7 Մայիս 2009 - 07:59 AMT
Եթե նույնիսկ ոչ մի տնտեսական առավելություն հայ-թուրքական սահմանի բացումից չլիներ, անհնար է պատկերացնել, որ երկու հարեւան երկրները նորմալ հարաբերություններ չունեն, PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտարարել է ՀՀ խորհրդարանի ֆինանսավարկային, բյուջետային ու տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Գագիկ Մինասյանը:
Նրա խոսքերով, տնտեսական տեսակետից սահմանի բացումը դրական շատ բան կտա: «Ներքին շուկայում կբարձրանա մրցակցության մակարդակը եւ դրանից առաջին հերթին կշահի մեր սպառողը»,-ասել է նա: Մինասյանը վստահեցրել է, որ հայկական տնտեսությունը նոր խթան կստանա զարգացման համար: «Ես գիտեմ, որ այս հարցում մենք շատ հոռետեսներ ունենք, սակայն ես խորհուրդ կտայի հիշել այն իրավիճակն, որը կար Հայաստանում, երբ 15-17 տարի առաջ մենք բացեցինք սահմանը Իրանի Իսլամական Հանրապետության հետ»,-հավելել է նա:
Այս առնչությամբ Մինասյանը հիշեցրել է, որ այն տարիներին նույնիսկ պաղպաղակը Հայաստանն Իրանից էր ներմուծում: Իսկ հայ-թուրքական սահմանի բացումը թույլ կտա հարաբերություններ հաստատել երկու երկրների միջեւ, ինչպես դա արվում է աշխարհի բազում երկրների միջեւ»,-ասել է Հանրապետական կուսակցության խմբակցության անդամ Գ.Մինասյանը:

Если бы даже не было никакой экономической выгоды в открытии армяно-турецкой границы, невозможно представить, чтобы две соседние страны не имели между собой нормальных отношений, заявил в беседе корреспонденту PanARMENIAN.Net председатель постоянной комиссии по финансово-кредитным, бюджетным и экономическим вопросам парламента Армении Гагик Минасян.
По его словам, положительных сторон с экономической точки зрения будет много. «На внутреннем рынке возрастет уровень конкуренции и от этого в первую очередь выиграет наш потребитель», – сказал он. Минасян выразил уверенность в том, что армянская экономика получит новый стимул для развития. «Я знаю, что в этом вопросе у нас много скептиков, но я посоветовал бы им вспомнить ту ситуацию, которая была в Армении, когда 15 -17 лет назад мы окрыли границу с Исламской Республикой Иран», – добавил он.
В связи с этим председатель постоянной комиссии НС напомнил, что в те годы Армения даже мороженое привозила из Ирана. В случае же с открытием армяно-турецкой границы, потребуется время, чтобы все утряслось, поскольку есть все необходимые законодательные основы. «Открытие армяно-турецкой границы позволит установить взаимоотношения между двумя странами, как это делается между многими странами мира», – сказал депутат от фракции правящей Республиканской партии Гагик Минасян.