Թուրքիայի խորհրդարանը հավանություն է տվել Շվեդիայի անդամակցությանը ՆԱՏՕ-ին։ Կողմ է քվեարկել 287 պատգամավոր, դեմ՝ 55–ը։
Ակնկալվում է, որ առաջիկա օրերին Թուրքիայի նխագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը կստորագրի վավերացման փաստաթուղթը, հայտնում է BBC-ն։
Շվեդիան, որը չի անդամակցել որևէ դաշինքի, 2022–ին՝ Ուկրաինայի դեմ ՌԴ պատերազմի պատճառով, հայտարարել էր, որ Ֆինլանդիայի հետ միասին ՆԱՏՕ–ին անդամակցելու հայտ է ներկայացնում։
«Այսօր մենք ևս մեկ քայլով մոտեցանք լիարժեք անդամակցությանը ՆԱՏՕ–ին»,–գրել է Շվեդիայի վարչապետ Ոլֆ Կրիստերսենը։
Շվեդիայի հայտը դեռ չի վավերացրել նաև Հունգարիան։
ՆԱՏՕ–ի գլխավոր քարտուղար Յենս Ստոլտենբերգը ողջունել է Թուրքիայի խորհրդարանի որոշումը և հույս հայտնել, որ Հունգարիան ևս հավանություն կտա Ստոկհոլմի հայտին։
ՆԱՏՕ-ի անդամների մեծ մասը արագ վավերացրեցին երկու երկրների անդամակցությունը, սակայն Էրդողանը ձգձգեց գործընթացը և որոշեց, որ յուրաքանչյուր երկրի ընդունումն առանձին պետք է վավերացնել: Արդյունքում Ֆինլանդիան ավարտեց ՆԱՏՕ-ին անդամակցելու գործընթացը 2023–ի ապրիլին, իսկ Շվեդիան դեռ չի ավարտել այն։ Թուրքիան մեղադրում էր Շվեդիային Քրդստանի բանվորական կուսակցության անդամներին ապաստան տալու մեջ։

24 Январь 2024 - 11:49 AMT
Генеральная ассамблея парламента Турции 23 января проголосовала за ратификацию протокола о членстве Швеции в НАТО.В поддержку ратификации проголосовали287 турецких парламентариев, еще 55 былипротив.
«Сегодня мы еще на шаг приблизились к тому, чтобы стать полноправным членом НАТО», – прокомментировал исход голосования в Анкаре премьер-министр ШвецииУльфКристерссон, пишет Deutsche Welle.
Будапешт по-прежнему воздерживается отратификации протокола о членстве Швециив НАТО, обвиняя эту скандинавскую страну в политике «очернения» Венгрии ирегулярных замечаниях о несоблюдении им норм правового государства.
Швеция и Финляндия подали заявки на вступление в НАТО в 2022 году на фоне вторжения России в Украину. Финляндия официально стала членом Североатлантического альянса 4 апреля 2023 года. Прием Швеции в НАТОне одобряли до настоящего времени два государства- Турция и Венгрия.
Турция отказывалась одобрить заявку Стокгольма, так как обвиняла Швецию в поддержке курдских активистов, которых Анкара считает террористами. Швеция в свою очередь утверждает, что, ужесточив свою политику, выполнила условия Анкары. После долгих переговоров и обсужденийусловий президент Турции Реджеп ТайипЭрдоганпередал турецкому парламенту заявку Швеции на рассмотрение, поставив подпись под этим документом.