Հաշվի առնելով երկու ընկերության ռազմավարական հաջող գործակցությունն ու զարգացման տեսլականների համընկնումը՝ Իդրամն ու IDBank-ը հանդես են գալիս են ID Group հայկական հոլդինգի ներքո, որը ներկայում վերահսկում է Իդրամի և IDBank-ի բաժնետոմսերի 100%-ը։
ID Group ընկերությունը ստեղծվել է 2023 թվականին։ ID Group-ը պատկանում է Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիներ Լալա Բախշեցյանին և Վարտան Դիլանյանին։
Վարտան Դիլանյանի խոսքով` որոշումը նախ և առաջ պայմանավորված է երկու ընկերությունների ռազմավարական հաջող համագործակցությամբ, ինչը հնարավորություն է տալիս հաստատուն քայլերով զարգացնել թվային բանկինգը Հայաստանում:
Ընկերություններն առաջարկում են վճարահաշվարկային և բանկային ծառայությունների այնպիսի հարթակ, որում հաճախորդները ստանում են հեռավար ծառայությունների ամբողջական փաթեթ՝ խնայելով իրենց ժամանակն ու ստանալով որակյալ ծառայություններ։
«ID Group ընկերությունների խմբում մենք շարունակելու ենք իրականացնել Բանկի ռազմավարական նպատակները՝ էլ ավելի կենտրոնանալով ֆինտեխ ուղղության վրա», – ասել է Վարտան Դիլանյանը։
Լալա Բախշեցյանը, որպես Հայաստանում էլեկտրոնային փողի ներդրման և զարգացման առաջամարտիկ, կարծում, է, որ ընկերությունների կապիտալի, փորձագիտական և ՏՏ ռեսուրսների մեկտեղումը ID Group-ում հնարավորություն կտա ոչ միայն շարունակել հաջողությամբ զարգացնել թվային էկոհամակարգը, այլ նաև Հայաստանում հաջողված ֆինտեխ լուծումները մոտ ապագայում արտահանել այլ երկրներ։
«ID Group-ում երկու ընկերությունների սիներգիան թույլ կտա ավելի մեծ ռեսուրսներ ներդնել նշված ուղղությունների զարգացման վրա և նպաստել մեր երկրի ֆինանսական ոլորտում նորարարական լուծումների զարգացմանը», – ասել է Լալա Բախշեցյանը։
ID Group-ը նպատակ ունի շարունակական ներդրումներ կատարել խոստումնալից փոխլրացնող ընկերություններում և նախագծերում։
Վարտան Դիլանյանը ձեռք է բերել IDBank-ի 59․7% բաժնետոմսերը դեռ 2016 թվականին, իսկ 2022 թվականին դարձել է IDBank-ի միակ սեփականատերը՝ նպատակ ունենալով զարգացնել թվային բանկինգը Հայաստանում։ Միևնույն ժամանակ, Վարտան Դիլանյանը, հանդիսանալով Axellect Holding-ի հիմնական բաժնետերը, ակտիվորեն մասնակցել է ՏՏ ռազմավարությունների և թվայնացման ձևավորմանն ու իրականացմանը՝ կենտրոնանալով գլոբալ հեռանկարների և այնպիսի տարածաշրջանների վրա, ինչպիսիք են Մերձավոր Արևելքը, Ղազախստանը և Հայաստանը։ ID Group-ի ստեղծումը Վարտան Դիլանյանին հնարավորություն է ընձեռել իր ռեսուրսների մի մասն ուղղել Axellect Holding-ի միջազգային բիզնեսի զարգացմանը։ Սա իր հերթին թույլ է տալիս միջազգային լավագույն գիտելիքներն ու փորձը բերել հայաստանյան ֆինտեխ շուկա։
Լալա Բախշեցյանը և նրա ամուսինը՝ Ռուբեն Կուրղինյանը, սկսել են զարգացնել էլեկտրոնային փողի (դրամապանակի) ոլորտը Հայաստանում, երբ 2017 թվականին ձեռք բերեցին հայկական առաջատար էլեկտրոնային փողի ոլորտի առաջատար Idram ընկերությունը՝ հավատալով հայկական ֆինտեխի զարգացման հեռանկարներին և այս ոլորտում ունենալով էական փորձ։ 2020 թվականին՝ Կուրղինյանի մահից հետո, Լալա Բախշեցյանը շարունակել է զարգացնել ընտանեկան բիզնեսը։ Կուրղինյան-Բախշեցյան ընտանիքի ներդրումներից ի վեր Idram-ը դարձել է առաջատար ֆինտեխ հարթակ՝ գրանցելով հաճախորդների բազայի, ֆինանսական ծառայությունների, տեխնոլոգիական ենթակառուցվածքների և եկամուտների էական աճ:

2 Ноябрь 2023 - 12:17 AMT
Учитывая успешное стратегическое сотрудничество двух компаний и общее видение акционеров обеих компаний на дальнейшее развитие, Idram и IDBank консолидировались в армянский холдинг ID Group, который в настоящее время контролирует 100% акций Idram и IDBank.
Основанная в 2023 году, холдинговая компания ID Group принадлежит гражданам Республики Армения Лале Бахшецян и Вартану Диланяну.
По словам Вартана Диланяна, акционера IDBank, такое решение обусловлено, прежде всего, успешным стратегическим сотрудничеством двух компаний и дает возможность поступательно развивать цифровой банкинг в Армении. Компании предоставляют единую платформу для мгновенных платежных решений и банковских услуг, в которой клиенты обеих компаний получают полный пакет дистанционных финансовых услуг, экономя свое время и получая высококачественный сервис. «В рамках ID Group мы продолжим реализацию стратегических целей Банка, еще больше сосредоточившись на ФинТех направлении», – сказал Вартан Диланян.
Лала Бахшецян, как пионер инвестиций и развития электронных денег в Армении, считает, что консолидация капитала, опыта и ИТ-ресурсов компаний в ID Group позволит не только продолжать успешно развивать цифровую экосистему, но и в ближайшем будущем экспортировать успешные ФинТех решения, разработанные и внедренные в Армении, в другие страны. "Синергия двух компаний и их возможностей в ID Group позволит инвестировать больше ресурсов в развитие указанных направлений и будет способствовать развитию инновационных решений в финансовом секторе нашей страны", – сказала Лала Бахшецян.
Как отмечено в сообщении ID Group, группа стремится постоянно инвестировать в перспективные комплементарные компании и проекты.
Вартан Диланян первоначально приобрел 59,7% акций IDBank-а еще в 2016 году, а к 2022 году он стал единственным бенефициаром IDBank-а с целью развития цифрового банкинга в Армении. Одновременно, Вартан Диланян активно участвовал в формировании и реализации проектов ИТ-стратегий и цифровизации, ориентируясь на глобальные перспективы и фокусируясь на таких регионах, как Ближний Восток, Казахстан и Армения, будучи основным акционером Axellect Holding.
Создание ID Group предоставило Вартану Диланяну возможность направить часть своих ресурсов на развитие международного бизнеса Axellect Holding. Это, в свою очередь, позволяет привнести лучшие международные знания и опыт на армянский финтех-рынок.
Лала Бахшецян со своим мужем Рубеном Кургиняном начали развивать сектор электронных денег (цифровых кошельков) в Армении, с 2017 года, когда приобрели ведущую армянскую компанию в сфере электронных платежей Idram, веря в потенциал армянского сектора финансовых технологий, а также имея значительный опыт в данной сфере. В 2020 году, после смерти Кургиняна, Лала Бахшецян продолжила развитие семейного бизнеса.
Благодаря инвестициям семьи Кургинян-Бахшецян, Idram стал ведущей финтех-платформой, показав значительный рост клиентской базы, спектра финансовых услуг, технологической инфраструктуры и доходов.