7 Մայիս 2009 - 09:12 AMT
Այժմ օպտիկամանրաթելային մալուխի անցկացման աշխատանքների վերականգնման շուրջ բանակցություններ չեն տարվում: Ինչպես PanARMENIAN.Net-ին է հաղորդել «ԱրմենՏել» հեռահաղորդակցային ընկերության մամլո քարտուղար Անուշ Բեգլոյանը, նախկինում ձեռք բերված պայմանավորվածությունը «Turkish Telecom»-ի հիմնական ընկերություններից մեկի հետ օպտիկական կանալի ստեղծման մասին, որը կապի այլընտրանքային ուղի կապահովեր Հայաստանի համար, դադարեցվել է անորոշ ժամանակով: Ըստ Ա.Բեգլոյանի, պատճառներից մեկը թուրքական ընկերության կողմից բանակցությունների ձգձգումն է:
Միեւնույն ժամանակ, բանակցությունները թուրքական կողմի հետ, ըստ Բեգլոյնի, թույլ տվեցին ընկերությանը դուրս գալ հարաբերությունների նոր մակարդակի այն ընկերությունների հետ, որոնք ներկայացնում են Վրաստանի տարածքով անցնող ինտերնետ-կանալները: «Մենք կարողացանք արդյունավետ բանակցություններ անցկացնել համագործակցող ընկերությունների հետ եւ չորս լրացուցիչ կանալ վարձակալել, ինչը զգալիորեն կավելացնի մեր ցանցի թողունակությունը»,-ասել է Ա.Բեգլոյանը:
«Ինչ վերաբերում է թուրքական օպերատորի հետ հետագա բանակցություննեին, ապա այս պահի դրությամբ դրանք դադարեցված են այն արագացնելու գործարար անհրաժեշտություն մենք չունենք: Եթե թուրքական կողմը նոր առաջարկներով հանդես գա, մենք կքննարկենք դրանք` ելնելով մեր հաճախորդների, ուրեմն նաեւ մեր ընկերության շահերից»,-հաղորդել է մամլո քարտուղարը:

7 Май 2009 - 09:12 AMT
В настоящее время никаких переговоров о возобновлении работ по прокладке оптико-волоконного кабеля из Турции в Армению не ведется. Как сообщила корреспонденту PanARMENIAN.NET пресс-секретарь телекоммуникационной компании «АрменТел» Ануш Беглоян, достигнутая ранее договоренность c одной из основных турецких компаний «Turkish Telecom» о создании оптической магистрали, которая должна была обеспечить Армению альтернативным источником связи, приостановлена на неопределенный срок. По словам Ануш Беглоян, одной из причин стало затягивание переговоров турецкой компанией.
В то же время, переговоры с турецкой стороной, по словам пресс-секретаря «АрменТел», позволили компании вывести на новый уровень отношения с партнерами, предоставляющими интернет-каналы через Грузию. «Мы смогли провести эффективные переговоры с компаниями-партнерами и за этот счет арендовать четыре дополнительных канала, что значительно увеличило пропускную способность нашей сети»,- подчеркнула Ануш Беглоян.
«Что касается дальнейших переговоров с турецким оператором, то на данный момент они приостановлены и форсировать проект у нас нет бизнес-необходимости. Если турецкая сторона сделает новые предложения, то мы их рассмотрим и примем решение, учитывающее интересы наших пользователей, а значит – интересы нашей компании» – сообщила пресс-секретарь.