«ՖրուտՖուլ Արմենիա» հիմնադրամը հանդես է եկել ամենամյա, թվով 5-րդ նախաձեռնությամբ եւ հայտարարել է «ՖրուտՖուլ Արմենիա` տաղանդ» մրցույթի մեկնարկի մասին, լրագրողներին է հայտարարել հիմնադրամի գլխավոր գործադիր տնօրեն Անա Քրիստինա Շիրիմյանը: «Մենք ցանկանում ենք հայտնաբերել հայ երիտասարդների ողջ աշխարհում, որոնք կկարողանան իրենց ներդրումն ունենալ Հայաստանի զարգացման գործում»,-ասել է նա: Նրա խոսքերով, հայտարարելով մրցույթի մասին, «ՖրուտՖուլ Արմենիան» հուսով է գտնել 2009թ. Ժյուլ Վեռների, որի ֆատնաստիկ թվացող նախագիծը կաշխատի 2050-2060թթ.: «Երբ Ժյուլ Վեռնը 100 տարի առաջ գրեց թռչող նավի մասին, նրան ցնորված համարեցին»,-ասել է նա:
Ըստ Շիրիմյանի, մրցույթին կարող են մասնակցել 18-30 տարեկան երիտասարդներ, որոնք տիրապետում են հայերենին ու անգլերենին, սակայն անհրաժեշտության դեպքում մրցույթի կազմակերպիչները կօգնեն աշխատանքներն անգլերերն թարգմանելու հարցում, քանի որ մրցույթի ժյուրին ներկայացնում են պրոֆեսիոնալներ տարբեր երկրներից, նրանց թվում կան բուհերի դասախոսներ, տարբեր պետմարմինների ներկայացուցիչներ եւ այլ մասնագետներ: Աշխատանքները պետք է ներկայացվեն հետեւյալ թեմաներով` գյուղատնտեսություն եւ գյուղմթերքի արտադրություն, առեւտուր եւ մարքեթինգ, ֆինանսներ, ենթակառուցվածքներ:
Շիրիմյանը հաղորդել է, որ «ՖրուտՖուլ Արմենիան» մտադիր է 21 մրցանակ շնորհել, իսկ Ոսկե մրցանակը կազմում է 3 000 000 դրամ եւ notebook: Լավագույն աշխատանքները ներկայացրածները վարժանքներ կանցնեն
«ՖրուտՖուլ Արմենիայում» եւ նրանց աշխատանքները կհրապարակվեն, իսկ այն աշխատանքներն, որոնք հետաքրքրություն կներկայացնեն ընկերության համար, կկիրառվեն, հաղորդել է նա:
Իր կողմից «Կոնվերս բանկի» գործադիր տնօրեն Արարատ Ղուկասյանը հավելել է, որ «ՖրուտՖուլ Արմենիայի» ամենամյա խորհուրդը տեղի է ունենում սեպտեմբեր-հոկտեմբեր ամիսներին, սակայն այս տարի խորհուրդը որոշել է հնարավորություն տալ ողջ աշխարհի երիտասարդ նախաձեռնող հայերին մասնակցել մրցույթին եւ աշխատանքներ ներկայացանել մինչ Խորհրդի նիստը: «Որքան մեծ լինի մտքի թռիչքը, այնքան լավ»,-ասել է Ղուկասյանը:
Մրցույթի կազմակերպիչներն են «Կոնվերս բանկը», «Տիերաս դի Արմենիա» ՓԲԸ-ն, «Էյ Դի Էֆ Շոփս» ՓԲԸ-ն, Հայկական միջազգային օդանավակայաններ ՓԲԸ-ն:

7 Май 2009 - 17:43 AMT
Фонд «ФрутФул Армения» выступил с ежегодной, 5 по счету инициативой и объявил о старте конкурса «ФрутФул Армения – талант», сообщила журналистам Генеральный исполнительный директор фонда Ана Кристина Ширимян. «Мы хотим выявить армянских молодых людей со всего мира, которые смогут внести свой вклад в развитие Армении», – сказала она. По ее словам, объявив об этом конкурсе, «Фрутфул Армения» надеется отыскать Жюль Вернов 2009 года, проект из мира фантазии которого будет работать и 2050 -2060 г.г. «Когда Жюль Верн 100 лет назад написал о летающем корабле, его посчитали сумасшедшим», – сказала она.
По словам Ширимян, в конкурсе могут принять участие молодые люди от18 до 30 лет, владеющие армянским и английским языком, однако в случае необходимости организаторы конкурса окажут поддержку переводу работы на английский язык, поскольку жюри конкурса будут представлять профессионалы из нескольких стран, в их числе будут также преподаватели ВУЗов, представители из разных госорганов и другие специалисты. Работы должны быть представлены по следующим темам: сельское хозяйство и производство сельхозпродукции, торговля и маркетинг, финансы, инфраструктура.
Ширимян сообщила, что «ФрутФул Армения» предусматривает вручить 21 премиальный приз, а Золотой приз «ФрутФул Армения» составляет 3 000 000 драмов и notebook. Представившие лучшие работы пройдут тренинги во «ФрутФул Армения» и их работы будут опубликованы, те же работ, которые представят интерес для компании, будут применены на деле, сообщила она.
Со своей стороны исполнительный директор «Конверс Банка» Арарат Гукасян добавил, что ежегодный Совет «ФрутФул» проходит в сентябре-октябре, но в этом году фонд решил предоставить возможность молодым инициативным армянам со всего мира принять участие в конкурсе и подготовит свои работы до заседания Совета. «Чем больше будет полета ума – тем лучше», – сказал Гукасян.
Организаторами конкурса «ФрутФул Армения – талант» являются «Конверс Банк», ЗАО «Тиерас де Армения», ЗАО «Эй Ди Эф Шопс», ЗАО Армянские Международные Аэропорты.