4 Մայիս 2009 - 11:02 AMT
:Fitch Ratings միջազգային վարկանիշային ընկերությունը «ՎՏԲ-Հայաստան Բանկի» եւ «ԱԿԲԱ-Կրեդիտ Ագրիկոլ Բանկի» թողարկողի վարկանիշերը
Fitch Ratings միջազգային վարկանիշային ընկերությունն ապրիլի 30-ին հաստատել է երկու հայկական բանկի թողարկողի վարկանիշերը. «ՎՏԲ-Հայաստան Բանկի» ‘BB+’ մակարդակով եւ «ԱԿԲԱ-Կրեդիտ Ագրիկոլ Բանկի» ‘BB’ մակարդակով: Fitch Ratings միջազգային վարկանիշային ընկերության տեղեկատվության համաձայն, երկու բանկերի կանխատեումները կայուն են: Բանկերի անհատական վարկանիշերը հաստատվել է ‘D/E’ եւ ‘D’ մակարդակներում համապատասխանաբար: Բանկերին օժանդակելու վարկանիշերը գտնվում են ‘3’ մակարդակում: Fitch-ը նշում է, որ «ՎՏԲ-Հայաստան Բանկը» 2008թ. վերջի դրությամբ զբաղեցնում է վարկավորման շուկայի 11%-ը, փոքր ավանդների շուկայի 5,9%-ը եւ լայն մասնաճյուղային ցանց ունի ՀՀ բոլոր մարզերում:
Fitch-ը կարծում է, որ ռուսական «ՎՏԲ Բանկը» (վարկանիշը` ‘BBB’/Բացասական) անհրաժեշտության դեպքում հակված կլինի օգնել «ՎՏԲ-Հայաստան Բանկին»: Fitch-ը դա հիմնավորում է նրանով, որ «ՎՏԲ Բանկը» «ՎՏԲ-Հայաստան Բանկի» 100%-ոց բաժնետերն է, որը, իր հերթին, զգալիորեն փոքր է մայր բանկից, ինչպես նաեւ նրանով, որ ԱՊՀ երկրների շուկաները ռուսական բանկի համար ռազմավարական նշանակություն ունեն:
Վարկանիշային ընկերությունը նշում է, որ «ԱԿԲԱ-Կրեդիտ Ագրիկոլ Բանկը» 2008թ. վերջի դրությամբ ՀՀ խոշորագույն բանկն է ըստ ակտիվների (շուկայի 12%-ը), տրված վարկերի (շուկայի 13%-ը), եւ գյուղատնտեսության վարկավորման (շուկայի 71%-ը): «ԱԿԲԱ-Կրեդիտ Ագրիկոլ Բանկին» է պատկանում Հայաստանի բանկային համակարգի գյուղատնտեսական վարկերի բազմատարր պորտֆելի ավելի քանի 70 տոկոսը: 2006 թվականից «ԱԿԲԱ-Կրեդիտ Ագրիկոլ Բանկի» բաժնետոմսերի 28 տոկոսը պատկանում է Ֆրանսիական Credit Agricole SA-ին:
«ԱԿԲԱ-Կրեդիտ Ագրիկոլ Բանկի» պարագայում Fitch-ը ենթադրում է, որ Credit Agricole բանկային խմբի (‘AA-‘/Կայուն) կողմից նրան օժանդակելու հնարավորությունը քիչ հավանական է հայաստանյան բանկում վերջինիս փոքր մասնաբաժնի (28%) հետեւանքով, ինչպես նաեւ այն պատճառով, որ հայաստանյան շուկան Credit Agricole-ի համար մեծ հետաքրքրություն չի ներկայացնում:
Ըստ Fitch Ratings-ի, օժանդակությունը կարող է պայմանավորված լինել «ԱԿԲԱ-Կրեդիտ Ագրիկոլ Բանկի» վարկանիշով` որպես ֆրանսիական բանկային խմբի հետ ընդհանուր բրենդ ունեցող բանկի, Credit Agricole-ի անմիջական մասնակցությամբ հայաստանյան բանկի հիմնադրման գործում, նրա նկատմամբ վերահսկողությամբ եւ վերջինիս հարաբերականորեն փոքր չափերով:
Վարկանիշային ընկերությունը նշում է, որ երկու բանկերի անհատական վարկանիշերն արտահայտում են վերջին տարիներին արձանագրված վարկավորման սրընթաց աճը, արտարժույթով վարկերի բարձր մասնաբաժինը, բարձր ռիսկային գործառնական միջավայրը, նաեւ` երկու բանկերի պատշաճ կապիտալացումը եւ նրանց մեծ ճանաչվածությունը ներքին շուկայում

Международное рейтинговое агентство Fitch Ratings подтвердило рейтинги эмитентов двух армянских банков – VTB Bank Armenia на уровне “BB+” и ACBA-Credit Agricole Bank на уровне “BB”. Согласно информации международной рейтинговой компании Fitch Ratings, прогнозы по рейтингам обоих банков “стабильные”. Индивидуальные рейтинги банков подтверждены на уровнях “D/E” и “D” соответственно. Рейтинги поддержки банков находятся на уровне 3. VTB Bank Armenia принадлежит 11% долгового рынка в Армении и 5,9% рынка розничных вкладов и имеет широкую филиальную сеть во всех регионах Армении.
Fitch считает, что российский «Банк ВТБ» (рейтинг – ‘BBB’/Негативный) будет предрасположен к поддержке «Банка ВТБ (Армения)» в случае необходимости и обуславливает это тем, что «Банк ВТБ» является 100%-ым собственником «Банка ВТБ (Армения)», который, в свою очередь, значительно меньше материнского банка, а также тем, что рынки стран СНГ имеют для российского банка стратегическую важность.
По Fitch-у, «АКБА-Кредит Агрикол Банк» – по состоянию на конец 2008 года является крупнейшим банком Армении по активам (12% рынка) и выданным кредитам (13% рынка), и по кредитованию сельского хозяйства (71% рынка). ACBA-Credit Agricole Bank принадлежит более 70% в совокупном портфеле сельскохозяйственных кредитов банковской системы Армении. Французская Credit Agricole SA владеет 28% акций ACBA-Credit Agricole с 2006 года.
В случае с «АКБА-Кредит Агрикол Банком», Fitch полагает, что вероятность его поддержки со стороны банковской группы Credit Agricole (‘AA-‘/Стабильный) менее вероятна по причине меньшей доли последней (28%) в капитале армянского банка, а также по причине того, что армянский рынок не представляет высокого интереса для Credit Agricole.
Fitch Ratings отмечает, что поддержка может быть обусловлена рейтингом «АКБА-Кредит Агрикол Банка», как банка с общим с французской банковской группой брендом, непосредственным участием Credit Agricole в учреждении и надзоре над армянским банком и относительно малыми размерами последнего.
Рейтинговая компания отметает, что индивидуальные рейтинги обоих банков отражают стремительный рост кредитования, зафиксированный в последние годы, высокую пропорцию кредитов в иностранной валюте, высокорисковую операционную среду, но также солидную капитализацию обоих банков и их широкую известность на внутреннем рынке.