18 June 2002 - 19:18 AMT
ՏՆՏԵՍԱԿԱՆ ՀԱՄԱԳՈՐԾԱԿՑՈՒԹՅԱՆ ՀԱՐՑԵՐՈՎ ՀԱՅ-ՌՈՒՍԱՍՏԱՆՅԱՆ ՀԱՆՁՆԱԺՈՂՈՎԻ ՌՈՒՍԱՍՏԱՆՅԱՆ ՀԱՄԱՆԱԽԱԳԱՀ ԻԼՅԱ ԿԼԵԲԱՆՈՎԻ ԱՅՑԸ ԵՐԵՒԱՆ ՀԵՏԱՁԳՎՈՒՄ Է
Տնտեսական համագործակցության հարցերով հայ-ռուսաստանյան հանձնաժողովի ռուսաստանյան համանախագահ, արդյունաբերության, գիտության եւ տեխնոլոգիաների նախարար Իլյա Կլեբանովի այցը Հայաստան, որը նախատեսված էր հունիսի 20-ին, հետաձգվում է: Այդ մասին հայտնել է Հայաստանի պաշտպանության նախարար, վերոհիշյալ հանձնաժողովի հայկական համանախագահ Սերժ Սարգսյանը: Նրա խոսքերով` այժմ Կլեբանովը Ռուսաստանի նախարարների կաբինետի հետ ճշտում է պայմանավորվածությունների շրջանակը, որոնք կքննարկվեն Երեւանում: Սերժ Սարգսյանը նշել է, որ Իլյա Կլեբանովի առաջիկա այցի ընթացքում Երեւան «անպայման կստորագրվեն կոնկրետ փաստաթղթեր»: Խոսքը գնում է «ակտիվները պարտքի դիմաց» սխեմայի իրականացման մասին, որը կկատարվի Ռուսաստանին Հայաստանի պետական պարտքի դիմաց 100 մլն դոլար չափով մի շարք հայկական ձեռնարկությունների հանձնման միջոցով:

Визит российского сопредседателя армяно-российской комиссии по экономическому сотрудничеству, министра промышленности, науки и технологий Ильи Клебанова в Армению, намеченный на 20 июня, отсрочен. Об этом заявил министр обороны Армении, армянский сопредседатель вышеупомянутой комиссии Серж Саркисян. По его словам, в данное время Клебанов уточняет с кабинетом министров России круг договоренностей, которые будут обсуждены в Ереване.
Серж Саркисян отметил, что в ходе предстоящего визита Ильи Клебанова
в Ереван “будут обязательно подписаны конкретные документы”. Речь идет о реализации схемы “активы в счет долга” посредством передачи, в счет государственного долга Армении России в размере порядка 100 млн долларов, ряда армянских госпредприятий. В их числе – ереванские Институты
автоматических систем управления и математических машин, Институт материаловедения, Завод командоаппаратов “Марс” и Разданская ТЭС, которая, по данным агентства “АРМИНФО”, будет передана российской стороне в первую очередь.