Հայաստանի տրանսպորտի եւ կապի նախարար Գուրգեն Սարգսյանը Վերին Լարս հսկիչ անցումային կետի բացման հույս ունի: «Այդ ՀԱԿ-ում վերականգնողական աշխատանքներն արդեն 2-3 տարի են տեւում, եւ այսօր դա միայն քաղաքական խնդիր է»,- երեքշաբթի Երեւանում լրագրողներին հայտնել է նախարարը:
Դրա հետ կապված` Սարգսյանը նշեց, որ Վերին Լարս ՀԱԿ-ի բացումը կախված է ռուս-վրացական հարարբերությունների կարգավորումից: «Հուսով եմ, որ մոտ ժամանակները Ռուսաստանի եւ Վրաստանի հարաբերությունները կջերմանան եւ կորոշվի, թե ինչն է շահավետ տարածաշրջանի երկրների համար, այդ թվում եւ Հայաստանի»,- ավելացրել է նա:
«Վերին Լարսն» ընկած է Վլադիկովկասից 38 կմ հարավ Ռազմավրացական ճանապարհով եւ համարվում է Ռուսաստանի եւ Վրաստանի սահմանի միջեւ միակ ՄԱԿԿ-ը, որը վերանորոգման համար փակվել էր 2006-ի հուլիսին: «Վերին Լարս» միջազգային ավտոմոբիլային անցումային կետի (ՄԱԱԿ) կառուցման ավարտի հանդիսավոր արարողությունը տեղի է ունեցել անցյալ երեքշաբթի:

12 Май 2009 - 14:32 AMT
Министр транспорта и связи Армении Гурген Саркисян надеется на открытие контрольно-пропускного пункта Верхний Ларс. «Уже 2-3 года длятся восстановительные работы на этом контрольно-пропускном пункте и на сегодняшний день это только политическая проблема», – сообщил он журналистам во вторник в Ереване.
В связи с этим Саркисян отметил, что открытие контрольно-пропускного пункта Верхний Ларс зависит от налаживания российско-грузинских отношений. «Надеюсь, что в ближайшее время отношения между Россией и Грузией потеплеют и будут решены, что будет выгодно всем странам региона, в том числе и для Армении», – добавил он.
«Верхний Ларс» расположен в 38 километрах к югу от Владикавказа по Военно-грузинской дороге и является единственным МАПП на границе между Россией и Грузией, который был закрыт на реконструкцию в июле 2006 года. Торжественная церемония завершения строительства международного автомобильного пункта пропуска (МАПП) «Верхний Ларс» состоялась в минувший вторник.