Համակարգչային տեխնիկայի մատակարարներից մեկի` «Ras Computer Technologies»-ի գործադիր տնօրեն Արամ Չոփուրյանի խոսքերով, այսօրվա դրությամբ վաճառքի մակարդակը համեմատելի է 2001 թվականի մակարդակի հետ, իսկ անցյալ տարեվերջի համեմատությամբ, ապրանքաշրջանառությունը նվազել է ավելի քան 50 տոկոսով: «Պատճառը նրանում է, որ բնակչությունը կանխկի գումար չունի, իսկ բանկերը, իրենց հերթին, հրաժարվում են վարկ տրամադրել», – ասել է նա:
Ինչպես պարզել է PanARMENIAN.Net-ի թղթակիցը, նույնատիպ իրավիճակ է տիրում նաեւ համակարգչային տեխնիկայի մյուս մատակարարների մոտ, մասնավորապես «Bi Line»-ում, որի ապրանքաշրջանառությունը նվազել է 30 տոկոսով, «Dolphin» եւ «Lans» խանութներում` համապատասխանաբար 60 եւ 80 տոկոսով:
Այնպիսի հսկաների, ինչպիսիք են «Intel»-ը եւ «Cisco Systems»-ը, Հայաստանում պաշտոնական գործընկերը հանդիսացող «Unicomp» ՓԲԸ առեւտրային բաժնի տնօրեն Զարուհի Մկրտչյանի խոսքերով, համակարգչային տեխնիկայի արտադրողները գերադասում են նվազեցնել արտադրանքի այդ տեսակի արտադրությունը, այլ ոչ գները:

По словам исполнительного директора одного из поставщиков компьютерной техники «Ras Computer Technologies» Арама Чопуряна, уровень продаж компьютеров на сегодняшний день сопоставим с уровнем 2001 года, а по сравнению с концом прошлого года товарооборот упал более чем на 50%. «Причина в том, что у населения нет наличных денег, а банки, в свою очередь, отказываются предоставлять кредит», – сказал он.
Аналогичная ситуация, как выяснил корреспондент PanARMENIAN.Net, складывается и у других крупных поставщиков компьютерной техники, в частности, у «Bi Line», чей товарооборот упал на 30%, у магазинов «Dolphin» и «Lans» на 60% и 80% соответственно.
По мнению директора коммерческого отдела ЗАО «Unicomp» Заруи Мкртчян, официального партнера в Армении таких гигантов как «Intel» и «Cisco Systems», производители компьютерной техники предпочитают снижать объемы производства этого вида продукции, но не цены.