2009թ. առաջին եռամսյակում 2008թ. նույն ժամանակահատվածի համեմատ ՀայՌուսգազարդ ՓԲԸ-ի եւ ընկերության դուստր ՍՊԸ-ների կողմից ՀՀ պետական բյուջե վճարված հարկերի ընդհանուր գումարի նվազումը հիմնականում պայմանավորված է ՀՀ ներկրված եւ իրացված բնական գազի ծավալների զգալի նվազմամբ, հաղորդում է ընկերության մամլո ծառայությունը:
Հաղորդագրության մեջ նշվում է, որ բնական գազի ներկրման նվազման պատճառը համեմատաբար մեղմ ձմեռն էր, պետբյուջե ընկերության կատարած վճարումների ընդհանուր չափսերի նվազումն այդպես է մեկնաբանել «ՀայՌուսագազարդ» ՓԲԸ Ֆինանսական վարչությունը:
Բացի այդ, «ՀայՌուսգազարդ» ՓԲԸ-ի եւ ընկերության դուստր ՍՊԸ-ների կողմից 2009թ. առաջին եռամսյակում ձեռք բերված ապրանքների եւ ծառայությունների դիմաց գործընկեր կազմակերպություններին վճարված ԱԱՀ-ի գումարը կազմել է 1,7 մլրդ դրամ, որքանով էլ նվազել է փաստացի վճարումը ՀՀ պետական բյուջե:
2009թ. հունվարի 1-ի դրությամբ բոլոր հարկատեսակների գծով «ՀայՌուսգազարդ» ՓԲԸ-ն ունեցել է նաեւ գերավճար:
Հայաստանի կառավարությանն առընթեր Հարկային պետական ծառայության հաղորդած տվյալների համաձայն, 2009-ի ֆինանսական տարվա առաջին եռամսյակի տվյալներով, «ՀայՌուսգազարդ» ՓԲԸ-ն 3.4 մլրդ դրամի հարկեր է վճարել պետբյուջե: Առաջին 300 խոշորագույն հարկատու ընկերությունների շարքում «ՀայՌուսգազարդ» ՓԲԸ-ն երկրորդ խոշոր հարկատուն է:

5 Май 2009 - 11:37 AMT
В первом квартале 2009г. по сравнению с аналогичным периодом 2008г. уменьшение налоговых отчислений ЗАО “АрмРосгазпром” и его дочерних компаний в госбюджет РА в основном обусловлено существенным сокращением объема поставок и реализации в РА природного газа, сообщает пресс-служба компании.
В сообщении отмечается, что причиной сокращения поставок газа является относительно теплая зима – так сокращение общего размера выплат структуры в бюджет прокомментировало Финансовое управление ЗАО “АрмРосгазпром”.
Кроме того, размер суммы, выплаченной по НДС со стороны ЗАО “АрмРосгазпром” и его дочерних компаний за оплату предоставленных товаров и услуг организациям-партнерам в первом квартале 2009г. составил 1,7 млрд. драмов, и настолько же уменьшились фактические выплаты в госбюджет РА.
По состоянию на 1-ое января 2009г. по части всех отчислений ЗАО “АрмРосгазпром” произвело также сверхвыплаты.
Согласно опубликованным данным Государственной налоговой службой при правительстве Армении, по итогам первого квартала 2009 финансового года ЗАО «АрмРосгазпром» выплатило в госбюджет налогов на сумму 3, 4 млрд. драмов. В списке первых 300 крупнейших налогоплательщиков компания ЗАО “АрмРосгазпром” является вторым крупным налогоплательщиком.