ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանն այսօր մասնակցել է «Լիտոկոլ» ԱՄ ԿՈ գործարանի պաշտոնական բացման արարողությանը: Այդ մասին հաղորդում է ՀՀ կառավարության մամլո ծառայությունը:
Ընկերությունը հիմնադրվել է 2007թ. եւ զբաղվում է երեսպատման կերամիկական սալիկների փակցման համար նախատեսված սոսնձի եւ ծեփամածիկի արտադրությամբ: Հիմնադիր կապիտալի 60 տոկոսը ներդրել է հայկական, 40 տոկոսը` իտալական կողմը: Նորագույն սարքավորումներով հագեցած ձեռնարկությունն ունի 35-40 աշխատատեղ, ապագայում այդ թիվը կկրկնապատկվի:
Վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը, շնորհավորելով գործարանի սեփականատերերին, աշխատողներին եւ բոլոր ներկաներին, նշել է, որ ձեռնարկության հիմնումը վկայում է, որ նույնիսկ ճգնաժամի պայմաններում հնարավոր է զարգացնել բիզնեսը, ներդրումներ անել Հայաստանում, ուստի հայ-իտալական համագործակցության օրինակը կարող է վարակիչ լինել: Նա կառավարության անունից հավաստիացրել է, որ նման ձեռնարկումներին մշտապես կցուցաբերվի համակողմանի աջակցություն:

13 Май 2009 - 08:39 AMT
Премьер-министр Армении Тигран Саркисян принял участие в церемонии официального открытия завода «Литокол» АМ КО, сообщает пресс-служба правительства.
Компания была основана в 2007 году и занимается производством клея и клеющей замазки, которые предназначены для приклеивания керамических облицовочных плиток. 60% учредительного капитала вложила армянская сторона, 40% – итальянская. Оснащенное новейшим оборудованием предприятие имеет 35-40 рабочих мест, в будущем это число удвоится.
Премьер-министр Тигран Саркисян, поздравляя собственников завода, работников и всех присутствующих, отметил, что основание предприятия свидетельствует о том, что даже в условиях кризиса возможно развивать бизнес, осуществлять инвестиции в Армении, поэтому пример армяно-итальянского сотрудничества может быть заразительным. Он от имени Правительства заверил, что подобным начинаниям всегда будет оказываться всестороннее содействие.