Հայաստանի կառավարությունն իրականացնում է միջոցառումներ`ուղղված երիտասարդ ընտանիքների հիփոթեքային վարկերի հասանելիությանը, երեքշաբթի լրագրողներին հայտնել է Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը: «Հիփոթեքային վարկերը հասանելի կդառնան երիտասարդ ընտանիքներին, երբ նրանք առաջին հերթին աշխատանք կունենան, երկրորդ հերթին, եթե այդ աշխատանքը նրանց բավական եկամուտ բերի, իր հերթին կառավարությունը բոլոր միջոցները կձեռնարկի, որպեսզի հիփոթեքային վարկերը մատչելի լինեն»,- ասել է նա:
Դրա հետ կապված կառավարության ղեկավարը նշել է, որ հիփոթեքային վարկերի հասանելիության համար անհրաժեշտ է մեծացնել դրանց մարման ժամկետները: «Եթե բանկերը հիմա վարկեր են տրամադրում 10-15 տարով, ապա այդ շրջանը պետք է երկարացվի մինչեւ 20-25 տարի, ինչն իր հերթին կհանգեցնի երիտասարդ ընտանիքների շատացմանը, որոնք ցանկանում են վարկ վերցնել»,- ասել է նա: Երկրորդ հերթին, Սարգսյանի կարծիքով անհրաժեշտ է նաեւ նվազեցնել հիփոթեքային վարկերի տոկոսադրույքը, որպեսզի նվազեցնեն երիտասարդների վրա հիփոթեքային ծանրաբեռնվածությունը: Սարգսյանը նշեց, որ դրա համար պետք է գտնել լրացուցիչ ֆինանսական միջոցներ, այդ թվում կոմբանկերի եւ հիփոթեքային ֆոնդերի համար: «Այդ նպատակով մենք լրացուցիչ միջոցներ ձեռք բերելու համար բանակցություններ ենք վարում մեր գերմանացի գործընկերների, Համաշխարհային բանկի հետ, բացի դրանից կառավարության սեփական միջոցները նույնպես կուղորդվեն հիփոթեքային վարկավորմանը»,- ասել է Սարգսյանը:
Վարչապետն ավելացրել է, որ առաջիկա տարիներին կառավարության ջանքերն ուղղվելու են իրավիճակի լավացմանը եւ առաջին հերթին երիտասարդ ընտանիքների հիփոթեքային վարկավորմանը:

Правительство Армении осуществляет мероприятия по доступности ипотечных кредитов молодым семьям, заявил во вторник журналистам премьер-министр Армении Тигран Саркисян. «Ипотечные кредиты станут доступными молодым семьям, когда у они, во-первых будут иметь работу, а во-вторых, если эта работа будет приносить им достаточный доход, в свою очередь правительство будет предпринимать все усилия, чтобы ипотечные кредиты были доступными», – сказал он.
В связи с этим глава правительства добавил, что для того, чтобы обеспечить доступность ипотечных кредитов, необходимо увеличить сроки их погашения. «Если банки сейчас предоставляют кредиты на 10-15 лет, то этот период должен быть продлен до 20-25 лет, что в свою очередь приведет к увеличению молодых семей, желающих взять кредит», – сказал он. Во-вторых, по мнению Саркисяна, необходимо также снизить процентную ставку по ипотечным кредитам, чтобы уменьшить кредитную нагрузку на молодых. Саркисян отметил, что для этого нужно найти дополнительные финансовые средства, в том числе для комбанков и ипотечных фондов. «С этой целью мы ведет переговоры с нашими немецкими партнерами для привлечения дополнительных средств, с Всемирным банком, кроме этого собственные средства правительства будут также направлены на ипотечное кредитование»,- сказал Саркисян.
Премьер-министр добавил, что в ближайшие годы усилия правительства будут направлены на улучшение ситуации и доступности ипотечного кредитования в первую очередь для молодых семей.