1 Մայիս 2009 - 15:54 AMT
Օրերս Հայաստանի արհմիությունների համադաշնությունը պաշտոնական նամակ է ստացել Արհմիությունների միջազգային համադաշնության գլխավոր քարտուղար Գայ Ռայդերից, լրագրողներին է հաղորդել Հայաստանի արհմիությունների համադաշնության նախագահ Էդուարդ Թումասյանը Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսում: Նրա խոսքերով, գլխավոր քարտուղարը, տեղեկություններ ստանալով Հանրապետական հավաքական պայմանագրի ստորագրման վերաբերյալ, շնորհավորել է Հայաստանի արհմիությունների համադաշնությանը եւ նշել, որ վերջապես նման փաստաթուղթ է ստորագրվել եւ նա իր անունից պատրաստ է աջակցել նրան, որ սուր հարցերը հարթվեն:
Այս առնչությամբ Թումասյանը հավելել է, որ նախօրեին Հայաստանի արհմիությունների համադաշնությունն ընդունել է Արհմիությունների միջազգային համադաշնության պատվիրակությանը գլխավոր քարտուղարի տեղակալ Յապոմ Վինենի գլխավորությամբ: Ինչպես ասել է Թումասյանը, Հայաստանը ժամանակավորապես դուրս է մնացել նման խոշոր եւ հզոր կազմակերպության կազմից, սակայն վերջերս տեսանելի են դարձել Հայաստանի արհմիությունների համադաշնության աշխատանքում կատարվող փոփոխությունները եւ Արհմիությունների միջազգային համադաշնությունը ցանկանում էր համոզվել դրանում:
Պատվիրակությունը նպաստեց շատ հարցերի լուծմանը, նշվեցին շտկումներ պահանջող հարցեր:
Այցելության ընթացքում պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել այն մասին, որ Արհմիությունների միջազգային համադաշնության 2009թ. հոկտեմբերին Բեռլինում կայանալիք նիստում առաջնահերթ հարցերի թվում կընդգրկվի նաեւ Հայաստանի արհմիությունների համադաշնության անդամակցության հարցը:
Թումասյանը նշել է նաեւ, որ բազում երկրներում համադաշնության կայացումը տարիներ է տեւել, երբեմն նույնիսկ 90 տարի, իսկ ինչ վերաբերում է Հայաստանին, ապա, ըստ նրա, հանրապետությունը կանցնի այդ փուլը մի քանի տարում: «ՄԵնք առաջին քայլերն ենք անում, այն դեպքում, երբ Եվրոպայի երկրներում դա ձեւավորված ավանդույթ է: Այն փորձն, որ ունի Եվրոպան, մենք ընկալում ենք եւ հավելելով այն մեր կուտակած փորձին ավելի շուտ արդյունքներ կգրանցենք»,-հավելել է նա:
2009թ. ապրիլի 27-ին ՀՀ կառավարությունը, ՀՀ արհմիությունների համադաշնությունը եւ Հայստանի գործատուների հանրապետական միությունը, ըստ ՀՀ Աշխատանքային օրենսգրքի, ստորագրել են Հավաքական հանրապետական պայմանագիր, որով սահմանվում են սոցիալ-աշխատանքային հարաբերությունների կարգավորման լրացուցիչ երաշխիքներ եւ կողմերի համատեղ գործողությունները դրանց իրագործման ասպարեզում: Պայմանագիրը կգործի մինչեւ 2012թ. հունիսի 30-ը:
Արհմիությունների միջազգային համադաշնությունը, աշխարհի խոշորագույն արհմիութենական միավորումն է: Համադաշնության կազմում 307 անդամ կազմակերպություն կա, որոնք ներկայացնում են աշխարհի 154 երկրների 168 միլիոն բանվորների:

Конфедерация профсоюзов Армении на днях получила официальное письмо от Генерального секретаря Международной конфедерации профсоюзов Гая Райдера, сообщил журналистам председатель Конфедерации профсоюзов Армении Эдуард Тумасян на пресс-конференции в Ереване. По его словам, Генсек, получив информацию о подписании Республиканского коллективного договора, направил свои поздравления Конфедерации профсоюзов Армении и отметил, что, наконец-то подписан подобный документ, и он от своего имени готов содействовать тому, чтобы подотчетные этому договору острые вопросы были решены.
В связи с этим Тумасян добавил, что накануне Конфедерация профсоюзов Армении приняла делегацию от Международной конфедерации профсоюзов во главе с заместителем генерального секретаря МКП Япом Виненом. Как сказал Тумасян, Армения временно выбыла из участия в такой крупной и сильной организации, какой является Международная конфедерация профсоюзов, но за последнее время она увидела происходящие изменения в работе Конфедерации профсоюзов Армении и хотела на деле убедиться в ее работе.
Со стороны делегации было оказано содействие в решении многих вопросов, были указаны ошибки в работе Конфедерации профсоюзов Армении, а также поощрены некоторые достижения.
В ходе визита делегации была достигнута договоренность о том, что на предстоящем заседании Высшего совета Международной конфедерации профсоюзов в октябре 2009 года в Берлине, в число первостепенных вопросов обсуждения будет включен вопрос членства Конфедерации профсоюзов Армении.
Тумасян также отметил, что во многих странах этап становления конфедераций профсоюзов занимал не один год, иногда до 90 лет, что же касается Армении, то, по его мнению, республика пройдет этот этап всего лишь за несколько лет. «Мы делаем первые шаги (подписание Республиканского коллективного договора), когда в странах Европы это давно сложившаяся традиция. Тот опыт, который есть у Европы, мы перенимаем, а тот опыт, который сложился у нас, будет прибавлен и у нас будут более быстрые результаты», – добавил он.
27 апреля 2009 года Правительство РА, Конфедерация профсоюзов Армении и Республиканский союз работодателей Армении, согласно Трудовому кодексу РА, подписали Республиканский коллективный договор, которым устанавливаются дополнительные гарантии регулирования социально-трудовых отношений и совместные действия Сторон для их осуществления. Республиканский коллективный договор будет действовать до 30 июня 2012 года.
Международная конфедерация профсоюзов, МКП (International Trade Union Confederation, ITUC) — крупнейшее мировое профсоюзное объединение. В Конфедерацию входит 307 членских организаций, представляющих 168 миллионов рабочих в 154 странах мира.