28 Ապրիլ 2009 - 07:22 AMT
Դրամ ընդունող բանկոմատները կհայտնվեն Հայաստանում ընթացիկ տարվա աշնանը: «Մենք փորձնական նախագիծը գործարկեցին դեռեւս 2008թ., նույնիսկ 2007-ի ավարտին` ներդնելով 1-2 նման բանկոմատ»,-լրագրողներին է հայտարարել Armenian Card-ի գործադիր տնօրեն Շահեն Հովհաննիսյանը երրորդ «Բանկային գագաթնաժողով-Հայաստան 2009»-ում: Նրա խոսքերով, այդ բանկոմատներն արտարժույթ էին ընդունում` դոլարներ, եվրո եւ ռուսական ռուբլի:
Հովհաննիսյանը հավելել է, որ փորձնական ծրագրի թողարկումից հետո որոշ պայմանավորվածություններ ձեռք բերվեցին, որ վենդերները (ծրագիրը մշակողները) պետք է այնպես անեին, որ բանկոմատները նայեւ մեր ազգային արժույթն ընդունեին: «Դա նրանց հաջողվեց, չնայած որ դա դյուրին չէր, քանի որ հարկավոր էր փոփոխություններ կատարել, որպեսզի այդ բանկոմատները ճանաչեին նաեւ մեր արժույթը գաղտնիության, կեղծման բոլոր տեսակներով»,-ասել է նա:
Այս առնչությամբ, նա նշել է, որ Կենտրոնական բանկը եւս աջակցում է այս գործընթացին, այն արդեն ավարտվել է եւ նախատեսվում է, որ ընթացիկ տարվա երկրորդ քառորդում Հայաստանում կգործեն այդ կարգի 15 փորձնական բանկոմատներ, եւ այդ ծառայության տարածման հետ մեկտեղ դրանց քանակը կավելանա»,-ասել է Շահեն Հովհաննիսյանը:

28 Апрель 2009 - 07:22 AMT
Банкоматы, которые будут принимать драм, появятся в Армении ориентировочно осенью текущего года. «Мы внедрили пилотные проекты – 1-2 банкомата еще в 2008 году, даже в конце 2007 года», – заявил журналистам Исполнительный директор Armenian Card Шаген Оганесян на третьем «Банковском Саммите – Армения 2009». По его словам эти банкоматы принимали инвалюту: доллары, евро и российские рубли.
Оганесян добавил, что после запуска пилотной программы были достигнуты некоторые договоренности, и вендеры должны были сделать так, чтобы банкоматы принимали и нацвалюту. «Это им удалось, несмотря на то, что процесс нелегкий, поскольку необходимо было внести изменения, чтобы эти банкоматы распознавали и нашу валюту по всем видам секретности, фальшивости», – сказал он.
В связи с этим он отметил, что Центробанк также содействовал этому процессу, он уже закончен и планируется, что во второй четверти текущего года в Армении будут действовать пилотные банкоматы, которые будут принимать драм вместе с инвалютой. «До конца 2009 года планируется задействовать порядка 15 таких банкоматов, и по мере того, как распространится такая услуга, количество их будет увеличиваться», – сказал Шаген Оганесян.