30 Մայիս 2024 - 07:54 AMT
ԵՄ արտաքին կապերի կոմիտեն կրկին կոչ է արել Բաքվին ազատել քաղբանտարկյալներին՝ արձագանքելով Ադրբեջանում հայտարարված համաներմանը, որով ազատ է արձակվել 154 դատապարտյալ։
«Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը մայիսի 25–ին համաներում է շնորհել 154 կալանավորի, սակայն իրենց հիմնական իրավունքների իրացման համար դատապարտվածներն ազատ չեն արձակվել»,–ասվում է հայտարարության մեջ, գրում է Turan.az-ը։
Հայտարարության մեջ նշվում է, որ Ադրբեջանում քաղաքացիական հասարակության վիճակը նոյեմբերին Բաքվում կայանալիք ՄԱԿ Կլիմայի փոփոխության գլոբալ կոնֆերանսի (COP 29) ուշադրության կենտրոնում է, և որ դա հնարավորություն է Ադրբեջանի համար հաստատել իր հավատարմությունը միջազգային իրավունքին և աշխատանքի պայմաններ ստեղծել քաղաքացիական հասարակության համար։ Նշվում է, որ դա նաև բխում է Ադրբեջանի պարտավորություններից։
Պաշտոնական Բաքուն խիստ բացասական է արձագանքել կոչին՝ հայտարարությունն անվանելով «կանխակալ և անընդունելի»։
«Ադրբեջանի նախագահությունը COP29–ում քաղաքական դրդապատճառներով պայմանավորելը հակասում է կլիմայի փոփոխությունների դեմ պայքարում համագործակցության գաղափարի էությանը»,–ասել է Ադրբեջանի ԱԳՆ խոսնակ Այհան Հաջիզադեն։
Ավելի վաղ Բաքվի բանտում պահվող Արցախի նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանի ընտանիքը դիմել էր միջազգային հանրությանը՝ կոչ անելով չեղարկել COP 29–ի անցկացումը Բաքվում, եթե ազատ չարձակվեն բոլոր հայ գերիները, այդ թվում Արցախի ռազմաքաղաքական ղեկավարությունը։
Եվրամիության կոմիտեի հայտարարության մեջ նաև ասվում է, որ վերջին ամիսներին Ադրբեջանում նկատվում է քաղաքական մեղադրանքներով անկախ լրագրողների, իրավապաշտպանների և քաղաքական ակտիվիստների կալանքների տագնապալի աճ։ Նշվում է, որ հետապնդման են ենթարկվել անկախ ԶԼՄ-ների, ինչպիսիք են Abzas Media, Toplum TV, Kanal 11 և Kanal 13–ի, անկախ արհմիությունների և այլ կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ։ Նշվում է նաև, որ շատերի կալանքի ժամկետռը բազմակի անգամ երկարացվել է։
«Եվրամիությունը շարունակում է կոչ անել Ադրբեջանին ազատել իրենց հիմնական իրավունքների իրացման համար դատապարտվածներին, արժանապատիվ և անվտանգ պայմաններ ապահովել կալանավորների համար»,–ասվում է հայտարարության մեջ։
Ադրբեջանի կառավարությունը շարունակում է այլախոհներին ե անկախ լրագրողներին ահաբեկելու ե լռեցնելու քաղաքականությունը։ Իշխանություններին քննադատողների դեմ բռնաճնշումները սաստկացան, մասնավորապես, նախագահական ընտրություններին ընդառաջ․ Ադրբեջանում ձերբակալվելցին Abzas Media-ի աշխատակիցներն, այդ թվում՝ կայքի ղեկավար Ուլվի Հասանլին։ Ադրբեջանի բարձրաստիճան պաշտոնյաների ե իշխող ընտանիքի մասնակցությամբ աղմկահարույց կոռուպցիոն գործարքներ բացահայտած լրագրողական թիմին ադրբեջանական իրավապահները մեղադրում են արտարժույթի մաքսանենգության մեջ, նրանց սպառնում է 7-12 տարվա ազատազրկում։

Европейская служба внешних связей выразила обеспокоенность ситуацией с правами человека в Азербайджане, указав на отсутствие среди заключенных, которых помиловали 25 мая, людей, арестованныхза реализацию своих прав.Власти Азербайджана сочли это заявление Евросоюза предвзятым и неприемлемым.
По указу президентаАзербайджана 25 маяпо случаю Дня независимости былипомилованы 154 осужденных. Из них 63 человека освобождены от наказания в виде лишения свободы, 52 осужденным срок оставшегося тюремного наказания сокращен наполовину.
Указ о помиловании не коснулся политзаключенных, несмотря на призывы международных структуросвободитьих.
Помилование осужденных в Азербайджанев этот раз не коснулосьтех, кто осужден за реализацию своих основных прав, отметила Европейская служба внешних связей (EEAS).
«В последние месяцы в Азербайджане наблюдается тревожный рост числа арестов независимых журналистов, правозащитников и политических активистов по политически мотивированным обвинениям. Особому преследованию подверглись представители независимых СМИ, таких как Abzas Media, Toplum TV, Kanal 11 и Kanal 13. Политические движения, такие как «Платформа III Республики», группы по трудовым правам и другие организации, такие как Институт демократических инициатив. Многим из арестованных срок предварительного заключения неоднократно продлевался», – отметила EEAS.
Европейский союз призывает власти Азербайджана освободить всех заключенных за реализацию своих основных прав и обеспечить достойные и безопасные условия для арестованных, включая их полный доступ к здравоохранению и независимым юридическим услугам, отметил пресс-секретарь Европейской службы внешних связей Петер Стано.
«Мы по-прежнему особенно обеспокоены состоянием здоровья Губада Ибадоглу и Алескера Мамедли. Мы повторяем наш призыв к властям Азербайджана снять запрет на зарубежные поездки Ибадоглу, чтобы позволить ему получить медицинскую помощь, в которой он срочно нуждается», – заявил Стано.
Участие гражданского общества находится в центре внимания Глобальной конференции ООН по изменению климата (COP29), которую Азербайджан проведет в ноябре, добавил он.