Հայաստանում անցկացված Եվրո-ասիական ֆոնդային բորսաների միության (ԵՖԲՄ) ամենամյա ConFEAS 2023 միջազգային հեղինակավոր համաժողովին մասնակցել է 30 երկրից մոտ 200 մասնակից, այդ թվում՝ 40 խոսնակ ֆոնդային բորսաներից, կենտրոնական դեպոզիտարիաներից, բանկերից, կարգավորող մարմիններից, ներդրումային ընկերություններից և միջազգային ֆինանսական հաստատություններից: ConFEAS միջազգային հեղինակավոր համաժողովը Երևանում անցկացվել է նոր ձևաչափով և անդրադարձել ոլորտի վերջին զարգացումներին, մարտահրավերներին ու ժամանակակից կապիտալի շուկայի հնարավորություններին:
Բացման խոսքում ՀՀ կենտրոնական բանկի փոխնախագահ Արմեն Նուրբեկյանն ու Էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Ռաֆայել Գևորգյանը շեշտել են, որ Հայաստանում կապիտալի շուկայի աճի խթանումը ռազմավարական նշանակություն ունի: Նրանք կարևորել են հանրային ու մասնավոր հատվածների միջև կառուցողական երկխոսության անհրաժեշտությունը՝ ապահովելու համապատասխանեցում կարգավորող մարմնի վարած քաղաքականության և մասնավոր հատվածի նախաձեռնությունների միջև:
ConFEAS համաժողովը նախկինում անցկացվել է Աբու Դաբիում և Բուխարեստում:
ԵՖԲՄ գլխավոր քարտուղար Կոնստանտին Սարոյանը նշել է. «Այս միջոցառումը հրաշալի հնարավորություն է բոլոր մասնակիցների համար ձեռք բերելու նոր գիտելիք փորձի փոխանակման միջոցով և հաստատելու նոր ծանոթություններ»:
Պանելային քննարկումներին իրենց փորձով կիսվել են այնպիսի հեղինակավոր կազմակերպությունների բարձր ներկայացուցիչներ ու փորձագետներ, ինչպիսիք են Bloomberg-ը, EBRD-ն, Ernst & Young-ը, Euronext-ը, Blockstation-ը, Eric Salmon and Partners-ը, Baymarkets-ը, Հունաստանի, Լեհաստանի, Ղազախստանի, Հորդանանի, Եգիպտոսի, Ռումինիայի, Հունգարիայի, Վրաստանի և Հայաստանի ֆոնդային բորսաների և կենտրոնական դեպոզիտարիաների ղեկավարներն ու ներկայացուցիչները, մասնավոր հատվածից TBC բանկը, SPRING PR ընկերությունը, AICA – Հայաստանի հրեշտակ ներդրողների ակումբը, Team Telecom Armenia-ն և այլն:
Համաժողովի գլխավոր ներդրումային գործընկեր «Էփրիքոթ Կապիտալ» ՓԲԸ-ի գործադիր տնօրեն Վաչիկ Գևորգյանն, անդրադառնալով Հայաստանում իրենց գործունեությանը որպես ներդրումային և ֆինթեք ընկերություն, նշել է մի քանի մարտահրավերներ, որոնք փորձում են հաղթահարել էկոհամակարգի այլ դերակատարների ու կարգավորող մարմնի համատեղ ջանքերով:
«Մենք բարձր ենք գնահատում Հայաստանի ֆոնդային բորսայի ու Կենտրոնական դեպոզիտարիայի ջանքերն՝ ուղղված ծրագրային նոր լուծումների ներդրմանը: Բացի այդ՝ որպես ընկերություն կարևորում ենք աշխատուժի զարգացումը՝ վերապատրաստման ծրագրերի միջոցով, և կարգավորող մարմնի հետ համագործակցում տեխնոլոգիական արագ զարգացումներին համահունչ քաղաքականության մշակման ուղղությամբ»,-ասել է Վաչիկ Գևորգյանը:
Համաժողովի ընթացքում շեշտադրվել է էկոհամակարգի զարգացման գործում համատեղ ջանքերի ներդրումը, լավագույն փորձի փոխանակումն ու տարբեր դերակատարների կարողությունների զարգացումը:

Four areas of capital markets, including Trading, Post-Trade, ESG, and Public Relations, were discussed during the ConFEAS 2023, an annual International Conference of the Federation of Euro-Asian Stock Exchanges. The conference returned with a brand new format and gathered in Armenia around 200 participants, including 40 speakers from Exchanges, CSDs, Banks, Regulatory Bodies, Investment Companies, and IFIs from more than 30 countries to touch upon the most recent developments, challenges, and potential in modern capital markets.
During their opening speeches, Armen Nurbekyan, Deputy Chairman of the Central Bank of Armenia, and Rafayel Gevorgyan, Deputy Minister of the Ministry of Economy of the Republic of Armenia, emphasized the strategic significance of fostering capital market growth in Armenia. They highlighted the need for constructive dialogue between the public and private sectors to ensure alignment between regulatory policies and private sector initiatives and challenges.
The annual ConFEAS event, previously held in Abu Dhabi and Bucharest, has been held for the first time in Armenia this year. Konstantin Saroyan, Secretary General of the Federation of Euro-Asian Stock Exchanges, mentioned: “This event presents a remarkable opportunity for all participants to acquire new knowledge and establish valuable connections through networking.”
High representatives and experts from renowned organizations such as Bloomberg, EBRD, Ernst & Young, Euronext, Blockstation, Eric Salmon and Partners, Baymarkets, stock exchanges, and central depositories from Greece, Poland, Kazakhstan, Jordan, Egypt, Romania, Hungary, Georgia, and Armenia, players from the private sector such as TBC bank, SPRING PR-Company, AICA – Angel Investor Club of Armenia and Team Telecom Armenia, engaged in extensive panel discussions. They covered diverse subjects, including trading and post-trading, sustainability and ESG, financial education, investment, and public relations.
Vachik Gevorgyan, Chief Executive Officer of Apricot Capital CJSC, the General Investment Partner of ConFEAS 2023, reflecting on their operations in Armenia as an investment and fintech company, mentioned several challenges that are being solved through joint efforts of ecosystem players and regulators. “We are actively addressing the issues by enhancing connectivity with local counterparts and supporting the efforts of the Armenian Stock Exchange and Central Depository in implementing new software solutions. Additionally, we prioritize workforce development through training programs and advocate for regulatory updates to keep pace with rapid technological advancements”.
Throughout the conference, there was a strong emphasis on fostering ecosystem development through collaborative endeavors, adopting best practices, and capacity building.