Հայաստանի վրա համաշխարհային ճգնաժամի արագ տարածումը վկայում է այն մասին, որ վերջինս բավական խոցելի է արտաքին շոկերից, լրագրողներին հաղորդեց «Տնտեսություն եւ արժեքներ» հետազոտական կենտրոնի նախագահ-տնօրեն Մանուկ Հերգնյանը Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսին: «Հայաստանում ՆՀԱ անկումը սկսվեց ԱՄՆ ու Եվրոպայի ՆՀԱ անկումների հետ զուգահեռ` 2008-ի վերջին եռամսյակում»,- ասել է նա: Նրա խոսքով, անգամ Ռուսաստանում տնտեսության այդպիսի արագ անկում չի արձանագրվել, չնայած, որ 2009-ի առաջին եռամսյակում նա ավելի խոր անկում ապրեց:
Հերգնյանը նշեց, որ այն կարծիքը, թե համաշխարհային շուկայի մեջ իր թույլ ինտեգրման պատճառով Հայաստանում գլոբլա ճգնաժամին դիմակայելու համար կազմավորվել է յուրահատուկ «դիմադրողականություն», ճիշտ չէ: «Հայաստանում գլոբալ ճգնաժամի արագ տարածումը վկայում է այն մասին, որ մեր երկրի տնտեսության փոխգործակցությունը աշխարհի տնտեսությունների հետ միանգամայն ուժեղ է, թեեւ իրականացվում է առանձնահատուկ մեխանիզմների օգնությամբ»,- ասել է նա:
Հետազոտական կենտրոնի նախագահի կարծիքով, ճգնաժամի տարածման արագության վրա ազդել է նաեւ երկրի տնտեսության դիվերսիֆիկացիայի ցածր մակարդակը, մասնավորապես` արտահանման կենտրոնացումը լեռնահանքային արդյունաբերության վրա եւ մասնավոր փոխադրողներից խիստ կախվածությունը:
Բացի այդ, ի տարբերություն մյուս երկրների, որտեղ ճգնաժամը սկսվեց ֆինանսական շուկաներում ցնցումներից, Հայաստանում, Հերգնյանի խոսքով, այն սկսվեց տնտեսության իրական սեկտորից, ինչը պայմանավորված էր պղնձի եւ մոլիբդենի համաշխարհային գների կտրուկ անկմամբ 2008-ի օգոստոս-դեկտեմբեր ամիսներին:
Ինչպես ասաց «Տնտեսություն եւ արժեքներ» հետազոտական կենտրոնի նախագահը, ճգնաժամի հետագա խորացմանը նպաստեցին փոխադրողների նվազումն ու կտրուկ անկումը շինարարության ոլորտում:
«Չի կարելի անուշադրության մատնել այն փաստը, որ մարտի արժեզրկումն արդեն դրական ազդեցություն է ունեցել տեղական արտադրության որոշ ճյուղերի ծավալների վրա, ինչն առավել մեծ չափերով կարտահայտվի 2009-ի երկրորդ կեսին»,- ավելացրեց նա: Հերգնյանը նշել է, որ բացի դրանից, բանկային սեկտորի թույլ մասնակցությունը տնտեսությանը փրկեց Հայաստանի ֆինանսական համակարգը ճգնաժամի ցնցումներից վերջինիս զարգացման առաջին փուլում:
Ֆինանսական ճգնաժամերը հավերժ չեն, եւ, Հերգնյանի կարծիքով, Հայաստանը կարող է կարճ ժամկետներում հաղթահարել այն: «Խոշոր ֆինանսական ճգնաժամերի տեւողությունն ավելի շատ է, քան սովորական տնտեսական ճգնաժամերը եւ, որպես կանոն, դրանցից կորուստները զգալի են»,- ասաց նա: Հերգնյանը նշեց, որ եթե հետեւել նախկին ճգնաժամերին, ապա կպահանջվի մոտ 4 տարի, որպեսզի երկրների ՆՀԱ վերադառնա նախաճգնաժամյին մակարդակին: «Իսկ ելնելով Հայաստանի տնտեսության արագ արձագանքելու յուրահատկությունից` կարելի է ենթադրել, որ մեր տնտեսության վերականգնումը տեղի կունենա խոշոր տնտեսությունների վերանանգման հետ միաժամանակ»,- ամփոփել է «Տնտեսություն եւ արժեքներ» հետազոտական կենտրոնի նախագահը:

Быстрое распространение воздействия мирового кризиса на Армению свидетельствует о том, что последняя достаточно уязвима к внешним шокам, сообщил журналистам генеральный директор – председатель исследовательского центра «Экономика и ценности» Манук Ергнян на пресс-конференции в Ереване. «Спад ВВП в Армении начался одновременно со спадами ВВП США и Европы в последней четверти 2008 года», – сказал он. По его словам, даже в России не был зафиксирован такой быстрый спад экономики, не смотря на то, что в первом квартале 2009 года она пережила более глубокий спад.
Ергнян отметил, что мнение, что в силу своей слабой интеграции в мировые рынки, у Армении образовался особый «иммунитет» для противостояния воздействию мирового кризиса, – не верно. «Быстрое распространение мирового кризиса в Армении свидетельствует о том, что взаимодействие экономики нашей страны с экономиками мира вполне сильно, хотя и реализуется с помощью особых механизмов», – сказал он.
По мнению председателя исследовательского центра, на скорость распространения кризиса также повлиял низкий уровень диверсификация экономики страны, в частности, сконцентрированность экспорта на горно-рудной промышленности и сильная зависимость от частных трансфертов.
Кроме этого, в отличие от других стран, где кризис начался с потрясений на финансовых рынках, в Армении, по словам Ергняна, он начался с реального сектора экономики, что было обусловлено резким снижением мировых цен на медь и молибден в августе-декабре 2008 года.
Как сказал председатель исследовательского центра «Экономика и ценности», последующему углублению кризиса способствовали уменьшение трансфертов и резкий спад в сфере строительства.
«Нельзя оставлять без внимания тот факт, что мартовская девальвация уже положительно сказалась на объемах некоторых отраслей местного производства, что в большей степени проявится во второй половине 2009 года», – добавил он. Ергнян отметил, что помимо этого, слабое участие банковского сектора в экономике уберегло финансовую систему Армении от потрясений кризиса на первом этапе его развития.
Финансовые кризисы не вечны, и, по мнению Ергняна, Армения сможет преодолеть его за короткие сроки. «Длительность крупных финансовых кризисов намного больше, чем простые экономические кризисы, и, как правило, ущерб от них значителен», – сказал он. Ергнян отметил, что если следовать предыдущим кризисам, то потребуется порядка 4 лет, чтобы ВВП стран вернулось к докризисному уровню. «А исходя из особого свойства экономики Армении быстро реагировать, можно предположить, что восстановление нашей экономики пройдет одновременно с восстановлением крупных экономик», – заключил Председатель исследовательского центра «Экономика и ценности».