Իրանի ԱԳ նախարար Հոսեյն Ամիր Աբդոլլահիանն Ադրբեջանի ԱԳ նախարար Ջեյհուն Բայրամովի հետ հանդիպմանն ասել է, որ Բաքվի և Թեհրանի հարաբերություններում նոր էջ է բացվել, ինչը հույս է ներշնչում երկու ժողովրդներին, իսկ երկրների առջև փոխշահավետ գործակցության նոր հեռանկարներ են բացվում։ Հանդիպումը տեղի է ունեցել Ջիդայում՝ Իսլամական համագործակցության կազմակերպության արատահերթ նիստի շրջանակում, որը նվիրված է Գազայում գործակցությանը։
Նա նշել է, որ Ադրբեջանը կարևոր տեղ է զբաղեցնում Իրանի հարևանության քաղաքականության մեջ, հայտնում է IRNA գործակալությունը։
Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել, որ Ադրբեջանի դիվանագետները կվերադառնան Իրան և Ադրբեջանի դեսպանատան աշխատանքը կվերսկսվի, գրում է Haqqin.az-ը։
2023-ի հունվարին Թեհրանում զինված հարձակում էր կատարվել Ադրբեջանի դեսպանատան վրա՝ մեկ մարդ զոհվեց, երկուսը վիրավորվեցին, հարձակվողը ձերբակալվեց։ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը միջադեպն ահաբեկչություն որակեց։ Ադրբեջանի ԱԳՆ–ն Իրանին մեղադրեց դեսպանության աշխատակիցների անվտանգությունը պատշաճ կերպով չապահովելու մեջ և տարհանեց դիվանագետներին։

6 Март 2024 - 10:55 AMT
Достигнута договоренность о скором возвращении азербайджанских дипломатов в Иран, заявил глава МИД Исламской Республики Хоссейн Амир Абдоллахиан.
«В ходе встречи с моим азербайджанским коллегой мы обсудили итоги суда над человеком, убившим сотрудника посольства Азербайджана в Иране…
Мы достигли договоренности о принятии мер относительно отправки дипломатической делегации Азербайджанской Республики в Иран», – рассказал он журналистам, пишет Haqqin.az.
27 января 2023 года на посольство Азербайджана в Иране было совершено террористическое нападение. Террорист, вооруженный автоматом Калашникова, прорвавшись через пост охраны, убил начальника службы охраны и ранил еще двоих. После этого сотрудники посольства Азербайджана в Иране были эвакуированы, а работа посольства приостановлена.