Հայաստանի նախագահության ընթացքում Սեւծովյան տնտեսական համագորածկցության կազմակերպության (ՍԾՏՀԿ) անդամ երկրների գործունեությունը տրանսպորտի ոլորտում եղելէ նպաստավոր, ասել է Հայաստանի տրանսպորտի ու կապի նախարար Գուրգեն Սարգսյանը Երեւանում ընթացող ՍԾՏՀԿ մասնակից երկրների միջազգային փոխադրողների ասոցիացիաների միության գլխավոր վեհաժողովի 15-րդ հանդիպման ժամանակ բացառությամբ Ադրբեջանի, Սերբիայի ու Հունաստանի: «Հայաստանի նախագահության ընթացքում ընդունվել են հռչակագրեր, որոնք ուղղված են տարածաշրջանում տրանսպորտային գործընթացների կատարելագործմանը»,-նշել է Սարգսյանը:
Ըստ նախարարի, Հայաստանի կառավարությունը շահագրգիռ է պրոֆեսիոնալ վարորդների համար վիզային ռեժիմների պարզեցման հարցում, ինչը թույլ կտա առավել դյուրին դարձնել բեռների փոխադրումը, բացի այդ Հայաստանն անցնում է Թույլատրական համակարգի ՍԾՏՀԿ բոլոր երկրների ու տարածաշրջանների հետ: Ենթակառուցվածքների զարգացմանը նպաստող այլ խնդիրների թվում խոսվել է նաեւ բեռների զննման սարքավորումների կատարելագործման, միջազգային չափանիշներով ճանապարհների, ընդ որում, ոչ միայն հանրապետական, այլ նաեւ տարածաշրջանային եւ գյուղական նշանակության ճանապարհների վերականգնման ու կառուցման անհրաժեշտության մասին: Առաջնահերթ խնդիրների թվում նա նշելէ երկրի հյուսիսն ու հարավը` Իրանի սահմանից մինչ Վրաստանի սահմանը, իրար միացնող ճանապարհի կառուցումը, ինչպես նաեւ տրանսպորտային օրենսդրության ներդաշնակեցումը: «Այս ծրագրերի իրականացումը կնպաստի նեթակառուցվածքների մրցունակության բարձրացմանն ու բեռների անցման գործընթացի պարզեցմանը»,-նշել է Սարգսյանը:
ՍԾՏՀԿ-ն ստեղծվել է դեռեւս 1992թ.: Ներկայումս ՍԾՏՀԿ մշտական անդամներ են Ալբանիան, Հայաստանը, Ադրբեջանը, Բուլղարիան, Հունաստանը, Վրաստանը, Մոլդովան, Ռումինիան, Ռուսաստանը, Սերբիան, Թուրքիան եւ Ուկրաինան:
Հայաստանը ստանձնել է ՍԾՏՀԿ նախագահող երկրի պարտավորությունները 2008թ. նոյեմբերին, որոնց ժամկետը սպառվեց է 2009թ. ապրիլի 30-ին:

В период председательства Армении деятельность стран-участниц ОЧЭС (Организация черноморского экономического сотрудничества) в сфере транспорта была благотворной, сообщил министр транспорта и связи Армении Гурген Саркисян на проходящей в Ереване 15 встрече Генеральной ассамблеи союза ассоциаций международных перевозчиков стран-участниц ОЧЕС, на которой присутствовали представители из 9 стран-участниц ОЧЭС, за исключением Азербайджана, Сербии и Греции. «В рамках председательства Армении были приняты декларации, направленные на совершенствование транспортных процессов в регионе», – отметил Саркисян.
По словам главы Минтранса, правительство Армении заинтересовано в процедуре упрощения визовых режимов для профессиональных водителей, что поможет облегчить процесс перевозки грузов, кроме этого Армения переходит к Разрешительной системе со странами региона и странами ОЧЕС. В числе других задач, способствующих развитию инфраструктуры, – совершенствование оборудования по осмотру грузов, реабилитация и строительство дорог в соответствии с международными стандартами, при этом речь идет не только о дорогах республиканского значения, но и регионального, сельского значения. Среди первостепенных задач он отметил строительство дороги, соединяющей север и юг страны, от границы Ирана до Грузии, а также гармонизация транспортного законодательства. «Осуществление этих программ будет способствовать повышению конкурентоспособности инфраструктуры, упрощению процесса прохождения грузов», – отметил Саркисян.
ОЧЭС была создана в 1992 году. В настоящее время постоянными членами ОЧЭС являются Албания, Армения, Азербайджан, Болгария, Греция, Грузия, Молдавия, Румыния, Россия, Сербия, Турция и Украина.
Армения приняла обязанности страны-председателя Организации черноморского экономического сотрудничества в ноябре 2008 года, которые были закончены 30 апреля 2009 года.