6 Դեկտեմբեր 2023 - 10:59 AMT
Հայաստանն ու Իրանն աշխատում են Արաքս գետի վրայով նոր կամրջի կառուցման նախագծի վրա։ Այդ մասին hայտնել է ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների փոխնախարար Քրիստինե Ղալեչյանը, տեղեկացնում է Spuntik Արմենիան։
Նա հավելել է, որ այժմ մասնագետները տեխնիկատնտեսական ուսումնասիրություն են իրականացնում կամրջի հետագա նախագծման համար։
«Մենք պետք է ճշտենք կամրջի կառուցման տեխնիկական ցուցանիշները։ Ընդ որում, հաշվի կառնվեն գործող կամրջի պարամետրերը, մասնավորապես՝ դրա թողունակությունը», – ասել է Ղալեչյանը։
Չի բացառվում, որ նոր կամուրջը գործողին զուգահեռ կառուցվի։ Միաժամանակ փոխնախարարը կոչ է արել չշտապել և սպասել տեխնիկատնտեսական ուսումնասիրության ավարտին, որը կօգնի որոշել նոր կառույցի երկարությունը, լայնությունը, թողունակությունը և այլ պարամետրերը:
Ինչ վերաբերում է «Հյուսիս-Հարավ» ավտոմոբիլային ճանապարհի ամենահարավային հատվածի կառուցմանը՝ Իրանին սահմանակից Ագարակից մինչև Քաջարան քաղաք (32 կմ), Ղալեչյանը նշել է, որ, ամենայն հավանականությամբ, աշխատանքների ակտիվ փուլը կսկսվի 2024 թվականի փետրվարից։
«Ընկերությունը պետք է մեծ քանակությամբ տեխնիկա մոբիլիզացնի, ճամբար ստեղծի։ Մեր նախնական գնահատմամբ՝ ֆիզիկական աշխատանքները կսկսվեն 2024 թվականի փետրվարից ոչ ուշ։ Մենք սպասում ենք իրանական ընկերության աշխատանքային ծրագրին», – ասել է Ղալեչյանը։
«Հյուսիս-Հարավ» ճանապարհի ամենահարավային հատվածը կառուցում է «Աբադ Ռահան Փարս» և «Արիանա թունել Սադ» ընկերությունների իրանական կոնսորցիումը: Պայմանագիրը կնքվել է Երևանում 2023 թվականի հոկտեմբերին։ Այդ ժամանակ էլ որոշում կայացվեց ձևավորել Հայաստան-Իրան աշխատանքային խումբ՝ Արաքս գետի վրա ևս մեկ սահմանային կամուրջ կառուցելու համար։
Երկու պետությունների սահմանին գործող կամուրջը փոքր թողունակություն ունի։ Բացի այդ, անցյալ դարում ստեղծված կառույցն արդեն քայքայվել է։ Հայաստանն արդիականացնում է «Մեղրի» անցակետը՝ պատրաստելով այնտեղ ներդնել ժամանակակից տեխնոլոգիաներ, որոնք կարագացնեն բեռների զննումն ու մեքենաների բացթողումը։

6 Декабрь 2023 - 11:25 AMT
Армения и Иран работают над проектом строительства нового моста через реку Аракс. Сейчас специалисты проводят технико-экономическое исследование для последующего проектирования моста. Об этом заявила замминистра территориального управления и инфраструктур Армении Кристина Галечян, пишет Spuntik Армения.
«Мы должны уточнить технические показатели для строительства моста. При этом будут учтены параметры функционирующего моста, в частности, его пропускная способность», – сказала Галечян.
Не исключено, что новый мост будет построен параллельно действующему. В то же время, замминистра призвала не спешить и дождаться завершения технико-экономического исследования, которое поможет определить длину, ширину, пропускную способность и другие параметры нового сооружения.
Что касается строительства самого южного участка автомобильной дороги «Север-Юг» – от граничащего с Ираном Агарака до города Каджаран (32 км), то Галечян отметила, что, по всей вероятности, активная фаза работы начнется с февраля 2024 года.
«Компания должна мобилизовать большое количество техники, разбить лагерь. По нашей предварительной оценке, физические работы начнутся не позднее февраля 2024 года. Мы ждем плана работы иранской компании», – сказала Галечян.
Самый южный участок трассы «Север-Юг» строит иранский консорциум компаний «Абад Рахан Парс» и «Тунель Сад Ариана». Контракт был подписан в Ереване в октябре 2023 года. Тогда и было принято решение о формировании рабочей группы Армения-Иран для строительства еще одного пограничного моста на реке Аракс.
У действующего на границе двух государств моста низкая пропускная способность. К тому же, сооружение, воздвигнутое в прошлом веке, уже обветшало. Армения модернизирует КПП «Мегри», планируя внедрить там современные технологии, которые ускорят досмотр грузов и пропуск машин.