Հայաստանի եւ Ղազախստանի միջեւ առեւատրատնտեսական համագործակցության միջկառավարական հանձնաժողովի երրորդ նիստի շրջանակներում այսօր Երեւանում կայացել է Հայաստանի եւ Ղազախստանի Գյուղատնտեսության նախարարությունների միջեւ համագործակցության զարգացման մասին համաձայնության ստորագրումը: Ինչպես հայտնում է PanARMENIAN.Net-ի թղթակիցը, այնպիսի արձանագրություններ են ստորագրվել, որոնցում որոշված են երկկողմանի առեւտրատնտեսական համագործակցության զարգացման առավելությունները, առողջապահության, մշակույթի, կրթության, տուրիզմի եւ սպորտի ոլորտում գործընկերությունը:
Նիստի ընթացքում Հայաստանի գյուղատնտեսության նախարարի առաջին տեղակալ, հանձնաժողովի հայ համանախագահ Սամվել Ավետիսյանը հայտարարեց, որ Հայաստանը եւ Ղազախստանն արդեն հասել են որոշակի հաջողությունների համագործակցության բոլոր ոլորտներում:
Նրա խոսքերով մի քանի տարի առաջ Հայաստանի եւ Ղազախստանի միջեւ առեւտրաշրջանառությունը փոքր թվերով էր արտահայտվում, իսկ այժմ պատկերն ավելի հեռանկարային է եւ զգալիորեն մեծացել են ինչպես արտահանման, այնպես էլ ներկրման ծավալները: «Հայ-ղազախական հարաբերությունների զարգացման հիմնական խնդիրը տրանսպորտային-հաղորդակցական կապերի հաստատման բարդությունն է: Երկու երկրների կառավարությունները փորձում են որոշել այդ հարցը Իրան-Հայաստան երկաթուղու շուտափույթ բացման ճանապարհով, ինչը հնարավորություն կտա Հայաստանին դուրս գալ իրանական Էնզելի նավահանգիստ, իսկ հետո` Եվրոպա»:
Այս ենթատեքստում Սամվել Ավետիսյանն ավելացրեց, որ հայ-ղազախական առեւտրատնտեսական կապերի կարգավորումը նույնպես կօգնի բացել հայ-թուրքական սահմանը: Միջկառավարական հանձնաժողովի հայ համանախագահը հատուկ նշեց, որ եգիտպական կողմը հանդես է եկել նախաձեռնությամբ` բացել Կահիրե-Երեւան-Աստանա օդային ուղին, եւ կողմերը քննարկում են այդ հնարավորությունը:
Իր հերթին հանձնաժողովի ղազախ համանախագահը` Ղազախստանի Գյուղնախարարության պատասխանատու քարտուղար Տոբիլբեկ Օմարովը, նշեց Հայաստանի եւՂազախստանի միջեւ առեւտրատնտեսական հարաբերությունների ընդլայման անհրաժեշտությունը գյուղատնտեսության ոլորտում, ինչպես նաեւ տրանսպորտի, փոքր եւ միջին բիզնեսի, էներգետիկայի եւ այլ ոլորտներում: Նա հույա հայտնեց, որ արձանագրություններում հաստատված ծրագրերը լիովին իրագործվելու են, եւ կողմերն ակտիվացնում են երկկողմանի համագւրծակցությունը մինչեւ հաջորդ միջկառավարական հանձնաժողովի նիստը, որը տեղի կունենա 2010-ին Աստանայում:
Սամվել Ավետիսյանը նշեց, որ մոտ օրերս Հայաստանի վարչապետը կժամանի Աստանա, որտեղ կմասնակցի ԱՊՀ երկրների վարչապետերի գագաթաժողովին: Ավելի ուշ Երեւան կժամանի Ղազախստանի ԱԳՆ ղեկավարը:
Մայիսի 13-ին հանձանժողովը կայցելի Ծաղկաձոր` ծանոթանալու համար ղազախական եւ հայկական լեռնադահուկային սպորտի հանգստյան գոտիներ «Չիմբուլակի» եւ Ծաղկաձորի միջեւ ձմեռային սպորտաձեւերի համագործակցության հնարավորություններին:

12 Май 2009 - 15:01 AMT
В рамках третьего заседания межправительственной комиссии по торгово-экономическому сотрудничеству между Арменией и Казахстаном сегодня в Ереване состоялось подписание соглашения о развитии сотрудничества между Министерствами сельского хозяйства Армении и Казахстана. Как сообщает корреспондент PanARMENIAN.Net, были подписаны также протоколы, в которых определены приоритеты развития двухстороннего торгово-экономического сотрудничества, партнерства в сфере здравоохранения, культуры, образования, туризма и спорта.
В ходе заседания первый заместитель министра сельского хозяйства Армении, армянский сопредседатель комиссии Самвел Аветисян заявил, что Армения и Казахстан уже добились определенных успехов во всех областях сотрудничества.
По его словам, несколько лет назад товарооборот между Арменией и Казахстаном выражался в маленьких цифрах, а теперь картина более перспективна и существенно увеличились объемы как экспорта, так и импорта. “Основная проблема развития армяно-казахских торговых отношений заключается в сложностях налаживания коммуникационно-транспортных связей. Правительства обеих стран пытаются решить этот вопрос путем скорейшего открытия железной дороги Иран-Армения, что даст возможность Армении выйти на иранский порт Энзели, а потом в Европу”.
В этом контексте Самвел Аветисян добавил, что налаживанию армяно-казахских торгово-экономических связей поможет также открытие армяно-турецкой границы. Армянский сопредседатель межправительственной комиссии особо отметил, что египетская сторона выступила с инициативой открыть авиарейс Каир-Ереван-Астана и стороны обсуждают эту возможность.
В свою очередь казахский сопредседатель комиссии, ответственный секретарь Минсельхоза Казахстана Тобылбек Омаров подчеркнул необходимость расширения торгово-экономических отношений между Арменией и Казахстаном в аграрном секторе, а также в сфере транспорта, малого и среднего бизнеса, энергетики и в других областях. Он выразил надежду, что утвержденные в протоколах программы будут реализованы в полной мере и стороны активизируют двухстороннее сотрудничество до следующего заседания межправительственно комиссии, которая состоится в Астане в 2010 году.
Самвел Аветися отметил, что в ближайшие дни премьер-министр Армении прибудет в Астану, где примет участие в саммите глав правительств стран СНГ. Позже в Ереван прибудет глава МИД Казахстана.
13 мая члены комиссии посетят армянский курортный город Цахкадзор для ознакомления с возможностями сотрудничества по зимним видам спорта между казахстанскими горнолыжными курортами «Чимбулак» и армянского курортного города Цахкадзор.