Նոյեմբերի 16-ին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունում կայացել է Հայաստանի կողմից «Միջազգային արևային դաշինքի հիմնադրման մասին» շրջանակային համաձայնագրի պաշտոնական ստորագրման արարողությունը:
Ստորագրման արարողությանը ներկա են գտնվել ՀՀ Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Գնել Սանոսյանը և Միջազգային արևային դաշինքի համահիմնադիր երկրների դեսպանները՝ Ֆրանսիայի դեսպան Օլիվիե Դըկոտինյին և Հնդկաստանի դեսպան Նիլակշի Սահա Սինհան:
Համաձայնագիրը ստորագրել է ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Մնացական Սաֆարյանը, ինչից հետո ստորագրված բնօրինակը պաշտոնապես հանձնվել է Համաձայնագրի ավանդապահ պետություն հանդիսացող Հնդկաստանի արտակարգ և լիազոր դեսպան Նիլակշի Սահա Սինհային: Համաձայնագիրն այնուհետև կանցնի վավերացման ներքին ընթացակարգերով և ուժի մեջ կմտնի Հայաստանի կողմից ավանդապահ երկրին վավերացման գործիքի հանձնմանը հաջորդող երեսուներորդ օրը:
Միջազգային արևային դաշինքին Հայաստանի միանալը կարևոր քայլ է կլիմայի փոփոխության դեմ պայքարի, վերականգնվող և կանաչ էներգետիկ ռեսուրսների զարգացման, էներգիայի հասանելիության և էներգետիկ անվտանգության ապահովման ուղղությամբ:
Միջազգային արևային դաշինքը հիմնադրվել է Հնդկաստանի և Ֆրանսիայի համատեղ ջանքերի շնորհիվ՝ կլիմայի փոփոխության դեմ աշխատանքները մեկտեղելու և արևային էներգիայի ռեսուրսները լայնորեն կիրառելու նպատակով: Դաշինքի հայեցակարգը մշակվել է 2015թ. Փարիզում կայացած Կլիմայի փոփոխության մասին ՄԱԿ-ի շրջանակային կոնվենցիայի 21-րդ համաժողովի (COP21) շրջանակներում: 2020թ. Դաշինքը փոփոխություններ է կատարել Շրջանակային համաձայնագրի մեջ, որի համաձայն ՄԱԿ-ի բոլոր անդամ երկրները հնարավորություն ունեն միանալու Դաշինքին: Ներկայումս Դաշինքի շրջանակային համաձայնագիրը ստորագրել են 116 պետություն, որոնցից 94-ը ներկայացրել են վավերացման անհրաժեշտ փաստաթղթերը՝ դաշինքի լիիրավ անդամ դառնալու համար։ Դաշինքի որոշումներ կայացնող մարմինը անդամ երկրների համապատասխան ոլորտի նախարարների մակարդակով տարին մեկ անգամ գումարվող վեհաժողովն է: Դաշինքի կենտրոնակայանը գտնվում է Հնդկաստանում:

В министерстве иностранных дел Республики Армения 16 ноября состоялась официальная церемония подписания Арменией Рамочного соглашения об учреждении Международного солнечного альянса. Об этом сообщает пресс-служба МИД РА.
В церемонии подписания приняли участие министр территориального управления и инфраструктуры Республики Армения Гнел Саносян и послы стран-соучредителей Международного солнечного альянса – посол Франции Оливье Декотиньи и посол Индии Нилакши Саха Синха.
Соглашение подписал заместитель министра иностранных дел Мнацакан Сафарян, после чего подписанные оригиналы были официально переданы послу Индии – государства-депозитария Соглашения. Затем Соглашение пройдет внутреннюю процедуру ратификации и вступит в силу на тридцатый день после передачи Арменией ратификационной грамоты Депозитарию.
Вступление Армении в Международный солнечный альянс является важным шагом на пути борьбы с изменением климата, развития возобновляемых и зеленых энергетических ресурсов, обеспечения доступа к энергии и энергетической безопасности, говорится в сообщении.
Возобновляемая энергетика является одним из важнейших направлений развития энергетической системы Армении, где в последние годы особенно хорошо развивается солнечная энергетика. Сегодня более 5 процентов всей производимой электроэнергии поступает от солнечных электростанций. Стратегическая программа развития энергетики предусматривает к 2030 году увеличить долю солнечной энергетики в общем объеме до 15 процентов.
Международный солнечный альянс был создан благодаря совместным усилиям Индии и Франции по совместной борьбе с изменением климата и использованию ресурсов солнечной энергии. Концепция Альянса была разработана в 2015 году в рамках 21-й конференции Рамочной конвенции ООН об изменении климата (COP21), проходившей в Париже. В 2020 году Альянс внес изменения в Рамочное соглашение, согласно которым все государства-члены ООН имеют возможность присоединиться к Альянсу. В настоящее время 116 государств подписали Рамочное соглашение Альянса, 94 из которых представили необходимые ратификационные документы, чтобы стать полноправными членами Альянса. Руководящим органом Альянса является Ассамблея, созываемая один раз в год на уровне соответствующих министров стран-членов. Штаб-квартира Альянса находится в Индии.