Երեւանի եւ Հայաստանի մարզերի 60 մանր ու խոշոր ընկերություններում անցկացված հարցումը ցույց է տվել, որ ճգնաժամն արդեն ազդել է նրանցից 90 տոկոսի գործունեության վրա: Այդ մասին վկայում են «Տնտեսություն եւ արժեքներ» կենտրոնի կողմից անցկացված հետազոտությունների արդյունքները, որոնց նպատակը ճգնաժամի ազդեցության բացահայտումն է Հայաստանի տնային տնտեսությունների, ձեռնարկությունների եւ մակրոտնտեսական իրավիճակի վրա:
Ինչպես հայտնել է «Տնտեսություն եւ արժեքներ» հետազոտական կենտրոնի գլխավոր տնօրեն-նախագահ Մանուկ Հերգնյանը, 70 տոկոս ձեռնարկությունների հիմնական խնդիրները կապված են վաճառքի ծավալի կրճատման, վճարումների ուշացման եւ նույնիսկ առաքված ապրանքների համար վճարումների չկատարման հետ: «Ընկերությունների 35-40 տոկոսի մոտ առաջացել են դժվարություններ` կապված ֆինանսական միջոցների ներգրավման հետ»,- ավելացրել է նա: Դրա հետ կապված Հերգնյանը նշեց, որ ճգնաժամի ազդեցությանը դիմակայելու համար շատ ընկերություններ նախատեսում են կրճատել իրենց ծախսերը եւ հետաձգել ներդրումների իրականացումը:
Աշխատակիցների թվի կրճատում է նախատեսում հարցված ընկերությունների 40 տոկոսը, իսկ աշխատավարձերի կրճատումներ սպասվում է ընկերությունների 20 տոկոսում, մասնավորապես արդյունաբերության ոլորտում, հաղորդել է նա: «Մյուս կողմից, ճգնաժամն ունեցել է դրական ազդեցություն որոշ ընկերությունների համար, հատկապես մրցակիցների դիրքերի թուլացման, հումքի եւ սարքավորումների գների անկման տեսակետից»,- նշել է Հերգնյանը:
Միեւնույն ժամանակ հարցված ձեռնարկությունների 80 տոկոսը, հետազոտական կենտրոնի նախագահի խոսքերով, կարծում է, որ 2009-ի ընթացքում ճգնաժամը խորանալու է:

Опрос, проведенный среди 60 малых и крупных компаний в Ереване и областях Армении, показал, что кризис уже повлиял на деятельность 90% из них. Об этом свидетельствуют результаты исследований, проведенных центром «Экономика и ценности» с целью выявления влияния кризиса на домашние хозяйства, предприятия и макроэкономическую ситуацию в Армении.
Как сообщил генеральный директор – председатель исследовательского центра «Экономика и ценности» Манук Ергнян, основные проблемы 70% предприятий связаны с сокращением объемов продаж, несвоевременной оплатой и даже невыполнения платежей за поставленные товары. «У 35-40% компаний возникли трудности с привлечением финансовых средств», – добавил он. В связи с этим Ергнян отметил, что для противостояния влиянию кризиса, многие компании планируют сократить расходы по управлению и отложить реализацию инвестиций.
Сокращение рабочих мест планируют провести порядка 40% опрошенных предприятий, а сокращение зарплаты ожидается в 20% компаний, в частности в сфере промышленности, сообщил он. «С другой стороны, кризис оказал положительное влияние на ряд компаний в плане ослабления позиций конкурентов, снижения цен на сырье и оборудования», – отметил Ергнян.
В то же время около 80% опрошенных предпринимателей, по словам председателя исследовательского центра, считает, что кризис в течение 2009 года будет углубляться.