Հայաստանի էներգետիկ համակարգի «Հրազդան-5»-ի շոգետուրբինի խոշորագույն 300 ՄՎտ գեներատորի ստատորը , որն արտադրվել է դեռեւս 1992թ. փետրվարին «Էլեկտրոսիլա» գործարանում, մինչ այժմ գտնվում էր Սանկտ-Պետերբուրգում: Այդ մասին հաղորդում է «ՀայՌուսԳազարդ» ՓԲԸ մամլո ծառայությունը:
Ստատորի փոխադրման քաշը կազմում է 196 տ, հատուկ տասնվեց սռնի ունեցող տրանսպորտյորի քաշը՝ 123,5 տ, գումարային քաշը՝ 319,5 տ, իսկ արտաքին չափսերը՝ 7450x3960x4180:
Ճանապարհային հաղորդակցության ենթակառուցվածքների հայտնի իրավիճակով պայմանավորված` սկսած 1992թ.-ից նշված աննախադեպ մեծ քաշի եւ չափի բեռի տեղափոխման բազմաթիվ փորձերն ավարտվում էին ապարդյուն, ինչի հետեւանքով անգամ որոշ խոշոր էներգետիկ կազմակերպություններ հրաժարվեցին մասնակցել «Հրազդան-5»-ի նախագծում:
2008 թ. «Հրազդան-5»-ի տնօրինության կողմից ուսումնասիրվեց բեռի փոխադրման հնարավորությունները, որոնց հետեւեցին բանակցություններն ու նախապատրաստական աշխատանքները: Բեռի փոխադրման տեսականորեն հնարավոր երեք տարբերակների քննարկման արդյունքում / օդային փոխադրում, ավտոգնացքով եւ երկաթգծով/ նպատակահարմարությունը տրվեց երկաթգծային փոխադրման տարբերակին հետեւյալ երթուղով` Սանկտ-Պետերբուրգ-Կովկաս նավահանգիստ- Փոթի նավահանգիստ- Այրում կայան- «Հրազդան-5»-ի հրապարակ:
Այդ նպատակով «Էլեկտրոսիլա» արտադրող գործարանում մշակվեց փոխադրման նոր գծագիր, որը համաձայնեցվեց ՌԵՈՒ եւ բեռի փոխադրման բոլոր մյուս մասնակից կազմակերպությունների, ներառյալ Կովկաս-Փոթի լաստանավային փոխադրամիջոցների ներկայացուցչության հետ: Վերը նշված երթուղին մանրակրկիտ մշակվել էր մասնագիտացված կազմակերպությունների կողմից` հաշվի առնելով կոնկրետ հատվածների չափաքաշային չափումները եւ առավել բարդ հատվածներում / կամուրջ, թունել եւ ալն/ հատուկ վագոն-շրջանակի օգտագործման անհրաժեշտությունը: Լաստանավում բեռի տեղակայման եւ ամրացման հարցը համաձայնեցվել է նավի կոնստրուկտորների հետ:
Նախապատրաստական անհրաժեշտ աշխատանքների ու փաստաթղթային համապատասխան ձեւակերպումների, ինչպես նաեւ բեռի փոխադրման բոլոր մասնակիցների, առաջին հերթին, Հարավ-Կովկասյան երկաթուղու անձնակազմի հետ համախմբված ու համակարգված աշխատանքի արդյունքում 2009թ. մայիսի 5-ին 300 ՄՎտ գեներատորի ստատորը տեղափոխեց «Հրազդան-5»-ի հրապարակ:

8 Май 2009 - 08:55 AMT
Статор весом 196т, который с 1992 года не могли привезти в Армению, доставлен на площадку «Раздан – 5»
Статор генератора доставлен на площадку «Раздан – 5», сообщает пресс-служба ЗАО «АрмРосГазпром». Статор крупнейшего в Армянской энергосистеме генератора 300 мВт паровой турбины “Раздан-5” был изготовлен в феврале 1992г. на заводе “Электросила” и с тех пор находился на хранении в Санкт-Петербурге.
Как отмечается в сообщении, транспортный вес статора – 196т, вес специального шеснадцатиосного транспортера – 123,5т, суммарный вес – 319,5т, а габариты составляют 7450х3960х4180мм.
Вышеприведенные беспрецедентные весо-габаритные размеры груза для транспортировки в Армению и известная ситуация с транспортными коммуникациями привели к тому, что начиная с 1992г. неоднократные попытки перевозки статора генератора 300 мВт на площадку “Раздан-5” заканчивались безрезультатно, что даже стало причиной отказа некоторых крупнейших энергетических организаций от участия в реализации проекта “Раздан-5”.
В 2008г. дирекция “Раздан-5” рассмотрела варианты перевозки груза, после чего начались переговоры и подготовительная работа. При рассмотрении трех теоретически возможных вариантов перевозки (воздушным транспортом, автопоездом и по железной дороге) показало технико-экономическую целесообразность детальной проработки варианта железнодорожной перевозки груза по маршруту Санкт-Петербург – порт Кавказ – порт Поти – станция Айрум – площадка “Раздан-5”.
С этой целью на заводе-изготовителе “Электросила” был разработан новый транспортный чертеж, который был согласован с РЖД и всеми другими участниками перевозки груза, включая паромную переправу Кавказ-Поти, вышеуказанный маршрут следования был проработан самым доскональным образом с выездом на конкретные участки и производством весогабаритных замеров с привлечением специализированных проектных организаций и использованием специальной вагон-рамы на наиболее сложных участках (мосты, туннели, переезды и т.д.), а вопрос расположения и крепежа груза на пароме был согласован с конструкторами корабля.
Выполнение необходимых подготовительных работ и их соответствующее документальное оформление, а, главное, скоординированная работа всех участников перевозки груза, и, в первую очередь, коллектива ЮКЖД, позволили обеспечить успешную переброску статора генератора 300 мВт на площадку “Раздан-5” 5-го мая 2009г.