13 Մայիս 2009 - 07:42 AMT
Երեւանում անցնում է հայ-ամերիկյան միջկառավարական աշխատանքային խմբի հերթական նիստը: Հայկական կողմից համանախագահը Հայաստանի էկոնոմիկայի նախարար Ներսես Երիցյանն է, ամերիկյան կողմը ներկայացնում է Եվրոպայում եւ Եվրասիայում ԱՄՆ պետդեպարտամենտի արտաքին օգնության համակարգող Դենիել Ռոզենբլյումը:
Ինչպես նշել է Ն.Երիցյանը, համագործակցությունը ԱՄՆ-ի ու Հայաստանի միջեւ առաջին հերթին թույլ կտա հայ արտադրողին դուրս գալ նոր շուկաներ եւ ներգրավել արտերկրի ներդրողներին: «Նիստում կքննարկվեն հաղորդակցությունների ոլորտում համագործակցության եւ մեր ընկերությունների ներգրավումը ԱՄՆ Սիլիկոնային հովտի աշխատանքներին»,-ասել է Երիցյանը լրագրողներին:
Ճգնաժամի պայմաններում Երիցյանը կարեւորում է համագործակցությունը «Հազարամյակի մարտահրավերներ» հիմնադրամի հետ, որը օգնում է Գյուղատնտեսության զարգացմանը Հայաստանում, նշել է երկրում ներդրումային միջավայրի բարելավումը, մասնավորապես, հարկային եւ մաքսային ոլորտների բարեփոխման հետեւողականության անհրաժեշտությունը:
Նիստի ժամանակ, ըստ Ներսիսյանի, կքննարկվեն նախկինում ձեռք բերված պայմանավորվածությունները, ինչպես նաեւ կողմերին հետաքրքրող այլ հարցեր: «Ես հուսով եմ, որ նիստի ավարտին մենք կկարողանանք դուրս գալ համագործակցության նոր մակարդակի այս հարցերում»,-հավելել է Երիցյանը:
2000-2008թթ. Հայաստանում ընդհանուր առմամբ ներդրվել է 238 մլն դոլար, ուղղակի ներդրումներն այդ թվում կազմել են 140 մլն դոլար, իսկ 2008թ. ընդհանուր ներդրումների ընդհանուր ծավալը կազմել է 30 մլն դոլար, որոնց թվից անմիջական ներդրումները` 17 մլն դոլար:
Արտահանման գծով ապրանքաշրջանառության ծավալը կազմել է 52 մլն դոլար, իսկ ներկրման գծով` 219 մլն դոլար:

В Ереване проходит очередное заседание армяно-американской межправительственной рабочей группы. Со стороны Армении сопредседателем является министр экономики Армении Нерсес Ерицян, американскую сторону представляет координатор Госдепартамента внешней помощи США в Европе и Евразии Дэниел Розенблюм.
Как отметил глава Минэкономики, сотрудничество между США и Арменией в первую очередь позволит армянскому производителю выйти на новые рынки и привлечь иностранных инвесторов в страну. «В рамках заседание будут обсуждены вопросы сотрудничества в сфере коммуникаций и вовлечение наших компаний в работу Силиконовой долины США», – сказал Ерицян журналистам в среду.
В условиях кризиса важное значение глава Минэкономики придал сотрудничеству с американской корпорацией «Фонд «Вызовы тысячелетия», которая оказывает помощь развитию сельского хозяйства Армении, отметив улучшение инвестиционной среды республики, в частности последовательность реформирования налоговой и таможенной сфер.
В ходе заседания, по сообщению Нерсеса Ерицяна, будет обсужден процесс реализации раннее достигнутых договоренностей, а также другие вопросы, представляющие интерес для обеих сторон. «Я надеюсь, что по окончании заседания мы сможем перейти на новый уровень сотрудничества по всем этим вопросам», – добавил Ерицян.
В период с 2000 по 2008 г.г. в Армению было инвестировано в общей сложности 238 млн. долларов, среди которых прямые инвестиции составили 140 млн. долларов, а за 2008 год объем общих инвестиций составил 30 млн. долларов, из которых чистые инвестиции – 17 млн. долларов.
Объем товарооборота по линии экспорта в 2008 году составил 52 млн. долларов, а по линии импорта 219 млн. долларов.
По состоянию на 1 января 2009 года на территории Армении зарегистрировано 536 американских предприятий.