2009 թ. հունվար-մարտ ամիսներին ՀՀ պետական բյուջեի եկամուտները կազմել են շուրջ 139.8 մլրդ դրամ, իսկ ծախսերը` 153.4 մլրդ դրամ, որոնք ապահովել են ՀՀ կառավարության կողմից ճշտված եռամսյակային ծրագրի համապատասխանաբար 103.1 եւ 90.9 տոկոսը: Պետական բյուջեի տարեկան ծրագրային ցուցանիշները կատարվել են եկամուտների գծով` 15.6%-ով, ծախսերի գծով` 17.2%-ով:
Նախորդ տարվա առաջին եռամսյակի համեմատ պետական բյուջեի եկամուտները նվազել են 9.7%-ով կամ 14.9 մլրդ դրամով: Այն պայմանավորված է հարկերի ու տուրքերի նվազմամբ, որը կազմել է 16.7% կամ 21.4 մլրդ դրամ: Նույն ժամանակահատվածում պարտադիր սոցիալական ապահովության վճարները եւ այլ եկամուտներն աճել են համապատասխանաբար 251.2 մլն դրամով (1.2%-ով) – 3.7 մլրդ դրամով (68.6%-ով): Պաշտոնական դրամաշնորհները կազմել են ավելի քան 2.5 մլրդ դրամ` նախորդ տարվա 18.5 մլն դրամի դիմաց:
Պետական բյուջեի եկամուտների 76.3%-ը ձեւավորվել է հարկերի եւ տուրքերի, 15.4%-ը` պարտադիր սոցիալական ապահովության վճարների, 6.6%-ը` այլ եկամուտների եւ 1.8%-ը` պաշտոնական դրամաշնորհների հաշվին:
2009 թ. առաջին եռամսյակում պետական բյուջե են մուտքագրվել ավելի քան 106.6 մլրդ դրամի հարկեր ու տուրքեր` 103.6%-ով ապահովելով եռամսյակային ճշտված ծրագիրը – 14.6%-ով` տարեկան ծրագիրը:

За январь-март 2009 года доходы бюджета составили 139.8 млрд. драмов, а расходы – 153.4 млрд. драмов, которые обеспечили уточненную правительством программу на первый квартал 2009 года соответственно на 103.1% и 90.9%. Годовые программные показатели госбюджета были выполнены по линии доходов на 15.6%, а по линии расходов – 17.2%.
По сравнению с аналогичным периодом прошлого года доходы бюджета сократились на 9.7% или на 14.9 млрд. драмов, что является следствием сокращения собираемости налогов и госпошлин на 16.7% или на 21.4 млрд. драм. За тот же период обязательные выплаты по соцстрахованию и другие доходы выросли соответственно на 251.2 млрд. драмов (1.2%) и 3.7 млрд. драмов (68.6%). При этом официальные гранты составили более чем 2.5 млрд. драмов против 18.5 млн. драмов прошлого года.
Согласно квартальному заключению, 76.3% доходов бюджета сформировалось за счет налогов и пошлин, также благодаря обязательным поступлениям по соцстрахованию – 6.6%, других доходов, а 1.8% – составили официальные гранты.
В первом квартале 2009 года в госбюджет собираемость налогов и пошлин составила превысило 106.6 млрд. драмов, благодаря чему на 103.6% была обеспечена уточненная квартальная программа, а на 14.6% – годовая программа.