6 Ապրիլ 2024 - 11:57 AMT
Վիվա-ՄՏՍ-ի բաժանորդների բազան 2023 թվականի դեկտեմբերի 31-ի դրությամբ կազմել է 2.3 միլիոն բաժանորդ՝ 2022 թվականի համեմատ 2.2 տոկոս ավելանալով: Բաժանորդների գերակշիռ մասը՝ 1.87 միլիոնը, օգտվում է ինտերնետից: Նախորդ տարվա համեմատ ինտերնետից օգտվող բաժանորդների թիվն աճել է 4.4%-ով:
Նոր ակտիվացումները նախորդ տարվա նկատմամբ աճել են 6.2%-ով՝ կազմելով 650,000 բաժանորդ: 2023 թ-ին ընկերության բաժանորդները հիմնականում նախընտրել են Unlim սակագնային պլանը՝ 4500 դրամ ակտիվացման վճարով: Այն լայն տարածում է գտել նաև Հայաստան այցելած զբոսաշրջիկների շրջանում, շնորհիվ հանրապետությունում ընկերության ցանցի առավել լավ ծածկույթի:
«Վիվա-ՄՏՍ-ը շարունակում է արձանագրել կայուն աճ. սա արդյունք է նորարարությունների, կորպորատիվ արդյունավետ կառավարման, ներդրումների ու թիմային աշխատանքի: Հատկանշական է, որ խիստ մրցակցային շուկայում Վիվա-ՄՏՍ-ը մշտապես հաղթող է դուրս եկել այնպիսի իրավիճակում, երբ միակ օպերատորն էր, որ տնային տնտեսություններին չէր ապահովում ֆիքսված կապ: Այժմ, երբ գործարկել ենք սակագնային RED պլանը՝ մեր և գործընկերների թիմերի ջանքերով, մենք կարող ենք նրանց տրամադրել մրցակցային գործիք և բնակչությանը մատուցել բջջային կապի, ֆիքսված ինտերնետի ու հեռուստատեսության ծառայություններ: Բացվել են հետագա առաջընթացի հնարավորություններ: Վիվա-ՄՏՍ-ը շարունակում է ընդլայնել իր ներդրած՝ Հայաստանում միակ 5G ցանցն ու կատարելագործել 3G ու 4G ցանցերը», – ասել է ընկերության գլխավոր տնօրեն Արմեն Ավետիսյանը:
Եկամուտներ
2023 թվականի արդյունքներով ընկերությունը արձանագրում է կայուն բարձր ֆինանսական աճ: Գործառնական եկամուտները 2022 նկատմամբ աճել են 5%-ով, կազմելով 53.52 մլրդ դրամ, իսկ ինտերնետ ծառայություններից ստացված եկամուտները աճել են 6.5%-ով՝ կազմելով 27.21 մլրդ դրամ:
Հիմնական ցուցանիշները բարելավվել են կապի ծառայություններից ստացվող եկամուտների ավելացմամբ, որին նպաստել են ընկերության գրագետ ռազմավարության շրջանակներում իրականացված բազմաթիվ նախաձեռնություններ՝ ուղղված բաժանորդների համար լրացուցիչ արժեք ստեղծելուն. մասնավորապես` ինտերնետ ծառայություններից օգտվողների համար
1.Գործարկվել է Unlim սակագնային պլանը
2.X և Y սակագնային պլանների բաժանորդները ստացել են 2 անգամ ավելի շատ ինտերնետ և ձայնային փաթեթներ
3.Yandex+ բաժանորդագրությունը հասանելի է դարձել X և Y սակագնային պլանների բաժանորդների համար՝ առանց լրացուցիչ վճարների, տալով հնարավորություն վայելել Yandex+ մի շարք թվային ծառայություններ՝ ներառյալ ֆիլմեր դիտելը, երաժշտություն լսելը, իսկ տաքսի պատվիրելիս՝ ստանալ ավելի մատչելի ուղևորությունների հնարավորություն:
4.Բարելավվել է Լիցք+ ծառայությունը, որը բաժանորդներին թույլ է տվել օգտվել կապի ծառայություններից մինչև 3000 դրամի չափով և վճարել դրանց համար ավելի ուշ։
Նախորդ տարվա համեմատ աննախադեպ 40% աճ է գրանցվել ռոումինգ ծառայություններից ստացված եկամուտներում, ինչը պայմանավորված է «ՎՈՅԱԺ» ծառայություն հարմարավետությամբ. բաժանորդները 2023թ. ունեցել են հնարավորություն մինչև հինգ անգամ ավելի շատ ինտերնետ օգտագործել «ՎՈՅԱԺ» ծառայության շրջանակում:
Ամպային ծառայություններ
Ամպային ծառայություններից եկամուտը 2023 թ-ին կազմել է 96.4 մլն դրամ, աճը 2022 թ-ի համեմատ՝ 91.4%:
Կապիտալ ծախսեր/ներդրումներ
Ընկերության կապիտալ ծախսերը 2023 թ. կազմել են 11.02 մլրդ դրամ՝ նախորդ տարվա համեմատ աճելով 7%-ով, ինչի արդյունքում ընկերությունը 2023թ-ին առաջինը Հայաստանում ներդրեց.
5G ցանցը, որը ներկայումս գործում է Երևանի փոքր կենտրոնում, Գյումրիի կենտրոնական հատվածում ու մի քանի այլ բնակավայրում: Ընկերությունը նախատեսում է առաջիկա տարիներին ընդլայնել 5G ցանցի հասանելիությունը թե՛ Երևանում, թե՛ մարզերում:
Նորարարական VoLTE և VoWiFi (Wi-Fi Calling) ծառայությունները, որոնք հասանելի են միայն Վիվա-ՄՏՍ ցանցում և որոնցից օգտվում է ընկերության բաժանորդների կեսից ավելին: VoWiFi ծառայությունից բաժանորդները օգտվում են թե՛ Հայաստանում, թե՛ արտերկրում, ընդ որում՝ այսօրինակ զանգերի դեպքում կիրառվում են տեղական սակագներ:
Նաև 2023 թվականի ընթացքում Վիվա-ՄՏՍ-ը կատարել է վերազինման լայնամասշտաբ աշխատանքներ՝ ուղղված 4G/LTE ցանցի արդիականացմանը: 2023-ի վերջի դրությամբ Վիվա-ՄՏՍ-ի կողմից կառուցվել է 4G/4G+ տեխնոլոգիայով գործող՝ ավելի քան 170 բազային կայան: Արդյունքում՝ 4G/4G+ ծածկույթը հասանելի է դարձել բնակչության 99.6%-ին.
2G – հասանելի է բնակչության 99,5 տոկոսին
3G – հասանելի է բնակչության 99,8 տոկոսին
4G/LTE – հասանելի է բնակչության 99,6 տոկոսին
Արևային էներգիայով սնուցվող 13 կայան
Կորպորատիվ սոցիալական պատասխանատվություն
2023 թվականին, ընդհանուր առմամբ, Վիվա-ՄՏՍ-ը 2023-ին սոցիալական ներդրումների համար հատկացրել է 221 միլիոն 230 հազար դրամ: Աջակցություն Աուտիզմի ազգային հիմնադրամին, «ՍՈՐՍ» հիմնադրամի հետ համագործակցությունը, աջակցություն ՏՀՏ կրթության ոլորտին, բնապահպանական ծրագրերին, ինչպես նաև՝ նոր տեխնոլոգիաների կիրառումը նպաստում է գյուղերի հոգսերի կրճատմանն ու մայրաքաղաք-մարզեր զարգացման տարբերությունը մեղմելուն (FPWC): Ընկերությունը շարունակում է իր աջակցությունը «Ունիսոն» հասարակական կազմակերպությանը կից գործող «Փարոս» երգչախմբին: Որպես ոլորտի առաջատար, Վիվա-ՄՏՍ-ն աջակցում է ՏՀՏ այնպիսի նախագծերի, որոնք նպաստում են Հայաստանի մրցակցային առավելության մեծացմանը: Հիմնադրման օրվանից կատարված սոցիալական ներդրումների ծավալը կազմում է 28,000,221,230 ՀՀ դրամ: Առավել մանրամասն կայքում։
Հարկեր
Խոշոր հարկատուների ցանկում բոլոր օպերատորներից մշտապես ամենաբարձր հորիզոնականը զբաղեցնող Վիվա-ՄՏՍ-ը այս տարի նույնպես գլխավորում է օպերատորների ցանկը՝ ամենաբարձր ցուցանիշով՝ զբաղեցնելով խոշոր հարկատուների ցանկի 13-րդ հորիզոնականը: 2023 թվականին ընկերությունը վճարել է 13,034,433,600 դրամ հարկ՝ ամենաշատը ոլորտի ընկեությունների շրջանում:

6 Апрель 2024 - 12:30 AMT
Абонентская база Вива-МТС по состоянию на 31 декабря 2023 года составила 2,3 млн абонентов, по сравнению с 2022г. увеличившись на 2.2%. Интернетом пользуется большая часть – 1,87 млн абонентов: по сравнению с предыдущим годом это число выросло на 4,4%.
По сравнению с прошлым годом новые активации выросли на 6,2%; число подключившихся абонентов составило 650 тыс. В 2023 году абоненты компании в основном отдали предпочтение тарифному плану «UNLIM» со стоимостью подключения в 4500. Этот тарифный план также популярен среди туристов, посещающих Армению, благодаря наиболее лучшему в стране покрытию сети.
«Вива-МТС продолжает стабильно расти. Подобная стабильность – результат инноваций, эффективного корпоративного управления, инвестиций и командной работы. Примечательно, что, в условиях жесткой конкуренции на рынке, Вива-МТС всегда оставалась лидером даже в ситуации, когда являлась единственным оператором, не предлагающим домохозяйствам фиксированную связь. Теперь же, с запуском тарифного плана «RED», благодаря нашей команде и командам наших партнеров, у нас появилась возможность снабдить их конкурентным инструментом и предлагать населению услуги мобильной связи, фиксированного интернета и телевидения, а также открылись широкие перспективы для дальнейшего прогресса. Вива-МТС продолжает расширять внедренную ею единственную в Армении сеть 5G и совершенствовать сети 3G и 4G», − заметил генеральный директор Вива-МТС Армен Аветисян.
Доходы
По итогам 2023 года компания зарегистрировала стабильно высокий финансовый рост. Операционные доходы увеличились на 5% по сравнению с 2022 годом, составив 53,52 млрд драмов, а доходы от интернет услуг увеличились на 6,5%, составив 27,21 млрд драмов.
Ключевые показатели были улучшены за счет увеличения доходов от услуг связи, чему способствовало множество проектов, реализованных в рамках грамотной стратегии компании ориентированной на улучшение пользовательского опыта и создании дополнительных ценностей для наших клиентов.
1.запущен тарифный план «UNLIM»;
2.абоненты тарифных планов «X» и «Y» получили в 2 раза больше интернета и пакетов голосовой связи;
3.подписка «Yandex Plus» стала доступна абонентам тарифных планов «X» и «Y» без дополнительных затрат, предоставляя возможность пользоваться рядом цифровых сервисов «Yandex Plus», включая просмотр фильмов, прослушивание музыки, а также выгодные тарифы для поездок на такси;
4.усовершенствована услуга «Заряд+», позволяющая абонентам пользоваться услугами связи на сумму до 3000 драмов с возможностью отсрочки оплаты.
По сравнению с предыдущим годом зафиксирован беспрецедентный рост доходов на 40% от услуг роуминга, что связано с удобством и доступностью услуги «ВОЯЖ». В 2023 году в рамках услуги «ВОЯЖ», абоненты получили возможность использовать до пяти раз больше интернета.
Облачные услуги
Доход от облачных услуг в 2023г. составил 96.4 млн драмов, рост по сравнению с 2022г. составил 91.4 %.
Капитальные затраты /инвестиции
Капитальные затраты компании в 2023 году составили 11,02 млрд драмов, увеличившись на 7% по сравнению с прошлым годом, в результате чего компания первой в Армении внедрила:
1.сеть 5G, которая в настоящее время работает в малом центре Еревана и центральной части Гюмри, а также в нескольких населенных пунктах. Компания планирует в ближайшие годы расширить доступность сети как в Ереване, так и в марзах;
2.инновационные услуги VoLTE и VoWiFi (Wi-Fi Calling), доступные только для клиентов Вива-МТС, которыми пользуется более половины абонентов компании. Наши клиенты пользуются услугой VoWiFi как в Армении, так и за рубежом, при этом тарификация подобного типа вызовов тарифицируется как в домашней сети.
Также в течение 2023 года Вива-МТС провела масштабные работы по переоборудованию, направленные на модернизацию сети 4G/LTE. По состоянию на конец 2023 года Вива-МТС построила более 170 базовых станций, работающих по технологии 4G/4G+. В результате, покрытие 4G/4G+ стало доступно 99,6% населения.
• 2G – доступна 99,5% населения
• 3G – доступна 99,8% населения
• 4G-LTE – доступна 99,6% населения
• 13 солнечных/гибридных станций
КСО
В целом в 2023 году Вива-МТС выделила 221 миллиона 230 тысяч драмов на социальные инвестиции. Поддержка Национального фонда аутизма, сотрудничество с Фондом «СОРС», поддержка образовательного сектора ИКТ, экологических программ, а также использование новых технологий способствуют снижению нагрузки на села и сокращению разницы уровня развития в столице и регионах (FPWC). Компания продолжает оказывать поддержку хору «Парос», действующему при общественной организации «Унисон». Являясь лидером в сфере, Вива-МТС поддерживает проекты в области ИКТ, которые способствуют повышению конкурентоспособности Армении. В целом, со дня основания, объем выделенных компанией средств на социальные инвестиции составляет 28,000,221,230 драмов. Более подробную информацию можно найти по ссылке:
Налоги
Вива-МТС, всегда занимающая первое место среди всех операторов в списке крупнейших налогоплательщиков, в этом году также возглавила этот список, заняв 13-е место в общем рейтинге налогоплательщиков. В 2023 году компания выплатила налогов на сумму 13,034,433,600 драмов, что является самым высоким показателем среди компаний работающих в сфере.