7 Մայիս 2009 - 16:09 AMT
Սպառողների իրավունքների պաշտպանության հասարակական կազմակերպության կողմից անցկացված սոցիալական հետազոտությունները ցույց են տվել, որ եւ’ հասարակական կազմակերպությունները, եւ’ բիզնեսը, եւ’ որակավորման օրգանները, եւ’ պետկառույցները շատ կարեւոր են համարում քաղաքացիների տեղեկացվածությունը, փոխհամագործակցությունը, ինչպես նաեւ ոչ միայն որակավորման մարմինների, լաբորատորիաների թափանցիկ գործունեությունը, այլ նաեւ բոլոր տեսչական մարմինների, PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին հաղորդել է Հայաստանի Սպառողների իրավունքների պաշպտանության միության նախագահ Աբգար Եղոյանը: «Չկա թափանցիկություն տարբեր կառույցների միջեւ, եւ պետք է տեղեկատվության փոխանակում անել մեկ կայքում»,- ասել է նա:
Նրա խոսքերով, արդեն կատարվել է առաջին քայլը: «3 ամիս առաջ մենք նամակ ենք գրել Գյուղատնտեսության նախարարության սննդի անվտանգության ու անասնաբուժության պետական տեսչություն` խնդրանքով տեղեկատվություն տրամադրել տույժերի տարեկան ծավալի մասին համապատասխան տեսչությունների, որակավորման կազմակերպությունների նկատմամբ, եւ այդ տեղեկատվությունն այժմ տեղադրված է մեր պաշտոնական կայքում»,- ասել է նա: Եղոյանը նշել է, որ պետերաշիքների աջակցությունն այս հարցում վկայում է այն մասին, որ պետությունը նույնպես հետաքրքրված է նրանում, որ յուրաքանչյուր ապրանք ունենա որակի հավաստագիր, որը կապահովի նրա անվտանգությունը: «Բնական է, որ հավաստագրեր տրամադրելիս բացառված չէ նաեւ կաշառակերության գործոնը, ինչի հետ կապված մենք դիմեցինք կայք ստեղծելու առաջարկով, որպես սպառողների տեղեկացվածության բարձրացման գործիք, որում տեղադրվելու է տեղեկություն այն մասին, թե որ ապրանքն ունի որակավորում, համապատասխանում է արդյոք որակի չափորոշիչներին»,- ավելացրել է նա:
Դրա հետ կապված Սպառողների իրավունքների պաշտպանության միության նախագահը նշեց, որ մասնավոր կազմակերպությունները պետք է աշխատեն թափանցիկ եւ չվախենան պետստուգումներից: «Ապագայում մենք կաշխատենք սպառողական քաղաքականության կատարելագործման ուղղությամբ` դա մեկ համակարգի մաս է, որը կոչվում է կորպորատիվ սոցիալական պատասխանատվություն»,- ասել է նա:
Եղոյանը տեղեկացրեց, որ մայիսի 14-ին Կանադայում մասնակցելու է ISO-26 չափորոշիչի միջազգային սեմինարին, որը նվիրվելու է կորպորատիվ սոցիալական պատասխանատվության չափորոշիչին: Սպառողների իրավունքների պաշտպանության միության նախագահի խոսքերով միջազգային սեմինարին մասնակցելու են նաեւ եվրոպական երկրները` Սերբիան, Ռումինիան եւ Հայաստանը:
Բացի դրանից, Եղոյանը հաղորդեց, որ Կազմակերպությունը սննդի վերադարձի հատուկ եղանակների (recall) փաթեթ է մշակում: «Մենք այժմ կաթնամթերքի արտադրության փորձնական նախագիծն ենք թողարկում»,- ասել է նա: Եղոյանը նշեց, որ դա թույլ կտա սպառողին նախապատվություն տալ այն արտադրողին, որը պատասխանատվություն է կրում իր արտադրանքի համար: Այդ դեպքում, նրա խոսքերով, վաճառողը մեղավոր կհամարվի,քանի որ արտադրողը միշտ պատրաստ է ետ վերցնել արտադրանքը: «Երկրում պետք է այնպիսի ընթացակարգ լինի, որի համաձայն յուրաքնչյուր վաճառող պետք է ետ վերցնի ժամկետն անցած ապրանքը»,- ասել է նա:
Ինչպես հայտնել է Եղոյանը, Կազմակերպությունը նախատեսում է այդ նախագիծը ներկայացնել 8 հիմնական արտադրողների հաստատմանը, իսկ սպառողները կտեղեկացվեն այն մասին, որ արտա դրողը պատրաստ է ետ վերցնել ժամկետն անցած ապրանքը վերամշակման կամ ոչնչացման: «Դա առաջին քայլը կլինի ուղղված նրան, որ սպառողն օգտագործի բարեխիղճ արտադրողի արտադրանք»,- ասել է Սպառողների իրավունքների պաշտպանության միության նախագահը:
Երեւանում կլոր սեղան է տեղի ունեցել «Մեծ թափանցիկություն եւ հստակություն եւ’ սննդի որակավորման ոլորտում, եւ’ ստուգումների ոլորտում» թեմայով, որին մասնակցել են Գյուղնախարարության, Առողջապահության նախարարության ներկայացուցիչներ, որակավորման կազմակերպություններ եւ ուրիշներ:

7 Май 2009 - 16:09 AMT
Социальные исследования, проведенные Общественной организацией защиты прав потребителей, показали, что и общественные организации, и бизнес, и органы сертификации, и госструктуры считают очень важным информирование граждан, взаимосотрудничество, а также прозрачность деятельности не только органов сертификации, лабораторий, но и всех инспекционных органов, сообщил корреспонденту PanARMENIAN.Net председатель Союза защиты прав потребителей Армении Абгар Егоян. «Нет транспорентности между различными структурами и нужно обмениваться информацией на одном сайте», – сказал он.
По его словам, уже сделан первый шаг. «3 месяца назад мы написали письмо в Государственную инспекцию безопасности продуктов питания и ветеринарии Минсельхоза с просьбой о предоставлении информации о годовом объеме штрафов в отношении соответствующих инспекций, организаций по предоставлению сертификаций, и эта информация сейчас размещена на нашем официальном сайте», – сказал он. Егоян сказал, что содействие госорганов в этом вопросе свидетельствует о том, что государство также заинтересовано в том, чтобы каждый товар имел сертификат качества, обеспечивающий его безопасность. «Естественно, что при предоставлении сертификатов не исключены и коррупционные риски, в связи с чем мы обратились с предложением о создании сайта, как инструмента для повышения информированности потребителей, на котором будет размещена информация о том, какой товар имеет сертификат, соответствует ли он стандарту качества», – добавил он.
В связи с этим председатель Союза защиты прав потребителей отметил, что частные организации должны работать прозрачно и не бояться госпроверок. «Надо бояться мнения потребителей, потому что если есть конкуренция, то потребитель будет предпочитать тот товар, который имеет сертификат и соответствует стандарту качества. «В будущем мы будем работать в направлении усовершенствования потребительской политики – это часть одной системы, которая называется корпоративная социальная ответственность», – сказал он.
Егоян проинформировал, что 14 мая в Канаде он примет участие в международном семинаре по стандартам ISO – 26, который будет посвящен стандарту корпоративной социальной ответственности. По словам председателя Союза защиты прав потребителей, в международном семинаре примут участие также три европейские страны: Сербия, Румыния и Армения.
Кроме этого Егоян сообщил, что Организация разрабатывает пакет специальных процедур по возврату (recall) продуктов питания. «Мы сейчас запустили пилотный проект в сфере производства молочных продуктов», – сказал он. Егоян отметил, что это позволит потребителю отдать предпочтение тем производителям, которые несут ответственность за качество своей продукции. В этом случае, по его словам, продавец окажется виноватым, поскольку производитель всегда готов взять продукцию обратно. «В стране должна быть такая процедура, согласно который каждый продавец должен взять обратно просроченный товар», – сказал он.
Как сообщил Егоян, Организация планирует представить этот проект 8 основным производителям на одобрение, а потребителей будут информировать о том, что производитель готов взять просроченный продукт на переработку, на утилизацию. «Это будет первый шаг к тому, чтобы потребитель использовал продукцию добросовестного производителя», – сказал председатель Союза защиты прав потребителей.
В Ереване прошло круглый стол на тему «Большая прозрачность и отчетность в сфере сертификации питания и в сфере проверок», в котором приняли участие представители из Минсельхоза, Минздрава, организаций по сертификации и другие.