Հայաստանի բնակչության մոտ 70 տոկոսն արդեն զգացել է ճգնաժամի բացասական ազդեցությունն իր վրա: Այդ մասին վկայում են «Տնտեսություն եւ արժեքներ» կենտրոնի հետազոտությունների արդյունքները, որոնք նպատակ ունեին պարզելու ճգնաժամի ազդեցությունը Հայաստանում տնային տնտեսությունների, ձեռնարկությունների եւ մակրոտնտեսական իրադրության վրա:
Ինչպես հաղորդել է «Տնտեսություն եւ արժեքներ» հետազոտական կենտրոնի գլխավոր տնօրեն եւ նախագահ Մանուկ Հերգնյանը Երեւանում մամլո ասուլիսի ժամանակ, հարցված տնային տնտեսությունների 44 տոկոսի մոտ նկատվել է եկամուտի նվազում, 15 տոկոսի մոտ` աշխատավարձի ուշացումներ, 11 տոկոսը հայտնվել են հարկադիր գործազրկության մեջ, իսկ 7 տոկոսը կորցրել է աշխատանքը:
Հերգնյանի խոսքերով, եկմուտների կրճատումն արձանագրվել է 11-25 տոկոսի սահմաններում, դրա հետ մեկտեղ կրճատումների առավել բարձր մակարդակ գրանցվել է Երեւանում, որտեղ 40 տոկոս հարցվածներ նշել են, որ ընտանիքների եկամուտները նվազել են 26-50 տոկոսով:
Հետազոտական կենտրոնի նախագահը նշեց, որ հարցվածների մոտ 80 տոկոսը նախընտրությունը տալու է ավելի էժան ապրանքներին: «Եւ միայն տնտեսվարող սուբյեկտների 20 տոկոսը լավատես էին եւ համոզմունք էին հայտնում, որ ճգնաժամը կհաղթահարվի մոտ ժամանակներս»,- ավելացրել է Հերգնյանը:

6 Май 2009 - 14:38 AMT
Порядка 70% граждан Армении ощутили на себе отрицательное воздействие экономического кризиса. Об этом свидетельствуют результаты исследований, проведенных центром «Экономика и ценности» с целью выявления влияния кризиса на домашние хозяйства, предприятия и макроэкономическую ситуацию в Армении.
Как сообщил генеральный директор – председатель исследовательского центра «Экономика и ценности» Манук Ергнян на пресс-конференции в Ереване, у 44% опрошенных домашних хозяйств было отмечено сокращение доходов, а у 15% – задержки по выплатам зарплаты, при этом 11% опрошенных оказались в вынужденном простое, 7% граждан потеряло работу.
По словам Ергнян, сокращение доходов было зафиксировано в пределах 11-25%, при этом наибольший уровень сокращений был отмечен в Ереване, где 40% опрошенных отметили, что доходы их семей сократились в пределах от 26 до 50%.
Председатель исследовательского центра отметил, что порядка 80% опрошенных будут отдавать предпочтение более дешевым товарам. «И только 20% хозяйствующих субъектов оказалось оптимистами, которые высказали уверенность, что кризис будет преодолен в ближайшее время», – добавил Ергнян.