ՎՏԲ (Հայաստան) բանկի մաքուր շահույթը 2008-ի տվյալներով կազմում է 2.9 մլրդ դրամ 2007-ի 0.8 մլրդի փոխարեն: Այդ մասին չորեքշաբթի օրը կայացած մամլո ասուլիսի ժամանակ լրագրողներին հայտնել է «ՎՏԲ (Հայաստան) բանկ» ՓԲԸ-ի տնօրինության տնօրեն-նախագահ Վալերի Օվսյաննիկովը:
«2008-ը բավական հետաքրքիր տարի էր, քանի որ առաջին կեսում բանկը ցույց տվեց շատ լավ տեղաշարժ, չնայած համաշխարհային տնտեսության ծանր վիճակին, ՎՏԲ (Հայաստան) բանկը ստացավ շատ լավ շահույթ»,- ասել է Օվսյաննիկովը:
Նրա խոսքերով, 2008-ի տվյալներով վարկային պորտֆելը ավելացել է 73 տոկոսով եւ տարեվերջին կազմել է 70.8 մլրդ դրամ, ինչը հաճախորդների զգալի աճի արդյունք է, ինչպես կորպորատիվ, այնպես էլ մանրածախ եւ վարկավորման նոր ծրագրերի ներմուծման արդյունք, որոնք բանկն անցկացրել էր անցյալ տարի:
Ինչպես հայտնել է գլխավոր տնօրենը, հաճախորդների ձեռք բերած միջոցները կազմել են 27.4 մլրդ դրամ, իսկ արագ ներդրումների ծավալն աճել է 33 տոկոսով` համեմատած 2007-ի ցուցանիշների հետ եւ կազմել է 14.5 մլրդ դրամ:
Բանկի մաքուր գործառույթային եկամուտը 2008-ի տվյալներով կազմել է 9.1 մլրդ դրամ` ավելանալով մոտավորապես 78-79 տոկոսով` համեմատած 2007-ի հետ, հաղորդել է նա:
«Բացի եկամուտների շահույթի փաստացի ցուցանիշներից, որոնք մեզ համար կարեւոր են, քանի որ ՎՏԲ մեծ խմբի մաս ենք հանդիսանում, մեզ համար հետաքրքրություն են ներկայացնում այնպիսի ցուցանիշներ, ինչպիսիք են կապիտալի շահութաբերության գործակիցը, եկամուտների շահութաբերության գործակիցը»,- նշել է Օվսյաննիկովը:
Կապիտալի շահութաբերության գործակցի ցուցանիշը, գլխավոր տնօրենի խոսքերով, 2008-ին կազմել է 12.5 տոկոս, իսկ եկամուտների շահութաբերության գործակիցը կազմել է 3 տոկոս, 2008-ին ավելացել է 9.2 տոկոսով եւ համապատասխանաբար 2.4 տոկոսով 2007-ի փոխարեն:
«ՎՏԲ (Հայաստան) բանկ» ՓԲԸ-ի 100 տոկոսանոց բաժնետեր է համարվում ՎՏԲ բանկ ԲԲԸ-ն: ՎՏԲ (Հայաստան) բանկ ՓԲԸ-ը գործում է 2004-ից (2006-ի հունիսից ՎՏԲ անվան տակ) N 64 31.10.1996թ. հավաստագրման հիման վրա բանկային գործունեություն վարելու վերաբերյալ, որը տրվել է ՀՀ կենտրոնական բանկի կողմից:
2008-ի դեկտեմբերի 31-ի դրությամբ Բանկի մասնաճյուղային ցանցը կազմված էր 78 մասնաճյուղերից, որոնք գործում են Հայաստանի ամբողջ տարածքում: Դրանցից 31 մասնաճյուղը Երեւանում եւ 47-ը` հանրապետության մարզերում:
Ծառայությունների հատվածում Բանկը իրավաբանական անձանց բանկային կոմերցիոն ծառայությունների եւ արտադրանքի լայն տեսականի է առաջարկում, այդ թվում մանր եւ միջին բիզնեսի ձեռնարկությունների վարկավորում, արտաքին առեւտրային գործառույթների հաշվարկներ, դեպոզիտներ եւ դրամարկղահաշվարկային սպասարկում, դեպոզիտար ծառայություններ, ինչպես նաեւ լիզինգ եւ գանձապահական ծառայություններ, որոնք ներկայացվում են մանր եւ միջին բիզնեսի ձեռնարկություններին եւ ֆինանսային կազմակերպություններին: Ֆիզիկական անձանց ծառայությունն իր մեջ ներառում է ֆինանսական ծառայություններ, այդ թվում ներդրումների վերաբերյալ գործառույթներ, վարկավորում, դրամական փոխանցումներ, քարտային ծառայություններ եւ այլն:

29 Апрель 2009 - 16:47 AMT
Чистая прибыль Банк ВТБ (Армения) по итогам 2008 года составила 2,9 млрд. драмов против 0,8 млрд. драмов 2007 года. Об этом журналистам сообщил в среду на пресс-конференции генеральный директор-председатель директората ЗАО «Банк ВТБ (Армения)» Валерий Овсянников.
«2008 год был довольно-таки интересным, поскольку в первой половине банк показал очень хорошую динамику, несмотря на тяжелое состояние мировой экономики, Банк ВТБ (Армения) получил очень хорошую прибыль», – сказал Овсянников.
По его словам, кредитный портфель банка по итогам 2008 года был увеличен на 73% и на конец года составил 70,8 млрд. драмов, что является результатом значительного прироста клиентов, как корпоративных, так и розничных, и внедрения новых программ кредитования, которые банк проводил в прошлом году.
Как сообщил гендиректор, привлеченные средства клиентов на конец года составили 27,4 млрд. драмов, а объем срочных вкладов вырос на 33% по сравнению с показателем 2007 года и составил 14,5 млрд. драмов.
Чистый операционный доход банка по итогам 2008 года составил 9,1 млрд. драмов, увеличившись примерно на 78%-79% по сравнению с 2007 годом, сообщил он.
«Кроме фактических показателей прибыли активов, которые для нас являются важными, поскольку мы являемся частью большой группы ВТБ, для нас представляют интерес такие показатели, как коэффициент рентабельности капитал, коэффициент рентабельности активов», – отметил Овсянников.
Показатель коэффициента рентабельности капитала, по словам гендиректора, в 2008 году составил 12,5%, а коэффициент рентабельности активов составил 3%, в 2008 году было увеличение на 9,2% и 2,4% соответственно против 2007 года.
100%-ым акционером ЗАО “Банк ВТБ (Армения)” является ОАО Банк ВТБ.
ЗАО Банк БТБ (Армения) действует с 2004 года (с июня 2006 года под брендом ВТБ) на основании лицензии на ведение банковской деятельности № 64 от 31.10.1996г., выданной Центральным банком РА.
По состоянию на 31 декабря 2008 года филиальная сеть Банка состояла из 78 филиалов действующих по всей территории Армении. Из них: 31 филиал в Ереване и 47 филиалов в марзах республики.
В сегменте услуг юридическим лицам Банк предлагает широкий ассортимент коммерческих банковских услуг и продуктов, в том числе, кредитование предприятий среднего и крупного (корпоративного) бизнеса, расчеты по внешнеторговым операциям, синдицированные кредиты, депозиты и расчетно-кассовое обслуживание, депозитарные услуги, а также лизинг и казначейские услуги, предлагаемые предприятиям крупного и среднего бизнеса и финансовым организациям. Услуги физическим лицам включают в себя финансовые услуги, предлагаемые физическим лицам и предприятиям малого бизнеса, в том числе операции по вкладам, кредитование, денежные переводы, карточные услуги и ряд вспомогательных услуг.