11 Մայիս 2009 - 08:19 AMT
Հայաստանը լրացուցիչ 1,6 մլն դոլարի հատկացման հայտ է ներկայացնում «Հազարամյակի մարտահրավերներ» կորպորացիային
Այսօր տեղի է ունեցել «Հազարամյակի մարտահրավեր» հիմնադրամ-Հայաստան» ՊՈԱԿ-ի կառավարման խորհրդի նիստ, որը վարել է խորհրդի նախագահ, ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը: Խորհուրդը քննարկել եւ հաստատել է «Հազարամյակի մարտահրավեր» կորպորացիային (ՀՄԿ) ներկայացվող արտահերթ հատկացման հայտը եւ դրան կից փաստաթղթերը, որոնք ընդգրկում են եռամսյակային ֆինանսական հաշվետվությունները եւ ամփոփ հաշվետվությունը, հաղորդում է Հայաստանի կառավարության մամլո ծառայությունը:
«ՀՄՀ-Հայաստան» ՊՈԱԿ-ի գլխավոր գործադիր տնօրեն Արա Հովսեփյանը նշել է, որ հատկացումների արտահերթ հայտով նախատեսվում է ընթացիկ եռամսյակի (ապրիլ-հունիս) համար ՀՄԿ-ից ընդհանուր վճարային համակարգի միջոցով ստանալ լրացուցիչ ֆինանսավորում 1 մլն 580 հազար 741 ԱՄՆ դոլարի չափով: Լրացուցիչ ֆինանսավորումը, ըստ գլխավոր գործադիր տնօրենի, ստանալու դեպքում կուղղվի «Հազարամյակի մարտահրավեր» հիմնադրամ-Հայաստան ծրագրի Գյուղական ճանապարհների վերականգման ենթածրագրի շրջանակներում առաջին փաթեթում ընդգրկված ճանապարհների 2008թ. կնքված 6 պայմանագրերով կատարվելիք վերականգնման աշխատանքների անխափան իրականացմանը: Արա Հովսեփյանը նշել է, որ 2009 թվականին 6 պայմանագրերում ընդգրկված 16 ճանապարհային կապերում աշխատանքները վերսկսվել են ապրիլ ամսից: Նախատեսվում է մինչեւ 2010թ. հունիսի 30-ը վերականգնել 272.9կմ ճանապարհահատված: Կապալառու կազմակերպությունների կողմից մշակված ժամանակացույցի համաձայն, 2009թ. ապրիլ եւ մայիս ամիսներին կիրականացվեն 1 մլրդ 952 դրամի շինարարական աշխատանքներ:
Արտահերթ հատկացման հայտը` «ՀՄՀ-Հայաստան ՊՈԱԿ-ի կառավարման խորհրդի նախագահի կողմից վավերացվելուց հետո, կներկայացվի ՀՄԿ-ի հաստատմանը:
Խորհուրդը քննարկել եւ հաստատել է նաեւ ՀՄՀ-Հայաստան ծրագրի գնումների վերանայված պլանը, «Հազարամյակի մարտահրավեր» հիմնադրամ-Հայաստան ծրագրի Ջրից դեպի շուկա բաղադրիչի կառուցվածքային ամրապնդման ենթաբաղադրիչը գնահատելու նպատակով ջրօգտագործողների ընկերությունների (ՋՕԸ) եւ ջրօգտագործողների հետազոտության անցկացման խորհրդատվական ծառայությունների մատուցման պայմանագրի նախագիծը` հանձնարարելով ՀՀ տարածքային կառավարման նախարարության ջրային տնտեսության պետական կոմիտեի նախագահին` մեկշաբաթյա ժամկետում մեկ անգամ եւս քննարկել եւ, անհրաժեշտության դեպքում, առաջարկություններ ներկայացնել նախագծի վերաբերյալ:

На совете правления ГНКО «Фонд «Вызовы тысячелетия – Армения», возглавляемом премьер-министром Армении Тиграном Саркисяном, была утверждена заявка в Корпорацию «Вызовы тысячелетия» (КВТ) о предоставлении дополнительного транша, сообщает пресс-служба правительства Армении.
Генеральный исполнительный директор Фонда «Вызовы тысячелетия – Армения» Ара Овсепян отметил, что по заявке о внеочередном транше в текущем квартале (апрель-июнь) предполагается получить от Корпорации «Вызовы тысячелетия» по общей платежной системе дополнительное финансирование в размере $1,6 млн. По словам Овсепяна, полученные средства будут направлены на реализацию бесперебойных восстановительных работ, выполняемых по шести утвержденным в 2008 году договорам в рамках программы Фонда «Восстановление сельских дорог».
Генеральный исполнительный директор Фонда сообщил также, что с апреля месяца возобновились дорожные восстановительные работы по 6-ти договорам. Предполагается до 30 июня 2010 года восстановить дорожные участки, протяженностью 272,9 км. В соответствии с разработанным организациями-подрядчиками временным графиком, в апреле и мае будут реализованы строительные работы на сумму в 1,9 млрд. драмов.
Согласно сообщению, заявка о предоставлении дополнительного транша будет представлена в Корпорацию «Вызовы тысячелетия» после ее ратификации председателем Совета правления.
Совет обсудил и утвердил план пересмотра закупок программы фонда «Вызовы тысячелетия – Армения», а также проект договора о предоставлении консалтинговых услуг для проведения исследования среди компаний-водопользователей в рамках программы Фонда «От воды к рынку».
В сообщении также отмечается, что председателю Государственного комитета водного хозяйства при Министерстве территориального управления было поручено в недельный срок представить предложения о проекте данного документа.