Երևանի կոնյակի գործարանի Ararat կոնյակի մատակարարումը Ռուսաստան շարունակվում է արտադրողի հետ գործող պայմանագրերի շրջանակում և կշարունակվի նաև հետագայում։ Այդ մասին ասել է ՌԴ-ում գինու խոշոր ներկրող Luding Group ընկերության գործադիր տնօրեն Էռնեստ Խաչատուրյանը։
«Ամեն դեպքում ելք կգտնենք»,-ասել է նա, գրում է ՌԻԱ Նովոստին։
«Ոչինչ չի փոխվել, մատակարարումը շարունակվում է։ Ռուսաստանն առանց Ararat-ի և Ararat-ն առանց Ռուսաստան ես չեմ տեսնում։ Գործող պայմանագրերը պահպանվում են, հետագայում տեսնենք, որևէ լուծում կգտնենք։ Ֆրանսիական արտադրողը երկար ժամանակ փոխհարաբերություններ է կառուցել և Ռուսաստանի, և Հայաստանի հետ»,-ասել է Խաչատուրյանը։
Մայիսի վերջին ընկերությունը հայտարարել էր, որ ծանուցում չի ստացել Pernod Ricard-ից, որն ավելի վաղ որոշել էր դադարեցնել իր արտադրանքի արտահանումը դեպի ՌԴ, ինչպես նաև հայտարարել Ararat կոնյակի բրենդի գծով համագործակցության դադարեցման մասին, և շարունակում կոնյակի առաքումը ռուսական շուկա։
Մայիսին Pernod Ricard–ը հայտարարել էր, որ ապրիլի վերջին դադարեցրել է դեպի Ռուսաստան իր բոլոր միջազգային ապրանքանիշերի, այդ թվում Ararat կոնյակի արտահանումը։ Էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանն իր հերթին հայտարարել էր, որ Pernod Ricard–ին պատկանող Երևանի կոնյակի գործարանը կարող է դադարեցնել իր արտադրանքի արտահանումը ՌԴ։

Поставки коньяка Ararat в Россию идут в рамках действующих контрактов с производителем и продолжатся дальше – в случае чего будет найден выход. Об этом заявил исполнительный директор крупнейшего импортера вин в страну Luding Group Эрнест Хачатурян на полях ПМЭФ, пишет РИА Новости.
В конце мая компания сообщила, что не получала уведомлений от Pernod Ricard, ранее решившей прекратить экспорт своей продукции в страну, о приостановке сотрудничества по бренду коньяка Ararat и продолжает его поставки на российский рынок.
«Ничего не изменилось, поставки идут. Россию без Ararat, и Ararat без России – я такого не вижу. Действующие контракты все соблюдаются, а дальше будем смотреть, найдем какой-то выход. Опять-таки, французский производитель долго выстраивал взаимоотношения и с Россией, и с Арменией в том числе», – рассказал Хачатурян.
В середине мая Pernod Ricard заявила, что в конце апреля прекратила экспорт продукции всех своих международных брендов в Россию. Отмечалось, что компания также прекратит распространение своей продукции в стране. В портфеле компании десятки брендов, в том числе виски Chivas Regal, Jameson, Ballantine's, водка Absolut, текила Olmeca, ром Havana и коньяк Ararat.
Также в середине мая министр экономики Армении Ваан Керобян заявил, что Ереванский коньячный завод, принадлежащий Pernod Ricard, может прекратить экспорт своей продукции в РФ.