Սննդի անվտանգության ապահովման ոլորտում անհնար է հաջողության հասնել առանց պետմարմինների եւ սպառողների իրավունքների պաշտպանությամբ զբաղվող կազմակերպությունների համագործակցության, PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին է հաղորդել գյուղատնտեսության նախարարության սննդի անվտանգության ու անասնաբուժության պետական տեսչության տեղեկատվության ու իրավական ապահովման բաժնի պետ Սուսաննա Մինասյանը: «Այս ոլորտում առաջին հերթին անհրաժեշտ է պետմարմինների եւ սպառողների իրավունքների պաշտպանությամբ զբաղվող կազմակերպությունների համագործակցություն»,-ասել է նա:
Նրա խոսքերով, այդ համագործակցության շրջանակներում այսօրվա դրությամբ սպառողների իրավունքների պաշտպանության հասարակական կազմակերպությունն արդեն որոշակի հաջողությունների է հասել, սակայն կան շատ խոչընդոտներ, որոնք խանգարում են այդ համագործակցության ընդլայնմանը: «Հիմնականում դա քաղաքացիների անտեղյակությունն է»,-հավելել է նա: Այս առնչությամբ Մինասյանը նշել է, որ յուրաքանչյուր քաղաքացի պետք է նվազագույն գիտելիքներ ունենա, որոնք թույլ են տալիս պաշտպանել սպառողին անորակ արտադրանքից: «Որակյալ եւ անվտանգ սնունդ հասկացությունները միշտ չէ, որ համադրելի են, քանի որ ապրանքը կարող է անվտանգ լինել, բայց ոչ որակյալ, եւ հակառակը: Մենք այժմ խոսում ենք սննդի անվտանգության մասին, որը օգտագործման դեպքում չի վնասի օրգանիզմին»,-հավելել է բաժնի պետը: Ըստ բաժնի պետի, յուրաքանչյուր մարդ պետք է առաջինն ինքը պաշտպանի իր իրավունքները: «Սպառողը խանութում գոնե պետք է ուշադրություն դարձնի պիտանելիության ժամկետին եւ պիտակին, քանի որ այդ պահին ոչ ոք նրա փոխարեն դա չի անի` ոչ պետությունը, ոչ հասարակական կազմակերպությունը, ոչ էլ այլ մեկը»,-ասել է Մինասյանը:
Երեւանում «Առավել թափանցիկություն եւ հաշվետվողականություն սննդի սերտիֆիկացման եւ փորձարկման ոլորտում» թեմայով կլոր սեղան է տեղի ունեցել, որին մասնակցել են գյուղատնտեսության, առողջապահության, սերտիֆիկացման եւ այլ կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ:

7 Май 2009 - 11:15 AMT
В сфере обеспечения безопасности продуктов питания добиться успехов без сотрудничества всех соответствующих органов невозможно, сообщила корреспонденту PanARMENIAN.Net начальник отдела информации и правового обеспечения Государственной инспекции безопасности продуктов питания и ветеринарии Минсельхоза Сусанна Минасян. «В этой сфере в первую очередь необходимое тесное сотрудничество госорганов с общественными организациями, занимающимися защитой прав потребителей», – сказала она.
По ее словам, в рамках этого сотрудничества на сегодняшний день Общественная организация по защите прав потребителей уже добилась определенных успехов, но есть много преград, мешающих расширению этому сотрудничеству. «В основном это неинформированность граждан», – добавила она. В связи с этим Минасян отметила, что каждый гражданин должен применять хотя бы те минимумы, которые позволят защитить его от потребления некачественной продукции. «Понятия качественная и безопасная пища не всегда сопоставимы, потому что товар может быть безопасным, но не качественным, и наоборот. Мы сейчас разговариваем о безопасной пище, которая при использовании по назначению не нанесет вреда организму», – добавила начальник отдела. По мнению начальник отдела, каждый человек является первым защитником своих прав. «Человек, находясь у прилавка должен хотя бы обратить внимание на срок годности и этикетку товара, поскольку никто в этот момент не сделает это за него – ни государство, ни общественная организация, ни кто-либо другой», – сказала Минасян.
В Ереване прошел круглый стол на тему «Большая прозрачность и отчетность в сфере сертификации питания и в сфере проверок», в котором приняли участие представители из Минсельхоза, Минздрава, организаций по сертификации и другие.