Անցած շաբաթ Արժույթի միջազգային հիմնադրամի Գործադիր խորհուրդը համաձայնվել է կրկնապատկելու Աղքատության կրճատման եւ տնտեսական աճի (ԱԿՏԱ) եւ Արտաքին ցնցումների (ԱՑ) վարկային ծրագրերի ներքո տրամադրվող փոխառությունների սահմանն առավել աղքատ երկրների համար, դրանով իսկ օժանդակելով ցածր եկամուտներ ունեցող երկրներին, որոնք գլոբալ տնտեսական ճգնաժամի պայմաններում մեծ վնասներ են կրել:
Ինչպես նշել է Հայաստանում Արժույթի միջազգային հիմնադրամի մշտական ներկայացուցիչ Նինկե Օմեսը, այս որոշումը Հայաստանի համար ուղղակի հետեւանքներ չունի, քանի որ Հայաստանը ներկայումս օգտվում է ԱՄՀ-ի Օժանդակության վարկային ծրագրից (Stand-By Arrangement), մինչդեռ վերոհիշյալ որոշումը չի տարածվում Օժանդակության վարկային ծրագրի ներքո տրամադրվող ֆինանսավորման վրա:
Նախկինում Արժույթի միջազգային հիմնադրամի Գործադիր խորհուրդը հաստատել էր 28-ամսյա օժանդակության վարկային ծրագիրը Հայաստանի համար` 368 մլն SDR(540 մլն ԱՄՆ դոլար) գումարի չափով:
Հաստատված միջոցներից 161,5 մլն SDR-ին (շուրջ 237 մլն ԱՄՆ դոլար) համարժեք գումար կտրամադրվի անհապաղ, իսկ մնացած միջոցները` 9 մասնաբաժիններով` եռամսյակային արդյունքները հաշվի առնելով:
Համաձայնագիրն ԱՄՀ-ի Հայաստանի քվոտայի շուրջ 400 տոկոսը կազմող ռեսուրսների բացառիկ մատչելիության հնարավորություն է տալիս: Միջոցները տրամադրվում են հինգ տարի ժամկետով` երեքամյա արտոնյալ ժամանակաշրջանով, 1,54 տոկոս տարեկան տոկոսադրույքով:

Исполнительный совет МВФ на прошлой неделе согласился удвоить квоты по займам, предоставляемым бедным странам в рамках кредитных программ «Сокращение бедности и экономический рост» и «Внешние потрясения», тем самым содействуя странам с низким уровнем доходов, которые в условиях глобального экономического кризиса понесли большие убытки. Как сообщили в ереванском офисе МВФ, решение об удвоение квот по заимствованиям для бедных стран, принятое накануне МВФ, не будет иметь непосредственного влияния для Армении.
В связи с этим постоянный представитель МВФ в Армении Нинке Омес отметила, что данное решение для Армении не имеет прямых последствий, поскольку республика в настоящее время пользуется Кредитной программой содействия фонда (Stand-By Arrangement), тогда как вышеуказанное решение не распространяется на финансирование по данной программе.
Раннее, Исполнительный Совет МВФ утвердил заключение 28-месячного соглашения о резервных средствах (Stand-By Arrangement) для Армении в размере 368 млн. SDR (540 млн. долларов США).
Из утвержденных средств сумма эквивалентная 161,5 млн. SDR (около 237 млн. долларов США) будет предоставлена незамедлительно, а оставшиеся средства – в девяти траншах с учетом ежеквартальных обзоров.
Соглашение дает возможность исключительного доступа к ресурсам МВФ, составляющим порядка 400% от квоты Армении. Средства предоставляются сроком на пять лет с трехлетним льготным периодом, по ставке 1,54% годовых.