Համաշխարհային բանկը մտադիր է Հայաստանի կառավարությանը տրամադրել 36 մլն դոլարի չափով վարկ` երկրի տարածքում ճանապարհային շինարարության իրականացման համար: Այդ մասին հաղորդել է Հայաստանի տրանսպորտի եւ կապի նախարար Գուրգեն Սարգսյանը հինգշաբթի օրը կայացած կառավարության նիստում:
Նախատեսվում է, որ վարկի տրամադրումը մեծամասամբ կախված կլին բանկի կողմից 25 մլն դոլարի չափով ֆինանսավորված 2009 թվականին գյուղական ճանապարհների 100 կմ վերականգնումից:
Այդ առնչությամբ, Գուրգեն Սարգսյանը կոչ է արել շտապելու տվյալ աշխատանքների իրականացման հարցում` ճանապարհային շինարարության համար երկրորդ վարկի ստացումն արագացնելու նպատակով:
Մինչդեռ, Զարգացման միջազգային ասոցիացիայի (IDA) հատկացրած վարկերը, տրամադրվում են 20 տարի ժամկետով, 0.75 տոկոս տարեկան տոկոսադրույքով վարկի մարման առաջին 10 տարիների ընթացքում:

8 Май 2009 - 08:59 AMT
Всемирный Банк намеревается предоставить правительству Армении кредит в размере 36 млн. долларов для осуществления дорожного строительства на территории страны. Об этом сообщил министр транспорта и связи Армении Гурген Саркисян в четверг на заседании правительства.
Ожидается что предоставление кредита будет во многом зависеть от успеха профинансированного банком на 25 млн. долларов восстановления 100 км. сельских дорог в 2009 году.
В связи с этим, Гурген Саркисян призвал поторопиться с реализацией данных работ с целью ускорения получения второго кредита на дорожное строительство.
Между тем, сами кредиты, предоставляемые Международной ассоциации развития (IDA), выдаются сроком на 20 лет, с процентной ставкой в 0.75% годовых в первые 10 лет выплаты кредита.