6 Մայիս 2009 - 14:12 AMT
Հայաստանի համար առավել լավ սցենար կարելի է անվանել ոչ մեծ տնտեսական անկումը, Երեւանում մամլո ասուլիսի ժամանակ լրագրողներին հայտնել է «Տնտեսություն եւ արժեքներ» հետազոտական կենտրոնի գլխավոր տնօրեն եւ նախագահ Մանուկ Հերգնյանը: Նրա խոսքերով, ճգնաժամի վերաբերյալ կանխատեսումներ անելը շատ բարդ է, եւ համաշխարհային ֆինանսատնտեսական ճգնաժամի շարունակականության եւ զարգացման երեք սցենար գոյություն ունի:
Համաձայն Հերգնյանի առաջին սցենարի` տնտեսության վերականգնումը տեղի կունենա շատ արագ ընթացիկ տարվա վերջում. սա ավելի լավատեսական սցենար է:
«Տնտեսություն եւ արժեքներ» հետազոտական կենտրոնի նախագահի կարծիքով, հիմնարար սցենարով նախատեսված է, որ տնտեսական ճգնաժամը կտեւի 3-4 տարի: «Դա նշանակում է, որ եթե ճգնաժամն արդեն մեկ տարի գոյություն ունի, ապա վերականգնումը կտեւի 2-3 տարի»,- ասել է նա:
Երրորդ սցենարի գաղափարը ցանկացած կոնկրետ կանխատեսման անհնարինության մեջ է, քանի որ այս ճգնաժամն իսկապես գլոբալ է եւ ունի ինքնատիպ բնույթ: «Նույնիսկ 30-ականների Մեծ դեպրեսիան այսքան գլոբալ չէր»,- նշել է Հերգնյանը:
Դրա հետ կապված նա ավելացրեց, որ Հայաստանին տարվա կտրվածքով դժվար թե հաջողվի ապահովել տնտեսական աճի ինչ-որ տեմպեր: «Հայաստանի համար ավելի լավ սցենարը կլինի ոչ մեծ տնտեսական անկումը»,- ասել է հետազոտական կենտրոնի նախագահը:
Հայաստանի տնտեսական անկումը 2009-ի հունվար-մարտ ամիսներին, համեմատած 2008-ի համանման շրջանի, կազմել է 6.1 տոկոս:

6 Май 2009 - 14:12 AMT
Наилучшим сценарием для Армении можно назвать небольшой экономический спад, сообщил журналистам генеральный директор – председатель исследовательского центра «Экономика и ценности» Манук Ергнян на пресс-конференции в Ереване. По его словам, делать прогнозы в отношении кризиса очень сложно, и в целом существует три сценария развития и продолжительности мирового финансово-экономического кризиса.
Согласно первому сценарию Ергняна, восстановление экономики произойдет очень быстро, к концу текущего года – это наиболее оптимистичный сценарий.
По мнению председателя исследовательского центра «Экономика и ценности», базовым сценарием предусмотрено, что экономический кризис продлится три-четыре года. «Это означает, что если кризис длится уже год, то восстановление продлится два-три года», – сказал он.
Идея третьего сценария заключается в невозможности какого-либо конкретного прогнозирования, поскольку данный кризис действительно глобальный и имеет своеобразный характер. «Даже Великая депрессия 30-ых годов не была столь глобальной», – отметил Ергнян.
В связи с этим он добавил, что Армении вряд ли удастся обеспечить какие-либо темпы экономического роста в годовом разрезе. «Наилучшим сценарием для Армении будет небольшой экономический спад», – резюмировал председатель исследовательского центра.
Экономический спад в Армении в январе-марте 2009 года по сравнению с аналогичным периодом 2008 года составил 6,1%.