30 Ապրիլ 2009 - 16:45 AMT
Լայնածավալ բարեփոխումների եւ ծանրաբեռնված աշխատանքի արդյունքում ՀՀ Պետեկամուտների կոմիտեին ապրիլին հաջողվել է կատարել հարկային մասով նախանշված խնդիրները: Այդ մասին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտնել է ՀՀ Պետեկամուտների կոմիտեի նախագահի տեղակալ Ռուբիկ Քոչարյանը:
Քոչարյանի խոսքով, անցած տարվա ապրիլին հարկային մասով հավաքագրվել էր շուրջ 30 մլրդ դրամ, սոց. վճարների գծով` 8.3 մլրդ դրամ:
«2009 թ. նույն ժամանակահատվածում այդ ցուցանիշները կկազմեն համապատասխանաբար 29.4 մլրդ դրամ եւ 8.4 մլրդ դրամ: Թվերի համադրումն ակնհայտ է դարձնում, որ ֆինանսական ճգնաժամի պայմաններում մուտքերը գրեթե չեն նվազել»,- նշել է նա:
Ռ.Քոչարյանը, մասնավորապես, ընդգծել է, որ խոշոր հարկ վճարողների մոտ, նախորդ տարվա համեմատությամբ, զգալիորեն ավելացել են շահութահարկի հավաքագրման ծավալները: Նրա խոսքով, 2008թ.-ի ապրիլին դրանք կազմել են 6.1 մլրդ դրամ, ընթացիկ տարվա նույն ժամանակահատվածում այդ թիվն աճել է շուրջ 3 մլրդ դրամով` հասնելով 9 մլրդ դրամի: «Գրանցված ցուցանիշի աճը մենք անմիջականորեն պայմանավորում ենք վարչարարության կատարելա- գործմամբ»,- ասել է նա:
Անդրադառնալով հսկիչ-դրամարկղային մեքենաների շահագործմանը` Կոմիտեի նախագահի տեղակալը տեղեկացրել է, որ ՀԴՄ-ների լիարժեք կիրառման արդյունքում նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ ֆիսկալային շրջանառությունն աճել է 33 մլրդ դրամով:
«Դա, միանշանակակ, խոսում է փաստաթղթա- շրջանառության ավելացման մասին, ինչն էլ իր հերթին տանում է դեպի խոշոր բիզնես եւ իրական ծավալների ֆիքսում: Խոշոր բիզնեսը, որպես կանոն, գրանցվում եւ հաշվառվում է հարկային մարմնում. եթե այս դեպքում նկատվում է միայն իրական ծավալները թաքցնելու երեւույթ, ապա փոքր ձեռնարկություններին հաճախ հարկային դաշտ բերելու եւ հաշվառելու խնդիր է առաջանում: Այսինքն` փոքր եւ միջին բիզնեսի դեպքում հարկային մարմինները գործ են ունենում նաեւ ապօրինի ձեռնարկատիրության հետ»,- ավելացրել է նա:
Ռ.Քոչարյանի տվյալներով, 2008թ.-ի վերջին եւ 2009թ.-ի առաջին եռամսյակների ընթացքում Պետեկամուտների կոմիտեի տարբեր ստորաբաժանումների կողմից հայտնաբերվել եւ հարկման դաշտ են բերվել ապօրինի գործող ավելի քան 140 ձեռնարկություններ: Որոշ դեպքերում ապօրինի ձեռնարկատիրական գործու- նեությունը դադարեցվել է: Արդյունքում պետբյուջե կուղղվի լրացուցիչ շուրջ 26 մլն դրամ:
Կոմիտեի նախագահի տեղակալն ընդգծել է էական այլ հանգամանք եւս. ՊԵԿ նախագահի հրամանով յուրաքանչյուր դեպքով անցկացվում է ծառայողական քննություն, ինչի արդյունքում պարզ է դառնում նաեւ հարկային մարմինների գործելաոճը` տվյալ տարածքը սպասարկող հարկային տեսուչից եւ օպերատիվ աշխատողից մինչեւ տարածքային հարկային տեսչության ղեկավարությունը:
2008թ.-ի երկրորդ կիսամյակում անցկացված 20 ծառայողական քննություններին ներգրավված են եղել շուրջ 175 հարկային եւ մաքսային ծառայողներ:
2009թ.-ի առաջին եռամսյակում անցկացվել է 19 ծառայողական քննություն` 141 ծառայողների ներգրավմամբ:
Ընդհանուր առմամբ, վերջին ամիսներին համակարգում տեղի ունեցող կառուցվածքային փոփոխությունների, ատեստավորման եւ ծառայողական քննությունների արդյունքում աշխատանքից ազատվել է140 ծառայող: Թափուր տեղերի համար հայտարարված մրցույթների արդյունքում համակարգը համալրվում էերիտասարդ եւ գրագետ կադրերով:

30 Апрель 2009 - 16:45 AMT
В результате эффективной работы, проделанной Комитетом госдоходов Армении, за первый квартал 2009 года удалось выполнить определенные по налоговой части задачи. Об этом сегодня на встрече с журналистами заявил заместитель председателя Комитета госдоходов Армении Рубик Кочарян.
По словам Кочарян, в апреле 2008 года поступления по части налогов составили 30 млрд. драмов, а по линии социальных выплат – 8.3 млрд. драмов. «Планируется, что за аналогичный период 2009 года эти показатели составят соответственно 29.4 млрд. драмов и 8.4 млрд. драмов. Сопоставление цифр показывает, что в условиях финансового кризиса налоговые поступления вряд ли сократятся», – отметил он.
Кочарян подчеркнул, что по сравнению с прошлым годом существенно увеличились объемы сборов налога на прибыль в отношении крупных налогоплательщиков. По его словам, в апреле 2008 года сборы этого вида налога составили 6.1 млрд. драмов, а в апреле этого года данный показатель увеличился на 3 млрд. и составили 9 млрд. драмов.
В отношении контрольно-кассовых аппаратов зампред Комитета сказал, что в результате их полноценного применения фискальный оборот по сравнению с аналогичным периодом прошлого года увеличился на 33 млрд. драмов. «Это, однозначно, говорит о повышении уровня документооборота, что, в свою очередь ведет к крупному бизнесу и фиксации реальных объемов», – добавил он.
Кочарян сообщил также, что в последнем квартале 2008 года и в первом квартале 2009 года различными подразделениями Комитета госдоходов Армении был выявлен и приведен в налоговое поле более 140 незаконно действующий предприниматель, в результате чего в бюджет поступило порядка 26 млн. драмов. В некоторых случаях незаконная предпринимательская деятельность была прекращена.
За первый квартал 2009 года со стороны Комитета было проведено 19 расследований, в которые было вовлечено 141 служащий. В целом, за последние месяцы текущего года за счет осуществленных в системе структурных изменений, аттестации и служебных экзаменов с работы было уволено 140 служащих.