Աշխատանքի առաջին 4 ամիսների ընթացքուն պետական աջակցության ծրագրի շրջանակներում Փոքր եւ միջին ձեռնարկատիրության զարգացման ազգային կենտրոնը 4028 հայտ է բավարարել, Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է ՓՄՁ ԶԱԿ-ի գործադիր տնօրեն Իշխան Կարապետյանը: «2009թ. ապրիլի 20-ի դրությամբ կենտրոնը բավարարել է խորհրդատվական, տեղեկատվական, ուսուցողական, ապրանքների եւ ծառայությունների առաջմրղման, սկսնակ գործարարների աջակցության, ֆինանսների ներգրավման ուղղություններով 4028 աջակցության հայտ»,-ասել է նա:
Ըստ նրա, ընդհանուր առմամբ աջակցություն է ստացել ՓՄՁ 2230 սուբյեկտ, ընդ որում 31 տոկոսը գործում է Երեւանում, իսկ 69 տոկոսը` մարզերում: Կարապետյանը նշել է նաեւ, որ 2230 սուբյեկտներից 715-ը աջակցություն է ստացել մի քանի ուղղություններով, մասնավորապես, ֆինանսական աջակցություն ստացած սուբյեկտները ստացել են նաեւ խորհրդատվություն, վերապատրաստել են կադրերը եւ հնարավորություն են ստացել մասնակցելու ցուցահանդեսների:
ՓՄՁ սուբյեկտներից 3838-ին աջակցություն է տրամադրվել տեղեկատվական, խորհրդատվական եւ ուսուցողական ուղղություններով:
Ինչպես ասել է Կարապետյանը, պետական աջակցության շրջանակներում մշակվել է 39 գործարար ծրագիր, 330 մարդ մասնակցել է Երեւանում եւ մարզերում կազմակերպված վերապատրաստման դասընթացներին, 3469 ՓՄՁ սուբյեկտ ստացել է անհրաժշետ խորհրդատվություն հարկային, մաքսային եւ աշխատանքային օրենսդրության վերաբերյալ:
Գործադիր տնօրենը նշել է, որ նշված ժամանակահատվածում ՓՄՁ 23 սուբյեկտ աջակցություն է ստացել վարկային երաշխավորությունների տրամադրման ուղղությամբ: «Ստացած աջակցության շնորհիվ ՓՄՁ սուբյեկտներին հաջողվեց ներգրավել 107,5 մլն դրամ վարկային միջոցներ»,-ասել է նա: Ընդ որում, նա հավելել է, որ միջին տարեկան տոկոսադրույքը 16 տոկոս է:

За первые четыре месяца работы текущего года было удовлетворено 4028 заявок на оказание содействие в рамках программы государственного содействия МСБ, заявил на пресс-конференции в Ереване исполнительный директор Национального центра развития малого и среднего бизнеса (НЦРМСБ) Армении Ишхан Карапетян. «По состоянию на 20 апреля 2009 года со стороны центра было удовлетворено 4028 заявок на оказание содействия в предоставлении консультаций, обучения, продвижения товаров и услуг начинающим предпринимателям, а также по привлечению финансовых ресурсов и ряд других видов содействия», – сказал он.
По его словам, в целом содействие получило 2230 субъектов МСБ, при этом 31% получивших содействие свою деятельность осуществляют в г. Ереване, а 69% – в областях республики. Карапетян также отметил, что из 2230 субъектов МСБ – 715 субъектов МСБ получило содействие по нескольким направлениям, в частности, субъекты, которые получили финансовую поддержку, получили также бизнес-консультации, переподготовили свои кадры и получили возможность принять участие в проводимых выставках.
По словам исполнительного директора НЦРМСБ, из получивших содействие 3838 субъектов МСБ содействие было предоставлено по следующим направлениям: информационное, консультационное и образовательное.
Как сообщил Карапетян, в рамках государственного содействия МСБ были обработано 39 рабочих программ, в которых приняло участие 330 человек в организованных в г. Ереване и областях республики программах по переподготовке, а 3469 субъектов МСБ получило необходимую консультацию по вопросам налогообложения, таможни и в отношении Трудового Кодекса, а также по вопросам заключения договоров и финансового планирования.
Исполнительный директор отметил, что за вышеуказанный период 23 субъекта МСБ получило содействие в отношение предоставления кредитных гарантий. «Благодаря полученному содействию этим субъектам удалось привлечь денежные средства в размере 170.5 млн. драмов», – сказал он. При этом он добавил, что средняя годовая ставка по кредитам составила порядка 16%.