28 Ապրիլ 2009 - 16:16 AMT
Քաղաքական լուծման դեպքում ընկերությունը մտադիր է անմիջապես ձեռնարկել Կարս-Գյումրի երկաթուղային հաղորդակցության իրականացումը: Այդ մասին այսօր Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսին հայտնել է «Հարավկովկասյան երկաթուղի» ՓԲԸ ինֆրակառույցի գծով գլխավոր տնօրենի տեղակալ Մարատ Խակովը: Նրա խոսքով, բոլոր անհրաժեշտ վերանորոգման աշխատանքներն այդ ուղղությամբ արդեն կատարվել են:
Խակովը նաեւ հաղորդել է, որ հունիսի առաջին օրերին կվերսկսվի Երեւան-Բաթումի ուղղությամբ գնացքների երթեւեկությունը: Նրա խոսքով, Երեւան-Բաթումի ուղղությամբ երկաթուղային հաղորդակցությունը կաշխատի նույն հաճախականությամբ, ինչ նախորդ տարի (օրը մեջ), եւ նույն արագությամբ` 40կմ/ժ եւ 25կմ/ժ (կամուրջների վրա):
Բացի դրանից, դիտարկվում է արագությունների բարձրացման հնարավորությունը` մինչեւ 50կմ/ժ, այդ հատվածում ուղեւորատարության տեւողությունը մայիսին կրճատելու նպատակով: «Այսօր մենք արդեն որոշակի արդյունքներ ունենք, փորձագիտական գնահատականներն ու դրության վերլուծությունը, որոնք թույլ տալիս պնդել, որ նոր գրաֆիկով գնացքը եթե ոչ ավելի արագ, ապա ժամանակի որոշակի տնտեսմամբ է երթեւեկելու»,- ասել է Խալկովը:
Ինչ վերաբերում է տեղափոխման սակագներին, ապա, «ՀԿԵ» ՓԲԸ գլխավոր ինժեներ Սերգեյ Հարությունյանի խոսքով, Երեւան-Բաթումի գնացքի տոմսերի գների բարձրացման մասին դեռեւս խոսք չի գնում: «Սակայն, հաշվի առնելով, որ շահագործվելու է նաեւ ավիահաղորդակցությունը, հարկավոր է ապահովել մրցունակ գներ»,- ասել է Սերգեյ Հարությունյանը:
Ընկերությունն անցկացնում է ուղեւորահոսքի դիտարկում` առավել պահանջված ուղղության որոշման համար: Այդ դիտարկման արդյունքների ամփոփումից հետո «ՀԿԵ» ՓԲԸ մտադիր է դիտարկել նաեւ այլ ուղղություններով երկաթուղային հաղորդակցության բացման հնարավորությունը:
Մայիսի 25-ին կսկսվի ամառային ուղեւորափոխադրման իրականացումը, մասնավորապես, ծրագրվում է շահագործման հանձնել Երեւան-Սեւան ու Երեւան-Շորժա ուղղությամբ ուսանողական գնացքները:
«Հարավկովկասյան երկաթուղի» ՓԹԸ-ն «Ռուսաստանի երկաթուղիներ» ԲԲԸ-ի 100-տոկոսանոց դուստր ձեռնարկությունն է: «Հայկական երկաթուղի» ՓԲԸ-ն հանձնվեց «ՀԿԵՈՒ» ՓԲԸ-ի կոնցեսիոն կառավարման, ըստ 2008թ. փետրվարի 13-ին կնքված կոնցեսիոն պայմանագրի: Կոնցեսիոն պայմանագրի ժամկետը շուրջ 30 տարի է` 10 տարով երկարացնելու իրավունքով:

В случае политического решения компания намерена сразу же приступить к осуществлению железнодорожного сообщения Карс-Гюмри. Об этом в ходе состоявшейся сегодня пресс-конференции заявил заместитель генерального директора ЗАО “Южнокавказская железная дорога” по инфраструктуре Марат Хаков. По его словам, все необходимые ремонтные работы в этом направлении уже проделаны.
Хаков также сообщил, что в первых числах июня возобновится движение поездов в направлении Ереван-Батуми. По его словам, железнодорожное сообщение в направлении Ереван-Батуми будет работать с той же периодичностью, что и в прошлом году (через день), и с той же скоростью – 40 км/ч (на перегонах) и 25 км/ч (на подмостках).
Кроме этого, рассматривается возможность повышения скоростей – до 50 км/ч с целью сокращения в мае длительности пассажироперевозок на этом участке. «У нас сегодня уже есть определенные результаты, экспертные оценки и анализ состояния, которые позволяют утверждать, что в новом графике поезд будет уже ходить если не значительно быстрее, то с определенной экономией времени», – сказал Хаков.
Что же касается тарифов на перевозки, то, по словам главного инженера ЗАО “ЮКЖД” Сергея Арутюняна, речи о повышении стоимости билетов на поезд Ереван-Батуми пока нет. “Однако, с учетом того, что будет задействовано также авиасообщение, необходимо обеспечить конкурентоспособные цены”, – сказал Сергей Арутюнян.
Компания проводит мониторинг пассажиропотока для определения наиболее востребованного направления. После подведения результатов этого мониторинга, ЗАО “ЮКЖД” намерена рассмотреть возможность открытия железнодорожного сообщения и в других направлениях.
С 25 мая начнется осуществление летних пассажироперевозок, в частности, планируется ввести в эксплуатацию студенческие поезда в направлении Ереван-Севан и Ереван-Шоржа.