամբ տրանսպորտային միջոցների մանրամասն զննման, բեռնատար տրանսպորտային միջոցների ռենտգեն քննման և մաքսային ձևակերպումների մասնաշենքեր, ինչպես նաև մարդատար տրանսպորտային միջոցների ռենտգեն զննման հարթակ ու այլ ենթակառուցվածքներ», – նշված է հարցման պատասխանում։
Նախատեսվում է, որ մուտքի և ելքի ուղղությամբ կլինի 5-ական գիծ։
Արդիականացված սահմանային անցակետը կհամալրվի գերժամանակակից սարքավորումներով ՝ հսկողություն և վերահսկողություն իրականացնելու համար։
Շինարարական աշխատանքներն իրականացնելու է իրանական «Թանա էներջի մենեջմենթ» ՓԲԸ-ն։
Ավելի վաղ ՊԵԿ ղեկավար Ռուստամ Բադասյանը հայտնել էր, որ 2022 թվականին այդ աշխատանքների համար նախատեսվում էր հատկացնել 1․2 մլրդ դրամ (3,1 մլն դոլարից մի փոքր ավելի), սակայն շինարարության նախապատրաստման ընթացակարգերի հետ կապված ուշացումներ են եղել, և նախագիծը հետաձգվել է մինչև 2023 թվականը։
Մեղրիի մաքսատունը վերանորոգվում է ԵՄ դրամաշնորհային միջոցներով և Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկի վարկով: Ավելի վաղ ԵՄ ծրագրով արդիականացվել էին Վրաստանի հետ սահմանին գտնվող երեք սահմանային անցակետերը՝ Բագրատաշեն, Բավրա և Գոգավան-Պրիվոլնոյե:

Процесс модернизации пограничного пункта «Мегри» на армяно-иранской границе продлится до 2026 года, сообщили в Комитете госдоходов Армении, пишет Sputnik Армения.
Работы по перестройке и модернизации таможни в Мегри уже начаты. Как сообщили в КГА, будет построен соответствующий международным стандартам современный пропускной пункт.
«Для полноценного обеспечения работы погранпункта в Мегри планируется построить двухэтажное административное здание площадью застройки в 4000 кв. м. Погранпункт будет иметь корпусы по тщательной проверке въезжающих транспортных средств, рентген-проверке грузовых автомобилей, таможенного оформления. Кроме того, будет площадка для рентген-проверки легковых автомобилей и другая инфраструктура», – говорится в сообщении.
Планируется, что в направлении въезда и выезда будет по 5 линий. Модернизированный погранпункт будет оснащен сверхсовременным оборудованием для обеспечения надзора и контроля.
Строительные работы будет осуществлять иранская компания «Тана Энерджи Менеджмент Компани».
Ранее глава КГА Рустам Бадасян сообщил, что в 2022 году на эти работы предусматривалось выделить 1,2 млрд драмов (чуть больше $3,1 млн), но произошли задержки с процедурами по подготовке к строительству, и проект был перенесен на 2023 год.
Таможня в Мегри ремонтируется на грантовые средства ЕС и кредит Европейского банка реконструкции и развития. Ранее по программе ЕС были модернизированы три погранперехода на границе с Грузией – Баграташен, Бавра и Гогаван-Привольное.