Ռեշտ–Աստարա երկաթուղային միջանցքի կառուցումն Ադրբեջանի և Իրանի միջև կսկսվի 2024–ին։ Այդ մասին հայտարարել է Իրանի ճանապարհների և քաղաքային զարգացման նախարար Շահրիյար Էֆենդիզադեն, հայտնում է Mehr գործակալությունը։
«Ըստ ձեռք բերված պայմանավորվածության, մենք հուսով ենք, որ այդ նախագծի իրականացումը կմեկնարկի 2024–ի սկզբին»,–ասել է պաշտոնյան։
Էֆենդիզադեն նշել է, որ 162 կմ երկարություն ունեցող Ռեշտ–Աստարա հատվածը ներկա դրությամբ ամենակարևոր երկաթուղային նախագիծն է Իրանում՝ այն մաս է հանդիսանում Աստարա–Ռեշտ–Կազվին երկաթուղային միջանցքի, որը պետք է միացնի Իրանի, Ադրբեջանի և ՌԴ երկաթուղիները։ Այն նաև Հյուսիս–Հարավ մայրուղու մաս է կազմում։
2023–ին մայիսին Մոսկվան ու Թեհրանը փաստաթղթեր են ստորագրել Իրանի տարածքում գտնվող Ռեշտ –Աստարա հատվածը ավարտին հասցնելու վերաբերյալ։

Строительство железнодорожного коридора Решт — Астара между Ираном и Азербайджаном начнется через полтора месяца. Об этом сообщает агентство Mehr со ссылкой на замглавы министерства дорог и городского развития Ирана Шахрияра Эфендизаде.
«Согласно достигнутому соглашению, мы надеемся приступить к реализации этого проекта с начала 2024 года, примерно через полтора месяца», — заявил чиновник.
Участок Решт — Астара протяженностью 162 км является самым важным ж/д проектом в Иране на текущий момент, отметил Эфендизаде. Дорога является частью транспортного коридора Астара — Решт — Казвин, который должен соединить железные дороги Ирана, Азербайджана и России.
Этот коридор, в свою очередь, — часть международного проекта Север — Юг, который призван интегрировать российские, иранские, азербайджанские и индийские магистрали.
В мае 2023 года Москва и Тегеран подписали документы по завершению последнего участка железной дороги западного маршрута Решт — Астара в Иране.