10 Նոյեմբեր 2023 - 08:37 AMT
ԶԼՄ-ներում շրջանառվող տեղեկատվությունը հայ-վրացական սահմանային անցակետերում մոտ 600 բեռնատար տրանսպորտային միջոցի կուտակումների վերաբերյալ, չի համապատասխանում իրականությանը: Այդ մասին ասվում է Պետական եկամուտների կոմիտեն պարզաբանման մեջ։
Կոմիտեն հայտնում է, որ Բագրատաշենի անցակետը գործում է բնականոն հունով, սակայն որոշ ծանրաբեռնվածությամբ:
Նշվում է, որ հայկական կողմը մշտական կապի մեջ է վրաց գործընկերների հետ և նմանատիպ իրավիճակ ստեղծվելու դեպքում օպերատիվորեն արձագանքվում և կարգավորվում են առաջացող խնդիրները:
«Այս պահի դրությամբ վրացական կողմից անցակետում բեռնատարների կուտակումների վերաբերյալ որևէ ահազանգ հայկական կողմը չի ստացել:
Ավելին, Բագրատաշենի մաքսային անցակետում բեռնատար տրանսպորտային միջոցների օրական թողունակությունը գերազանցում է 300-ը, հետևաբար, նույն տրանսպորտային միջոցը չի կարող մի քանի օր շարունակ մնալ անցակետում և չհատել սահմանը»,–ասվում է պարզաբանման մեջ։

Информация, распространяемая СМИ о скоплении около 600 грузовых машин на КПП армяно-грузинской границы не соответствует действительности. Об этом говорится в сообщении Комитета государственных доходов РА.
«КПП «Баграташен» функционирует нормально, но с некоторой нагрузкой. Армянская сторона находится на постоянной связи с грузинскими партнерами и в случае подобной ситуации возникшие проблемы оперативно будут решены. На данный момент армянская сторона не получала никаких сведений о скоплении грузовых машин на КПП с грузинской стороны», – сообщили в комитете.
Отмечается, что ежедневная пропускная способность грузовых автомобилей на КПП «Баграташен» превышает 300 единиц, следовательно, какое-либо транспортное средство не может оставаться на КПП в течение нескольких дней и не пересечь границу.