«Հայ-թուրքական սահմանի բացումից դրական սպասումներ կան, եւ իմ կարծիքով, դրանք նշանակալի են»,- ասել է Հայաստանի էկոնոմիկայի նախարար Ներսես Երիցյանը: Նրա խոսքերով, համաշխարհային տեսական եւ գործնական տեսանկյունից առեւտրի ոլորտում բաց շուկան դրական ազդեցություն ունի երկու երկրների վրա, եւ որքան բարձր է պրոտեկցիոնիզմը, իսկ սահմանի փակ լինելը պրոտեկցիոնիզմի վառ դրսեւորում է, այնքան շատ են տուժում երկրները:
Երկրորդ հերթին, Էկոնոմիկայի նախարարության ղեկավարի կարծիքով, երկու երկրների ժողովուրդները որոշակի հոգեբանական ձեւափոխման են ենթարկվում, եւ դա կարող է նպաստել նոր նախաձեռնություններով հանդես գալուն: «Դա վերաբերվում է երկու երկրներին, ինչպես նաեւ Հայաստանի եւ Թուրքիայի շուկաներին»,- ավելացրել է նա:
Բացի դրանից, ինչպես ասել է Երիցյանը, սահմանի բացումով զգալիորեն կկրճատվեն տրանսպորտային ծախսերը: «Ելքը դեպի Միջերկրական ծով կհանգեցնի բիզնեսի ոլորտում իրական խնայողությունների»,- ասել է Երիցյանը: Նրա խոսքերով, միայն Սեւ ծովից անցումը Միջերկրական ծովին մեծ ծախսերի հետ է կապված, եւ հայ-թուրքական սահմանի բացումը կարող է հանգեցնել այդ ծախսերի նվազման 20-30 տոկոսով: «Այս փաստարկներից ելնելով` մենք պետք է լավատեսությամբ վերաբերվենք այդ հարցի լուծմանը»,- նշել է էկոնոմիկայի նախարարը:

«Положительные ожидания от открытия армяно-турецкой границы есть и, на мой взгляд, они значительны», – сказал министр экономики Армении Нерсес Ерицян. По его словам, с общемировой теоретической и практической точек зрения в сфере торговли открытость рынка имеет положительное значение для обеих стран, и чем выше протекционизм, а закрытость границы является наиболее ярким представлением протекционизма, тем больше страдают страны.
Во-вторых, по мнению главы Минэкономики, народы двух стран подвергнутся определенной психологической трансформации и это может послужить тому, чтобы выступать с новыми инициативами. «Это касается обеих стран, а также рынков Армении и Турции», – добавил он.
Кроме этого, как сказал Ерицян, с открытием границы значительно сократятся транспортные расходы. «Выход к Средиземному морю приведет к реальным сбережениям в сфере бизнеса», – сказал Ерицян. По его словам, только проход от Черного моря к Средиземному морю связан с большими затратами, и открытие армяно-турецкой границы может привести к снижению этих затрат на 20-30%. «В силу этих аргументов мы должны с оптимизмом относиться к решению этого вопроса», – отметил глава Минэкономики.