28 Ապրիլ 2009 - 13:52 AMT
Մոսկվայում տեղի ունեցած «ՀԿԵՈՒ» ՓԲԸ-ի տնօրենների խորհրդում հաստատվել է ընկերության 2009թ. ներդրումային ծրագիրն ու բյուջեն, լրագրողներին է հաղորդել «ՀԿԵՈՒ» ՓԲԸ-ի գլխավոր տնօրենի ենթակառուցվածքների գծով տեղակալ Մարատ Խակովը երեքշաբթի տեղի ունեցած մամլո ասուլիսում: Նրա խոսքերով, 2009թ. ներդրումային ծրագիրը հիմնական միջոցների հատկացման գծով կազմում է 2,6 մլրդ ռուբլի, իսկ դրամական միջոցների գծով` 1,5 մլրդ ռուբլի:
Խակովը նշել է, որ կան նաեւ կոնկրետ խնդիրներ, որոնք ուղղված են նրան, որ «ՀԿԵՈՒ» ՓԲԸ-ի ենթակառուցվածքներն աշխատեն այն մակարդակով, որը նախատեսված է կոնցեսիոն պայմանագրով:
Ըստ Խակովի, «ՀԿԵՈՒ» ՓԲԸ-ի ենթակառուցվածքներն այսօրվա դրությամբ միավորված են ամբողջ ճանապարհի ենթակառուցվածքների միասնական բլոկում: «Եթե նախկինում ուղին, կոնտակտային միացումը, կցումներն ու կապը եղել են ճանապարհային տնտեսության կառուցվածքային ստորաբաժանումները, ապա այսօր, ըստ Տնօրենների խորհրդի, ամեն ինչ միավորվել է միասնական բլոկում»,-ասել է նա: Ինչ վերաբերում է ճանապարհի տեխնիկական վիճակին, ապա ըստ պայմանագրի նախատեսվում է ուղիների առողջացում: «2009թ. մենք մտադիր ենք ճանապարհի 100 կմ վերանորոգել»,-ասել է Խակովը: Այս առնչությամբ նա նշել է, որ նշվածից 30 կմ նախատեսվում է առողջացնել կապիտալ վերանորոգմամբ, լիովին փոխելով երկաթուղու վերին շերտը եւ շուրջ 70 կմ վերին մասի մասնակի փոխարինմամբ, որպեսզի բարձրացնենք ճանապարհի անխափան աշխատանքն ու արագ թողունակությունը:
«Էներգամատակարարման մասով նախատեսվում է վերանորոգել կոնտակտային լարի հենային տնտեսության առողջացում, ինչպես նաեւ այնպիսի կայարանների վերականգնում, ինչպիսին է Դալարիկը, որն այրվեց 2004 թ.»,-ասել է Խակովը: Նա նաեւ հավելել է, որ նախատեսվում է նաեւ շուրջ 30 մլն ռուբլի հակտակցնել կայարանի վերականգնման ու գնացքների անխափան գործարկման համար:
«Հարավկովկասյան երկաթուղի» ՓԲԸ-ն «Ռուսական երկաթուղիներ» ԲԲԸ 100 % դուստր ընկերությունն է: «Հայկական երկաթուղի» ՓԲԸ-ն կոնցեսիոն կառավարման է հանձնվել «ՀԿԵՈւ» ՓԲԸ` համաձայն Կոնցեսիոն պայմանագրի, որը կնքվել է 2008թ. փետրվարի 13-ին: Կոնցեսիոն կառավարման ժամկետը կազմում է 30 տարի` 10 տարի երկարացման իրավունքով:

На состоявшемся в Москве Совете директоров ЗАО «ЮКЖД» была утверждена инвестиционная программа и бюджет компании на 2009 год, сообщил журналистам заместитель генерального директора ЗАО «ЮКЖД» по инфраструктуре Марат Хаков на пресс-конференции во вторник. По его словам, инвестиционная программа 2009 года по вводу основных средств составляет 2,6 млрд. рублей, по выделению денежных средств – 1,5 млрд. рублей.
Хаков отметил, что есть также конкретные задачи, которые направлены на то, чтобы сегодня инфраструктура «ЮКЖД» заработала на том уровне, который предусмотрен концессионным договором.
Инфраструктура «ЮКЖД», по словам Хакова, на сегодняшний день объединила в один блок инфраструктуру всей дороги. «Если раньше такие подразделения как путь, контактный провод, сцепления и связь были структурными подразделениями хозяйства дороги, то сегодня, согласно утверждению Совеат директоров, все объединено в один блок», – сказал он.
Что же касается технического состояния дороги, то в соответствии с Концессионным договором планируется, прежде всего, оздоровление путевого хозяйства. «В течение 2009 года мы планируем порядка 100 км дороги оздоровить всеми видами ремонта», – сообщил заместитель генерального директора ЗАО «ЮКЖД» по инфраструктуре. В связи с этим он отметил, что из вышеуказанных 30 км планируется оздоровить усиленным капитальным ремонтом, с полной заменой верхнего строения пути и более 70 км – с частичной заменой материала верхнего строения пути, для того чтобы повысить скорость и обеспечить бесперебойную работу дороги.
«В части энергоснабжения планируется оздоровление опорного хозяйства контактного провода, в части линии сцепления и связи, а также восстановление таких станций, как Долорик, которая сгорела в 2004 году», – сказал Марат Хаков. Он также добавил, что по инвестпрограмме планируется выделить порядка 30 млн. рублей на ее восстановление и обеспечить безопасность движения поездов по этой станции.