30 Նոյեմբեր 2023 - 10:57 AMT
Հայաստանում կստեղծվի Արհեստական բանականության սուպերհամակարգչային կենտրոն։ Այդ մասին ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է ԱԺ փոխնախագահ Հակոբ Արշակյանը։
Կենտրոնի ստեղծման ֆինանսավորումը կկազմի 3.5 մլրդ դրամ (մոտ 8.5 մլն դոլար)։ Այն առաջինը կլինի մեր տարածաշրջանում և հիմնված է ամենաժամանակակից տեխնոլոգիաների վրա։
«Այս ծրագիրը վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և NVIDIA ընկերության հիմնադիր և գործադիր տնօրեն Ջենսեն Հուանգի ապիլի 21-ին Երևանում տեղի ունեցած հանդիպմանն արձանագրված առաջնահերթության իրականացումն է։
Որպես ԱԺ նախագահի տեղակալ՝ Արհեստական բանականության սուպերհամակարգչային կենտրոնի ծրագիրն առաջարկել եմ ընդունել 2024 բյուջեի մասին օրենքի նախագծում, որը քիչ առաջ հաստատվել է Կառավարության նիստում, և շուտով կքննարկվի Ազգային ժողովում։
Ցանկանում եմ շնորհակալություն հայտնել բոլոր այն անձանց, գիտնականներին, ձեռներեցներին, պետական պաշտոնյաներին, ովքեր մասնակցեցին ծրագրի նախապատրաստական աշխատանքներին»,–ասվում է գրառման մեջ։

30 Ноябрь 2023 - 12:29 AMT
В Армении будет создан первый в регионе суперкомпьютерный центр искусственного интеллекта. Об этом на своей официальной странице в Facebook сообщил вице-спикер НС Армении Акоп Аршакян.
На его создание намечается потратить 3.5 млрд драмов (около $8.5 млн). Он будет первым в регионе и будет основан на самых современных технологиях.
«Эта программа является реализацией первоочередной задачи, зафиксированной на встрече премьер-министра РА Никола Пашиняна и основателя и генерального директора компании NVIDIA Дженсена Хуанга, которая состоялась 21 апреля в Ереване.
Я, как заместитель председателя НС, предложил включить программу суперкомпьютерного центра искусственного интеллекта в проект Закона о бюджете на 2024 год, который недавно был одобрен на заседании правительства, и в ближайшее время будет обсужден в Национальном собрании», – написал он.
Акоп Аршакян поблагодарил всех тех людей, ученых, предпринимателей, государственных чиновников, которые участвовали в подготовке проекта.