5 Մայիս 2009 - 08:04 AMT
Կենտրոնական բանկի նախագահի մայիսի 4-ի թիվ 1/574Ա որոշման համաձայն գրանցվել է «ԱՌԷԿՍԻՄԲԱՆԿ» ՓԲԸ «ԷՐԵԲՈՒՆԻ» մասնաճյուղը: Այդ մասին հաղորդում է Հայաստանի Կենտրոնական բանկի մամլո ծառայությունը:
Հայ-ռուսական արտահանման-ներմուծման բանկ, հիմնադրվել է 1998 թվականին` ձեռնարկատիրության աջակցության եւ Ռուսաստանի եւ Հայաստանի միջեւ ֆինանսական հոսքերի սպասարկման համար:
2006 թվականի հոկտեմբերից բանկը մասնակցում է գերմանական KfW բանկի «Հիփոթեքային շուկայի կայուն զարգացում» ծրագրին:
Բանկը հանդիսանում է «VISA International» եւ «Master Card International» միջազգային վճարային համակարգերի լիիրավ անդամ, SWIFT համակարգի անդամ:
2005 թվականի մոսկովյան «Իմպէքսբանկը» գնեց «Առէկսիմբանկի» բաժնետոմսերի 19,91%-ը:
2007 թվականի նոյեմբերի 29-ին Գազպրոմբանկ Բաց բաժնետիրական ընկերությունը ստանալով ՀՀ ԿԲ հավանությունը, ձեռք բերեց «Առէկսիմբանկ» ՓԲԸ բաժնետոմսերի հսկիչ փաթեթը:
Տեղեկություններ «Առէկսիմբանկ» ՓԲԸ-ում նշանակալի մասնակցություն ունեցող բաժնետերերի մասին, նրանց անվանումը, մասնակցության չափը. «Գազպրոմբանկ» ԲԲԸ` 80,0854000%, Ռայֆֆայզենբանկ` 19,9146000%:

By decision of Central Bank chairman, a new branch of Areximbank was registered in Erebuni district of Yerevan, the CB press office reported.
The Armenian-Russian Export-Import Bank was established in 1998 to support the entrepreneurship and manage the financial flows between Russia and Armenia.
The bank is the principal member of VISA International and Master Card International payment systems, and the member of SWIFT system.
From October 2006 the bank participates in the German KfW bank program “Stable Development of the Mortgage Market”.
In August 2005, the Moscow Impexbank acquired 19,91% shares of Areximbank.
On November 29 of 2007, Gazprombank (Open Joint Stock Company), having received the approval of the Central Bank of the Republic of Armenia, acquired the control package of Areximbank CJSC shares.
Information on the share-holders, having considerable participation in Areximbank CJSC, their names, the volume of their participation: Gazprombank OJSC – 80,0854000%, Raiffeisenbank CJSC – 19,9146000%