Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը հայտարարել է, որ Ռուսաստանը երբեք չի հեռանա Կովկասից, քանի որ գտնվում է այդ տարածաշրջանում։ Այդ մասին նա ասել է СОР29–ի թեմայով միջազգային համաժողովում։
«Կարծում եմ՝ Հարավային Կովկասի բոլոր երկրները պետք է շահագրգռված լինեն ՌԴ հետ լավ հարաբերություններ ունենալու մեջ՝ հիմնված փոխադարձ հարգանքի, ինքնիշխանության, տարածքային ամբողջականության և փոխադարձ հետաքրքրությունների վրա։ Կարծում եմ, որ Ադրբեջանի օրինակը ցույց է տալիս, որ դա հնարավոր է»,–ասել է նա, գրում է Haqqin.az-ը։
Նա հավելել է, թե Ադրբեջանին հաջողվել է ՌԴ հետ համագործակցության այնպիսի ձևաչափ մշակել, որը փոխշահավետ է։
Ավելի վաղ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը հայտարարել էր, որ Մոսկվան ու Բաքուն ևս մեկ մեծ նախագիծ են սկսում Հյուսիս-Հարավ միջանցքի շրջանակներում։ Նա այդ մասին ասել է Մոսկվայում, որտեղ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ մասնակցել է Բայկալ-ամուրյան մայրուղու վետերան շինարարների հետ հանդիպմանը։

25 Апрель 2024 - 12:04 AMT
Президент Азербайджана Ильхам Алиев заявил, что Россия никогда не уйдет из этого региона, так как она находится в этом регионе. Такое заявление он сделал, выступая на международном форуме на тему «СОР29 и Зеленое видение для Азербайджана».
«Думаю, все страны Южного Кавказа должны быть заинтересованы в том, чтобы иметь хорошие отношения с Россией, основанные на взаимном уважении, суверенитете, территориальной целостности и взаимном интересе. Думаю, пример Азербайджана наглядно демонстрирует, что это возможно», – отметил Алиев, пишет Haqqin.az.
Он добавил, что Баку удалось выработать такой формат сотрудничества с Москвой, который является взаимовыгодным.
Ранее президент Азербайджана Ильхам Алиев заявил, что Москва и Баку начинают еще один крупный проект в рамках коридора Север-Юг. Об этом он сказал в Москве, где вместе с президентом России Владимиром Путиным участвовал во встрече с ветеранами-строителями Байкало-Амурской магистрали.